Aγάπιος Τομπούλης

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ τι έχει γράψει και τι έχει παίξει ο Αγάπιος Τομπούλης? Γιατί ειναι όλα σκόρπια και μου έχει βγει η πίστη να τα συμμαζέψω.

Στο σίλαμπς…

Καλά αμα σου πώ πως δεν το σκέφτηκα??? Πω…
Επίσης για βιογραφικά τίποτα και φωτογραφίες?

Νομίζω ότι ήταν και οργανοποιός και είχε κατασκευάσει ένα ουτοειδές δικής του έμπνευσης.

Aυτό λες ουτοειδές?

Το όργανο αυτό λέγεται αχένκ!
Είναι μίξη με σκάφος γιαυλί ταμπούρ ξύλινο και τζουμπούς.

Με λίγα λόγια μπάσταρδο…

1 «Μου αρέσει»

Μπάσταρδο αλλά ωραίο! Και κυκλοφορεί πουθενά?

Δε νομίζω να ήταν κατασκευαστής…ούτε εφευρέτης…μουσικός με βαρύτατους όρχεις ήταν και αυτό φτάνει αλλά και περισσεύει.
Το μεν cümbüs το εφηύρε ο ίδιος ο Zeynel Abidin Cümbüs στις αρχές του 20ού αιώνα και το Ahenk ο Suleyman Suat Sezgin στο Εσκίσεχίρ το 1930 (όπως αναφέρει ο κος Sarikus - κατασκευαστής της Πόλης που φτιάχνει Ahenk) .
http://www.veyselmuzik.com/eng/ahenk.php
Απο 1000 ευρώ ξεκινάνε τα Αχένκ του Sarikus όπως μου είπε…

Νίκος

1 «Μου αρέσει»

Na σε καλά Νίκο! Ευχαριστώ για τις πληροφορίες

Μια και ανακίνησε το σύστημα το παρόν νήμα, ο Παπαδάμου φτιάχνει ένα όργανο βασισμένο σε αυτό του Τομπούλη

1 «Μου αρέσει»

Επισης, μιας (και πάλι) και ανακινήθηκε το θέμα, να προσθέσω σχετικά με το αρχικό ερώτημα τι έχει παίξει ο Τομπούλης, ότι τη δεκαετία '70 είχε συμμετάσχει, με την ορχήστρα του Σ. Καρά, σε ραδιοφωνικές εκτελέσεις δημοτικών τραγουδιών κάποιες από τις οποίες έχουν εκδοθεί σε δίσκους του ΣΔΕΜ (Σύλλογος προς διάδοσιν της Ελληνικής Μουσικής, που τον ίδρυσε και διηύθυνε ο Καράς).

Βρε παιδιά, πρόσφατα είδα δύο μουσικά αποσπάσματα από ταινίες και έχω την εντύπωση ότι κομπάρσο βλέπω τον Τομπούλη.

Δείτε εδώ, πίσω από τον Βέγγο, στο βάθος με παπιγιον

Είναι αυτός;
(αν θυμηθώ και το άλλο απόσπασμα θα το ποστάρω)

1 «Μου αρέσει»

Δεν είναι ακριβώς θέση κομπάρσου αυτή, Μπάμπη. Εδώ ο σκηνοθέτης θέλει να γεμίσει ένα κέντρο διασκεδάσεως με ελεγχόμενους «πελάτες». Αυτοί μπορεί να είναι φίλοι του, φίλοι φίλων του, φίλοι ηθοποιών και μουσικών κλπ. που απλά θα πάνε να δούν Χιώτη – Λίντα και Βέγγο με τζάμπα φαί και ποτό. Μοιάζει αρκετά του Τομπούλη ο τύπος, αλλά δεν μπορούμε να ξέρουμε σίγουρα.

1 «Μου αρέσει»

Κοίτα να δεις!! Ποτέ δεν το 'χα σκεφτεί έτσι.

Τέτοιου είδους κομπαρσιλίκι έχω κάνει κι εγώ, σε μουσική εκπομπή. Και πράγματι, είχε τζάμπα φαί, πιοτό και όργανα. Βέβαια, για να βγουν δυο ώρες εκπομπή κάτσαμε εκεί πολύ περισσότερες. Σε όλα τα «κατ» έρχονταν σερβιτόροι που εξαφάνιζαν όποιο πιάτο έδειχνε έστω και ελάχιστα μεταχειρισμένο, και το αντικαθιστούσαν με ολοκαίνουργο, οπότε ο προσεκτικός θεατής θα νόμιζε ότι δεν τρώγαμε και τα φαγητά ήταν ντεκόρ - αμ δε!