6o τεύχος!

Συγχαρητήρια σε όλη τη συγγραφικη ομάδα.

Μπράβο σας, για μια ακομα φορά μας καθηλώσατε μπροστά στις οθόνες μας με ενδιαφέροντα και καλογραμμενα άρθρα, μας μεταφέρατε τους προβληματισμούς σας για ρεμπετολόγους, για το σύγχρονο τρόπο διασκέδασης, μας μεταφερατε νοερά στη Θεσσαλονίκη του ΄36, σε εργαστήρια οργανοποιών παλιότερων και σύγχρονων, σε στεκια Σαλονικιώτικα… και τοσα άλλα, που δεν προλάβαμε ακόμα να απολαυσουμε!

Πάντα τέτοια, παιδιά… :109:

ΥΓ: να μην το ξεχασω… και η συνταγη της “ρεμπέτισσας” καταπληκτική!

Αυτό ήθελα να το κάνω και γω μέρες τώρα.

Να πω συγχαρητήρια δεν μου φτάνει, δεν μπορώ να αποφύγω να πω κοινοτυπίες αλλά στ’αλήθεια κάνετε εξαιρετική δουλειά.

Πάντως, μας έχουν λείψει οι συνταγές του Κώστα Κουρούνη, ο οποίος εξάλλου έχει ήδη κατακτήσει δικαιωματικά τον τίτλο του “Βέφου” του φόρουμ!

Καλα ρε παιδιά βλέπετε 6ο τευχος της κλικας? Εγω βλέπω οτι ακόμη ερχεται…

Σβήσε τα cookies και τα προσωρινά αρχεία στον browser σου και θα το δεις.

Το εκάνα αλλα δεν…και δεν νομίζω οτι φταιει αυτο γιατι περνάω μεσα απο proxy και τα αρχεια ανανεώνονται κάθε φόρα που μπάινω σε μια σελίδα.

με η κλίκα :: διαδικτυακό περιοδικό για το λαϊκό τραγούδι μπηκα κανονικα

Ένας λόγος παραπάνω για να τη βλέπεις από το root. Δοκίμασε να τη δεις και από άλλο browser, το πιθανότερο είναι ότι φταίνε κάποιες ρυθμίσεις του.

Φυσικό είναι, εκεί “κάθεται” το site.

Καταπληκτικό τεύχος και φοβερή σύμπτωση !!!
Εχει γράψει ο Νέαρχος ένα αφιέρωμα για τον Απόστολο Νικολαϊδη… κι εγώ αύριο κάνω ηχογράφηση-αφιέρωμα με την κόρη του !!!
Το έχουμε κανονίσει εδώ και ένα μήνα -από την Αμερική- και αυτές τις μέρες είναι εδώ…

Θα σας ενημερώσω πότε θα “παίξει”…
Θα μου φέρει ανέκδοτη “σπιτική” ηχογράφηση (με Γενίτσαρη, Γιάννη Μωραϊτη κλπ…)

Και πάλι μπράβο ΚΛΙΚΑ !

Δεν πρόλαβα να διαβάσω την ΚΛΙΚΑ εκτός από την συνέντευξη με τον Χρήστο Σπουρδαλάκη (του Σωτήρη Ηλιόπουλου και του Γιώργου Κατσιμπόκη), η οποία δεν είναι συνέντευξη είναι χορταστική εξομολόγηση, άψογα και “μουλτιμεντιακά” παρουσιασμένη.

“Όπου ακούς τραγούδια πήγαινε κοντά, οι κακοί δεν τραγουδούν”
Σας παρακαλώ να σχολιάσετε την παραπάνω φράση, αντιγραφή από τον Διάκοσμο του www.klika.gr :241:

Ο διάκοσμος με το απόφθεγμα στο νέο τεύχος, ήταν μια πινακίδα κρεμασμένη στο μαγαζί των Μιλαναίων, στο Βόλο. Από εκεί την “δανείστηκε” και η Κλίκα.

Μπα!; και το “Deutschland uber ales” τι ήταν μου λες;
Για να μην πω για τα τραγούδια που λένε οι γείτονές μας όταν εκπαιδεύουν τους στρατιώτες τους (ανάλογα με τα δικά μας)!

Συνφορουμίτη Κατεπάνω, σχόλια και απόψεις ζήτησα, δεν υποστήριξα την άποψη του “γνωμικού” !
Ας κάνουμε κουβέντα ήρεμα.

[b];;;

[/b]katepano, δεν κατάλαβα, τι θέλεις να μας πεις, ότι ο κόσμος που ζει εδώ είναι ρατσιστές ?
Αυτή η στροφή που αναφέρεις είναι μια στροφή του ρατσιστικού Γερμανικού “εθνικού ύμνου” πριν το 1945. Μετά το 1945 απαγορεύτηκε.

ΥΓ: πάρε και μια Γερμανική παροιμία και βάλε να σου την μεταφράσουνε:
“Wer im Glashaus sitzt, soll nicht mit Steinen werfen.”

Παραδοξολογε, αυτή είναι μια παλιά παροιμία του [i]Johann Gottfried Seume (1763-1810):[/i]
engl Link[i]

“Wo man singt, da laß’ dich ruhig nieder,
böse Menschen haben keine Lieder.”

[/i]

Aegeos, ειλικρινά θεωρώ πως στο μήνυμα του katepano δεν υπάρχει χώρος για παρεξηγήσεις και υπονοούμενα. Όπως λέει και ο Παραδοξολόγος, ας κάνουμε κουβέντα ήρεμα.

Ακριβώς ! Εξαιρούνται οι ηλίθιοι, οι ανεγκέφαλοι, κ.ο.κ. Δυστυχώς πολλοί τέτοιοι αοιδούν και “αηδούν”…

Δυστυχώς το post μου είχε επιθετικό ύφος.:080:

„συζητήσεις μέσω καλωδίων έχουν μια φυσική ροπή προς τις παρεξηγήσεις“ [Πάνος Καραγιώργος]

Ας συνεχίσει η κουβέντα χωρίς αλλα σχόλια στο posting του katepano και το δικό μου.

Καλά ρε, τι πάθατε; Πως παρερμηνεύετε έτσι ότι γράφεται; Ποιοι ρατσιστές και άλλα διάφορα; Απλά ένα σχόλιο έκανα, ότι σύμφωνα με την άποψη μου και οι κακοί τραγουδούν, και έδωσα δύο παραδείγματα. Δεν είπα ότι υποστήριξε κανείς την άποψη του γνωμικού!

Α πα πα, τι είσαστε εσείς ρε;!

Υ.Γ.
Εγώ θα έγραφα “Όπου ακούς ρεμπέτικα τραγούδια πήγαινε κοντά, οι κακοί δεν τα τραγουδούν”. Αυτό μάλιστα!!!

Κι εδώ σε ποιόν “την πέφτεις” (ποιόν ρωτάς) ρε συνφουρουμίτη;

Έτσι εννοείς εσύ το "Απλά ένα σχόλιο έκανα, ότι σύμφωνα με την άποψη μου και οι κακοί τραγουδούν":082: