28η Οκτωβρίου

Το ερώτημα είναι πού αριστεύουν και όχι πόσοι είναι: στην παπαγαλία, στο αναμάσημα σερβιρισμένης “γνώσης”, στην πλήρη απουσία κριτικής σκέψης. Όσα χρειάζονται, δηλαδή, για να πετύχουν στο Πανεπιστήμιο και να γίνουν επιτυχημένα στελέχη σε πολυεθνικές.

Μισό, Κώστα… Εδώ μιλάμε για δημοτικό, όχι λύκειο. Εκτός και αν η νοοτροπία των δασκάλων του δημοτικού έχει και αυτή επηρρεαστεί από εκείνη των καθηγητών του λυκείου, οπότε τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα… Οι εκπαιδευτικοί ανάμεσά μας ας μας εξηγήσουν, ενδιαφέρον θα ήταν.

συμφωνω Νίκο αν και νομίζω τους φέρνουμε σε δύσκολη θέση!!!
τι να πουν οι ανθρωποι … Οτι τα μαθηματικα του δημοτικου ζητούν απ το παιδι να υπολογίσει πόσο ΠΕΡΙΠΟΥ κάνει κάτι
ή ότι η εκθεση γυμνασίου διδασκει κείμενα της Βέφας και της Ακρίτα:::
Πρόκειται για μια σούπα γνώσεων αποσπασματικων που στοχεύοθν αφ ενός να σε πάνε στο φροντηστίριο και αφ εταίρου να αυτοθεωρήσαι ηλίθιος αν δεν έχεις λεφτα να πληρώσεις φροντ απ το δημοτικο

Τα λέω λίγο χοντροκομμένα αλλα η ουσία εγκειται στο ότι σημερα το δήλημα που μας βάζουν απ τη μία είναι
ΘΕΣ ΝΑ ΜΟΡΦΩΘΕΙΣ --ΠΛΗΡΩΝΕ
και απ την αλλη ΘΑ ΣΟΥ ΜΑΘΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΛΕΣ

Έτσι συμβαίνει και με την 28η,
κάντε ένα γκάλοπ
σε γνωστά σας παιδια να δείτε τι τους λένε για το ΟΧΙ του ελλ. λαου!!!
ΘΑ ΦΡΙΚΑΡΕΤΕ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ:mad::mad::mad::mad:

Δυστυχώς (ή μάλλον ευτυχώς, Άρη…) δεν ξέρω ούτε πως διδάσκονται τα μαθηματικά στο δημοτικό, ούτε με ποιόν ακριβώς τρόπο εμπλέκονται οι Βέφα και Ακρίτα (ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΞΕΡΩ!!!) στο μάθημα της Έκθεσης Ιδεών του γυμνασίου. Ξέρω όμως ότι, και στην εποχή μου δεν γινόταν χωρίς φροντιστήριο, τουλάχιστον στο γυμνάσιο (εξατάξιο τότε).

Πολύ θα με ενδιέφερε πάντως να μάθω γιατί θα φρικάρω μαθαίνοντας το τι μαθαίνουν τα παιδιά για τον ελληνοϊταλικό πόλεμο. Θα προτιμούσα όμως την ενημέρωση από κάποιον / α εκπαιδευτικό και όχι γκάλοπ στα παιδάκια.

Το πιό καλό που διάβασα σ`αυτή την συζήτηση, ήταν αυτό για την ΕΠΑΙΤΙΟ !

Επαίτειος, γιά επαίτες !:019:

Γιά τι επαιτούν, άραγε ; Μάλλον για…εθνική υπερηφάνεια !

και πολυ καλα κανεις και δεν ξερεις γιατι τωρα στα γεραματα δεν ειναι για συγκινήσεις :019::019::019::019:
αστειεύομαι

Βασικα ας μιλησει καποιος καθηγητης για το κομματι της περιοδου 1940, τι λενε τα σχολικα βιβλια και ας ανεβασει και κανενα κομματι αυτουσιο να τρελαθουμε παρεα

Ελάχιστος φόρος τιμής για αυτούς τους ήρωες. Απλά για να μην ξεχνάμε !


ΗΜΕΡΕΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ
Ελλάς: 219
Νορβηγία 61
Γαλλία 43 [Η υπερδύναμη της εποχής]
Πολωνία 30
Βέλγιο 18
Ολλανδία 4
Γιουγκοσλαβία 3
Δανία 0 μέρες.[ Οι Δανοί παραδόθηκαν σε έναν μοτοσικλετιστή του Χίτλερ ο οποίος μετέφερε στον Δανό βασιλιά αίτηση του Χίτλερ για διέλευση των ναζιστικών στρατευμάτων, ο Δανός βασιλιάς σε ένδειξη υποταγής παρέδωσε το στέμμα του στον μοτοσικλετιστή για να το πάει στο Βερολίνο και στον Χίτλερ……………….]
Τσεχοσλοβακία 0
Λουξεμβούργο 0

ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ
Οι νεκροί Έλληνες στρατιώτες ανήλθαν κατά την διάρκεια των 219 ημερών στους 13.676.

Συνολικές απώλειες σε ποσοστό επί του πληθυσμού (εκτελέσεις, κακουχίες, μάχες)
Ελλάς 10% (750.000)
Σοβ. Ένωση 2,8%
Ολλανδία 2,2%
Γαλλία 2%
Πολωνία 1,8%
Γιουγκοσλαβία 1,7%
Βέλγιο 1,5%

Ας μην ξεχνάμε όμως και την ρήση του Τσώρτσιλ: “δεν πρέπει πλέον να λέμε ότι οι Έλληνες πολεμούν σαν ήρωες, αλλά ότι οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες”. Τα επακολουθήσαντα, πριν αλέκτωρ λαλήσει τρις, είναι βεβαίως άλλη Ιστορία, που πάντως ευτυχώς έχει αρχίσει να ερευνάται σοβαρά και αποτελεσματικά.

Δεν έχω ακριβή στοιχεία μπροστά μου, εντούτοις είμαι βέβαιος -εάν, πια, δεν με απατά η μνήμη μου και η γνώση μου- πως τις μεγαλύτερες απώλειες, μακράν, τις μέτρησε η Σοβιετική Ένωση. Το ποσοστό των νεκρών επί του συνολικού πληυθυσμού πρέπει να είναι κοντά στο 10% (πάνω από 20 εκ. οι νεκροί, ενώ ο συνολικός πληθυσμός ήταν κάτι λιγότερο από 200 εκ.).

Εγώ παιδιά πάντως θα γελάσω με τα παιδάκια - Emo στην παρέλαση…
Θα είναι όλα με τις φρατζούλες τους, τα λυπημένα μουτράκια τους…
Αν και είμαι ενάντια στις παρελάσεις, ακόμα και να ήμουν υπέρ έχουν γίνει τσίρκο…
Έχουν καταντήσει πασαρέλα …

Πολύ πονεμένη Ιστορία

Ρε… Παλαβώσατε; Τι λέτε ότι είστε κατά των παρελάσεων;
Εχετε δει πρόσφατα παρέλαση μαθητριών Γ’ Λυκείου?
Θα αναθεωρήσετε ΑΡΔΗΝ.
:019:

Ακριβως φιλε Πανο, η Σοβ. Ενωση είχε σε αριθμο θυματων οσο είχε ολη υπολοιπη ευρωπη

Και επειδή οι τότε δηλώσεις, ευχαριστίες και ευγνωμοσύνες των «συμμάχων», όπως:

Τσώρτσιλ, Winston Churchil 1874-1965
Πρωθυπουργός τής Μεγάλης Βρετανίας κατά τόν Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο

“Μαχόμενοι οι Έλληνες εναντίον τού κοινού εχθρού θα μοιρασθούν μαζί μας τα αγαθά τής ειρήνης.”
(Από λόγο πού εξεφώνησε στις 28 Οκτωβρίου 1940, όταν επετέθη ή Ιταλία κατά τής Ελλάδας.)

ήταν μάλλον λόγια του αέρα:108:, ίσως έχουν μεγαλύτερη βαρύτητα και αξία τα λόγια του εχθρού:

Αδόλφος Χίτλερ, Hitler 1889-1945
Αρχηγός τού Γερμανικού κράτους 1889-1945

“Χάριν τής ιστορικής αληθείας οφείλω να διαπιστώσω ότι μόνον οι Έλληνες, εξ’ όλων των αντιπάλων οι οποίοι με αντιμετώπισαν, επολέμησαν με παράτολμον θάρρος και υψίστην περιφρόνησιν προς τον θάνατον….”
(Από λόγο πού εκφώνησε στις 4 Μαίου 1941 στο Ράιχσταγκ.)

Μπενίτο Μουσολίνι, Benito Mousolini 1833-1945
Πρωθυπουργός τής Ιταλίας 1922-1945

“Ο πόλεμος με την Ελλάδα απέδειξε ότι τίποτε δεν είναι ακλόνητον εις τα στρατιωτικά πράγματα και ότι πάντοτε μάς περιμένουν εκπλήξεις.”
(Από λόγο πού εκφώνησε στις 10/5/1941.)

Αν και δεν έχω παρακολουθήσει τη συζήτηση θα κάνω ένα σχόλιο: Δεν νοείται να μην καλλιεργείται το εθνικό αίσθημα.Βεβαίως είμαστε μέλη μιας παγκόσμιας κοινότητας και μιας πολυπολιτισμικής κοινωνίας απ΄την άλλη είμαστε Έλληνες.Πιστεύω ότι τα παιδία πρέπει να έρχονται σε επαφή με πρωτογενές ιστορικό υλικο και όχι με φανφάρες και δυσκολογραμμένα σχολικά βιβλία από ανθρώπους που δεν ξέρουν τι χρώμα έχει ο πίνακας .Για παράδειγμα η σχολική εορτή στο σχολέιο που υπηρετώ έγινε αποκλειστικά και μόνο με τη συμμετοχή ενός αγωνιστή της Αλβανίας κι μετέπειτα της αντίστασης .Η συμμετοχή και η μέθεξη των μαθητών ήταν άνευ προηγουμένου.Μόνο αυτόγραφα δεν του ζήτησαν.

Τέτοιο περιεχόμενο επρεπε να εχουν οι σχολικές γιορτές!
αντι αυτών των πρωτοβουλιών όμως σημερα έχουμε γιορτές ΄΄κηδείες ΄΄ που λ΄νε πως το ΟΧΙ το είπε ο Μεταξάς και τέτοια.
Το χειρότερο όμως είναι οτι μέσα απ αυτές τις γιορτές μυθοποιουνται κάποιες καταστάσεις κανοντάς τες απιαστες απο ένα νέο σήμερα.
το βασικο χαρακτηριστικό κατα τη γνώμη μου θα έπρεπε να ήταν το χρέος και το παραδειγμα που απορρέει απ το επος του 40!
Αυτοί που βγήκαν στα βουνα δεν ήταν τιποτα αλλο παρα ο λαος που είχε καθαρο στη συνειδηση του τι έπρεπε να κάνει

Sugnwmh gia thn grammatoshra kai ton atonismo eimai se ena nosokomeio kai h mhcanh den epitrepei ellhnikh grammatoshra kai creishmopoihw to SUMBOL Aporw mecru twra pwV h EllaV pou eice enan turano (ton Metaxa) sthn arch , den emhne sumacoV me thn Germania kai thn Italia , alleV diktatorieV , afou kai o Gkoeringk htan prwsopikoV filoV tou Metaxa , den sunpaqw oute fasistikeV oute NazistikeV praxeiV kai filosofieV alla qelw na kanw erotiseiV arage o qanatoV tou Metaxa den murhzei dolofonia , arage spiou-noi aggloi den ton kaqarhsane , kai etsi h EllaV emhne sumacoV me thn Agglia ; Den qa htan perisotero fusiko ena kratoV me diktatoria , me pluqhsmo indoeuropaikhV fulhV , me sceseiV filogermanikeV (h basilikh oikogennia apw thn Mpabaria) , na apwmhnei sumacoV me ton Axona ; Arage ean o MpenitoV Mousolini eice drasei diplomatikoV mazi me ton Citler , h ptoshV thV ElladoV den qa htan pro tou axonwV ; Upoyiazome pwV ebra-ikeV musthriodhV dunameiV me draseiV ston Agglosaxoniko kosmo kaqarhsan ton Metaxa … EseiV ti lete ; CoriV bash einai oi upopsieV mou ;

Φίλε μου Νικολάρα, με αφήνει παγερώς αδιάφορο το αν και πώς “καθαρίστηκε” ο Μεταξάς. Αυτό πάντως που ήθελα να επισημάνω και στον Άρη, για το προηγούμενο μήνυμά του, είναι πως το όχι το είπε αρχικά ο Μεταξάς, είτε μας αρέσει είτε όχι, είτε το ήθελε είτε όχι. Μην ξεχνάμε και τη γραμμή Μεταξά στα σύνορα, ένα αμυντικό έργο που κόστισε πολλά χρήματα, και πολλά άλλα. Φυσικά ο λαός ήταν εκείνος που έγραψε την εποποιία, όχι ο Μεταξάς από το γραφείο του, αλλά το ίδιο θα είχε συμβεί και με οποιονδήποτε πρωθυπουργό. Κάποιος πρέπει να κάτσει στο γραφείο, δεν γίνεται να κυβερνάται μία χώρα από το μέτωπο.

Αν δηλαδή ο Μεταξάς είχε κάνει αυτό που έκανε και ο Δανός βασιλεύς (αν το έκανε, πρώτη φορά τώρα το ακούω), με ποιό τρόπο ο λαός θα είχε πάρει το δρόμο για το μέτωπο; και για ποιό μέτωπο;

Και το σπουδαιότερο, Νικολάρα: ΣΙΔΕΡΕΝΙΟΣ!!! και σύντομα!

Φίλε μου νίκο νομίζω πως όταν οι ραλληδες μαζεψαν τις υπηρετριες τους μαζι με την κυβερνηση και τους πολιτικαντυηδες της εποχής αυτο που έμεινε στη χώρα να αντιστέκεται ήταν το ΜΕΤΩΠΟ και κυριως το εθνικο απελευθερωτικο μετωπο. Κάποιοι πήγαν στο Κάιρο να οργανώσουν '‘αντίσταση’ και κάποιοι μηναν εδώ αφήσαν πίσω οικογένειες και πήραν τα βουνα
και μαλιστα εκει που κυβέρνησε το ΜΕΤΩΠΟ είχαμε μέχρι και θέατρο, ψηφισαν οι γυναικες πρώτη φορα και πολλα αλλα

Τώρα όσων αφορα το ΟΧΙ του Μεταξα δεν διαφωνουμε τυπικά, απλα αξιζει να τονιστει ορμόμενος απο τι είπε το ΟΧΙ

Σχετικό με τη συζήτηση: http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=951726&lngDtrID=253