🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

Τι κομμάτι είναι αυτό;

Ρωσικο τραγουδι νομιζω ειναι. Η τσιτσορνια. Το ειχε παιξει ο Λεμονοπουλος καποια στιγμη αλλα με πολλα φρου φρου.

Ακουστε το και οπως το επαιζαν οι Μιλανοι στο 3.55

Και μια εκτελεση απο τον Αλεξανδρο Καζιλα, μαθητη του Σταθη αλλα και του Καρολου και Νικου καθως πηγαινε πολυ συχνα στη Σκαλα οταν ηταν μικρο παιδακι

2 «Μου αρέσει»

Ο Γιώργος που παίζει μου είπε ότι ακούει τον Στάθη συχνά διότι σπουδάζει στον Βολο

2 «Μου αρέσει»

Μεχρι περσι τουλαχιστον που ξερω κανανε βραδιες μαζι με φιλους και μαθητες του και παιζανε ολοι μαζι. Μακαρι να το κανουν πολλα χρονια ακομα.
Με πηγατε 25 χρονια πισω… Αν περασουν οι δυσκολες μερες που ζουμε θα ηθελα να παω να τον ξαναδω. Πολυ μεγαλος μουσικος και ανθρωπος. Επρεπε να τον ακουγατε απο κοντα οταν ηταν μικροτερος.

4 «Μου αρέσει»

Ποιό βγήκε πρώτα, άραγε; τούτο, ή το “Λαός και Κολωνάκι”;

1 «Μου αρέσει»

Τούτο. Σύμφωνα με το sealabs τούτο είναι του 1958 και το “Λαός και Κολωνάκι” είναι του 1959.

2 «Μου αρέσει»

Κι ένα από το μεγάλο Μουστάκια

2 «Μου αρέσει»

Ένα πανέμορφο τραγούδι σε πανέμορφη εκτελεση
4 «Μου αρέσει»

Κάθε φορά που ακούω αυτό το τραγούδι
Νιώθω ότι ακούω ένα παραμύθι ανατολίτικο
Δεν ξέρω αν συμφωνείτε κι εσείς😃
2 «Μου αρέσει»

Για να είμαι ειλικρινής, όχι. Εγώ νιώθω ότι ακούω μια συνταγή: εξωτικό γυναικείο όνομα + συγκεκριμένος ρυθμός + εικόνες από 1000+1 νύχτες σε μετάφραση ΕΟΤ + ρεφρέν με τούρκικες ή αραβικές λέξεις, ή λέξεις που μοιάζουν τούρκικες ή αραβικές.

Εδώ έχουμε μπόνους τον μαχαραγιά: ούτε Τουρκία ούτε Αραβικές χώρες, αλλά Ινδία. Μάλλον στη λογική του ποιος θα το προσέξει.

1 «Μου αρέσει»
3 «Μου αρέσει»

Ανάσα!!!

6 «Μου αρέσει»
2 «Μου αρέσει»

Απλά και καθαρά!

4 «Μου αρέσει»

Εδώ παπάς, εκεί παπάς, πού 'ναι ο παπάς;

Παπατζήδες
Πρώτη εκτέλεση με Τόλη - Λίτσα Χάρμα και Τάκη Μπίνη, 1952

2 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα σε όλους!!

2 «Μου αρέσει»

απο τα 10 καλυτερα παλια ρεμπετικα,αποψη μου…

4 «Μου αρέσει»

Αν και αργά κάμποσο κόσμο βλέπω μέσα, πάρτε κι ένα τραγουδάκι

2 «Μου αρέσει»

Τρομέρο κομμάτι! Για μένα το αποδίδει εκπληκτικά και ο Μυστακίδης στον δίσκο του Amerika… Έχει έναν εσωτερικό ρυθμό που σε ξεσηκώνει όπως το τραγουδάς.

4 «Μου αρέσει»