🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

Εγώ το βλέπω κάπως διαφορετικά, Σπύρο! Ούτε το να ονομάσεις «Τραγουδάκι» το συγκεκριμένο μουσικό κομμάτι, που έχει μία μελωδία «πεπατημένου» τσιτσανικού εννιαριού και ένα στίχο, έ,… , ούτε το να ονομάσεις “Ρεμπέτικον” ένα σαχλοτράγουδο όπως το Απονιά ή το Τικι τίκι τάκ τα βρίσκω σπουδαίες εμπνεύσεις…

Το τραγούδι κυκλοφόρησε πρώτη φορά περιλαμβανόμενο στο δίσκο “Οι άρχοντες” το 1988. Τραγουδάει ο Γιώργος Τζώρτζης.
Οι “μπουζουξήδες με πυξίδες” κυκλοφόρησαν το 1992.

1 «Μου αρέσει»

‘‘Τα χανουμάκια’’ με την Ρίτα Αμπατζή.

Ωραίο τραγούδι. Στα σχόλια είδα ότι υπάρχει αμφισβήτηση της πατρότητας του τραγουδιού. Ξέρουμε τίποτα για αυτό;

2 «Μου αρέσει»

@giwrgos_p καλησπέρα έχεις απόλυτο δίκιο. Η πρώτη εκτέλεση ήταν με το Γιώργο Τζώρτζη. Το είχα δει και εγώ, αλλά με τις φούριες ξέχασα να το διορθώσω.
Σου εύχομαι Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα!!

το αναφερει ο μαρκος στο βιβλιο του, οτι ειναι δικο του. τωρα, στιχους εννοουσε, η ολο μαζι, δεν διευκρινισε…

ωραίο χασάπικο.
ειπαν τοτε στην columbia Αμερικής.
ποιοί χορεύουν τέτοιο χορό?
μα φυσικα οι Έλληνες.
Ωραία, βαλτε μια ετικέτα στα Ελληνικά βρείτε και ενα τίτλο και πουλήστε το.

78_in-greek_gbia0075817b

Abe Schwartz’s Yiddisher Orchestra performing ‘Biem Reben’s Sideh’, recorded in November 1917

1 «Μου αρέσει»

και για ρουμανικο μοιαζει…

Καλή Ανάσταση.
Τα ρουσάλια (κάλαντα του Πάσχα)
Λύκειο των Ελληνίδων- Χοροί τραγούδια από τα Μέγαρα Αττικής.

Τα Ρουσάλια (εκ του λατινικού Rosaria ή Rosalia, της ρωμαϊκής εορτής κατά την οποία στεφάνωναν τους τάφους των νεκρών με άνθη) αποτελεί νεκρικό έθιμο της βυζαντινής και της νεότερης ελληνικής παράδοσης που απαντά σε διάφορες περιοχές, όπως λ.χ. στα Μέγαρα.

Τα Ρουσάλια ανήκουν στα έθιμα αγερμού και πραγματοποιούνται κυρίως τις ημέρες της Διακαινησίμου Εβδομάδας και κατά την ημέρα της Πεντηκοστής, κατά την οποία, σύμφωνα με τη λαϊκή παράδοση, οι ψυχές επιστρέφουν στον Άδη, μετά τη σύντομη έξοδό τους από τη γη, που σηματοδοτήθηκε με το «Χριστός Ανέστη» της Κυριακής του Πάσχα.

2 «Μου αρέσει»

Βλ. και εδώ:

Η εικόνα στο βίντεο δείχνει ζουρνά και νταούλι. Νομίζω ότι κυκλοφορεί κάπου στο ΥΤ και ηχογράφηση που έχει όντως ζουρνά και νταούλι!

Αλλά ας κάνουμε ακόμα λίγη υπομονή: κάποιοι ακόμα ψιλοκόβουν τη σηκωταριά γι’ απόψε.

2 «Μου αρέσει»
6 «Μου αρέσει»
2 «Μου αρέσει»
2 «Μου αρέσει»
2 «Μου αρέσει»

ο ασπροντυμένος μπουζουκτσής

Ο Τσιτσάνης. Υπάρχει καμιά φωτογραφία του ντυμένος στα άσπρα, ή είναι μια εικόνα που θα την «βλέπω» μόνο μέσα από τα λόγια του Σαββόπουλου;

1 «Μου αρέσει»
3 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα στην παρέα!!

6 «Μου αρέσει»

Ime magkas ke alanis :heart_eyes:

2 «Μου αρέσει»

Σαν σήμερα γεννήθηκε πριν 122 χρόνια και αποτέλεσε την αφετηρία του λαϊκού μας τραγουδιού. Ίσως να του χρωστάμε τα πάντα η και τίποτα. Γειά σου Μάρκο από την Σύρα!

6 «Μου αρέσει»
4 «Μου αρέσει»