🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

Με έκανες να ακούω «Πνίχτε λούγκρες τα κουνέλια» νυχτιάτικα αλλά δε θα το βάλω εδώ, σέβομαι το επίπεδο του φόρουμ :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

Λέει “για κάποια που αγαπώ”, μια χαρά νόημα βγάζει. Και η μουσική μου αρέσει προσωπικά.

Εσύ που σ’ άρεσε το κομμάτι, Νικόλα, ευχαρίστως συνέχισες την ακρόαση οπότε έφτασες και στο επίμαχο σημείο, που εγώ (και άλλοι, απ’ ό,τι κατάλαβα…) δεν έφτασα. Πάντως, φυσικά, τα περί του στίχου τα παίρνω πίσω.

Ώπα ρε παιδιά! Μπορεί οι στίχοι να είναι μιαολιά παρακμιακοί, αλλά «για χάδια π’ αγαπώ» δε λένε.

«Για κάποια π’ αγαπώ» λένε.


Α, το έγραψε ο Νίκος…

1 «Μου αρέσει»

ποτε δεν παιρναει αυτη η εποχη. αυτα μενουν κλασικα κυριε σπυρο διοτι εχουν νοημα…

2 «Μου αρέσει»

Εκείνα τα λίγα δευτερόλεπτα ταξιμιού με εικόνα, τον Μάρκο να παίζει, …!

Και στη σκηνή πριν το ξύλο ακούω να ταξιμάρει σε αραμπιέν! Στο 2:52 η μπουργάνα.

δεν ειναι το αραμπιεν…

Ποιο λες ότι είναι τότε;

Στα πρώτα δευτερόλεπτα, ένα μαγικό δεξί χέρι με “ανορθόδοξη” τεχνική…
Επίσης, θαυμάζω την όμορφη εναρμόνιση!

4 «Μου αρέσει»
1 «Μου αρέσει»

μπαμ κανει… το αραμπιεν εχει σι μουργκανα, ενω αυτο στην ταινια εχει τη σολ.

Αυτός ο μπάρμπας με την αρμόνικα (?) έχει ξαναεμφανιστεί, ίσως μάλιστα στο ίδιο βίντεο, δε θυμάμαι, σ’ ένα παλιό νήμα για τις αμόνικες, τις φύσες κλπ. Αυτός ο τύπος ακορντεόν που βλέπουμε, που φαίνεται ότι είχε κάπως συστηματική παρουσία στη Σάμο, είναι παραπλήσιος προς εκείνον που χρησιμοποιείται στην βορειοϊνδική κλασική μουσική (!), και εδώ έχει ένα μπάσο πλήκτρο μόνιμα πατημένο -το στερεώνει μ’ ένα ξυλάκι- για το ισοκράτημα.

5 «Μου αρέσει»

Ακούω ίσως μια σολ μπουργάνα στο αρχικό γκραν (2.20), αν είναι έτσι τότε στο 2.52 παίζει σι στην μπουργάνα στο 4ο τάστο. Επίσης δείχνει να έχει ανοιχτό σολ στο καντίνι…
Εσύ πού την ακούς; Τί κορδισμα λες να έχει;

1 «Μου αρέσει»

ρε σολ σολ. στου μαρκου το κουτουκι. τα ματοκλαδα σου λαμπουν.

1 «Μου αρέσει»
3 «Μου αρέσει»

ωραιότατο !
.και η πρώτη εκτέλεση εδώ.

Δίσκος: COLUMBIA D.G. 7071
Σύνθεση: Γιάννης Παπαϊωάννου
Μουσικοί : Μπουζούκια: Γιάννης Παπαϊωάννου, Γιώργος Ζαμπέτας. Κιθάρα: Στέλιος Χρυσίνης. Μπαγλαμάς: Πάνος Χρυσίνης. Μπάσο: Σπύρος Αναγνώστου.
Αθήνα, 1953

4 «Μου αρέσει»

Σπύρο μου θύμισες το “βγήκε ο χάρος να ψαρεψει” του Μπαρμπαγιαννη που πρώτη εκτέλεση ήταν πάλι από τον Καζαντζίδη και ευτυχώς για καλή τύχη όλων μας μετά ηχογραφήθηκε από τον Μπαρμπαγιαννη και το ακούσαμε σωστά !
Και δεν έχω κανένα θέμα με Καζαντζίδη αλλά αυτά τα 2 τραγούδια θεωρώ είναι σαν να μην τα έχει πει ποτέ του.

1 «Μου αρέσει»