🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

Λοιπόν, όχι. Από το ένα βίντεο στο άλλο βρήκα ότι τον λένε Γεράσιμο Παπαδόπουλο. Για όταν σοβαρεύεται δημοσιεύει από άλλο κανάλι. Και μάλλον ΓΤΠ θα είναι τα αρχικά του, χωρίς αυτό να αναιρεί τον αυτοσαρκασμό του «GouTouPou».

Πράγματι, αυτός πρέπει να είναι. Τώρα θα ψάξω στο ακαντήμια, όπου έχει ως ο.Γκ. τρεις διαφορετικές εισόδους.

H τελευταία του δημοσίευση:

1 «Μου αρέσει»

Αγαπητέ Νίκο,

Με συγχωρείτε, αλλά οι απόψεις σου για τον ιδιοκτήτη της σελίδας είναι λανθασμένες.

  1. Ποτέ στα Αγγλικά (και ούτε στα Ελληνικά) έγραψα ότι “ανακάλυψα” την ομοφιλοφιλία του Νούρου. Η ομοφιλοφιλία του Νούρου ήταν πολύ γνωστή στη “πιάτσα” της εποχής, και από την Αγγελίτσα Παπάζογλου έχουμε την πληροφορία ότι ο Νούρος είχε “ελάττωμα” (Σχορέλης - “Ρεμπετική Ανθολογία”, 1983, σελ. 55-56). Υπάρχει και αυτό το άρθρο για τον Νούρο (8-6-2017) που δείχνει φανερά αυτά τα πράγματα: Η Ζωή και το Έργο του Ρεμπέτη Κώστα Νούρου, που Γούσταρε Γυναίκες και Άνδρες

  2. Τα δεδομένα μέσα στο βιβλιάριον ασθενείας του Νούρο δεν ήταν γνωστά πριν από το άρθρο μού. Αν διάβαζες προσεκτικά τα σχόλια μέσα του άρθρου γράφω ότι: The first two inside pages of Nouros’s health booklet (stamped with the no. 1459) were published in the second edition (1979) of Petropoulos’s anthology on pg 639. Otherwise, the booklet has not been commented on or analysed.

Δηλαδή, είπα ότι το βιβλιάριον ήταν γνωστό από τη δεύτερη έκδοση της Ρεμπετικής Ανθολογίας του Πετρόπουλου, έτος 1979. Αλλά εκτός από αυτό δεν υπάρχει μια ανάλυση από τα δεδομένα του βιβλίου που δείχνει ανοιχτά ότι ο Νούρος είχε σύφιλη. Το αποτέλσεμα αυτό ήταν από ένας αφροδισιολόγος εδώ στην Αυστραλία που με την βοήθεια μου έκανε μια σοβαρή ανάλυση με αρκετά σχόλια, όλα που μπορείτε να διαβάζετε κανείς στο άρθρο μου.

Αν ύπαρχει άλλη γραπτή πηγή που δέιχνει ότι αυτά τα δεδομένα είναι “γνωστά” στη ρεμπετολογία έχεις πολύ δίκιο.

Και γενικά, αν υπάρχει κάποιον που έχει άλλες άγνωστες η αδημοσίευτες πληροφορίες για τον Νούρο θα χαρώ πολύ.

Με εκτίημηση,

Μιχάλης Αλεξανδράτος.

2 «Μου αρέσει»

Κύριε Αλεξανδράτο, ευχαριστώ πολύ για τη δημοσίευσή σας!

Από την παρουσίαση, στο αρχείο σας, του Βιβλιαρίου ασθενείας του Νούρου, και ιδιαίτερα από τη φράση In late-2019 I trawled through the boxes comprising Section VI of Petropoulos’s personal papers currently held at the Gennadius Library in Athens, Greece. σε συνδυασμό με τη φράση For over forty years, a document has sat in the rebetika song archives of folklorist Elias Petropoulos (1928-2003), unstudied and unacknowledged. μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι για πρώτη φορά ασχοληθήκατε με την ιδιαιτερότητα του Νούρου και το βιβλιάριό του, περί το τέλος του 2019, ενώ βεβαίως το γεγονός ότι ήταν ομοφιλόφυλος και το ότι το βιβλιάριο ασθενείας του βρίσκεται στα αρχεία του Πετρόπουλου ήταν ήδη γνωστά. Αν έσφαλλα, ζητώ συγνώμη βεβαίως.

Σε ό,τι αφορά τα ευρήματα από την εξέταση του βιβλιαρίου από ειδικό αφροδισιολόγο, δεν αμφισβήτησα βεβαίως ότι έγιναν το πρώτον γνωστά από τη δημοσίευσή σας. Ειδικότερα, συγχαίρω έστω και τώρα, και εσάς και τον ειδικό που ασχολήθηκε με το θέμα, για την παρουσίαση των ευρημάτων αυτών.

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ Νίκο για την απάντησή σου!

Καταλαβαίνω τώρα ότι μερικές προτάσεις στην εισαγωγή του άρθρου μπορούν να φαίρνουν την εντύπωση προς του αναγνώστη ότι “εγώ” μόνος μου ανακάλυψα το βιβλιάριον ασθένειας του Νούρου, που ως ξαίρουμε δεν είναι αλήθεια, και γι’ αυτό θέλω να δηλώσω εδώ ότι αυτό δεν ήταν ο σκοπός μου όταν έγραψα το άρθρο.

Και με τη φράση “unstudied and unacknowledged” αναφέρω πως το βιβλιάριον δεν έχει μελετηθεί πριν από την προσπάθεια μου με τον αφροδισιολόγο, και όχι με την έννοια ότι το βιβλιάριον ήταν εντελώς “άγνωστη” σαν πηγή.

Αυτά!

Ευχαριστώ για την ευγενική σου απάντηση! :slight_smile:

2 «Μου αρέσει»

Λοιπόν, μ’ αρέσει αυτός ο μουσικός!

1 «Μου αρέσει»

Τον είδαμε και εδώ πριν μερικές εβδομάδες.

https://www.ertflix.gr/psychagogia/to-alati-tis-gis/to-alati-tis-gis-moysikes-choris-synora/

1 «Μου αρέσει»

Είναι μάχιμος ψάλτης νομίζω, και σοβαρός θεωρητικός γνώστης και μελετητής της βυζαντινής μουσικής , αν κρίνω από αυτό

και αυτό

Κάποια χιουμορίστικα του ίσως ξεπερνούν τα όρια της σάχλας και της αναίδειας, και κάποια χρειάζεται τριβή με τη ψαλτική για να τα πιάσεις, που εγώ δεν την έχω.

Είναι ο ίδιος; Στον πρόλογο διαβάζω:

Ο Γεράσιμος-Σοφοκλής Παπαδόπουλος, ειδικευμένος γλωσσολόγος της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και νυν υποψήφιος διδάκτωρ του Τμήματος Μουσικών Σπουδών, με γόνιμη ακαδημαϊκή ανησυχία τυρβάζων περί τις τρέχουσες διεπιστημονικές ερευνητικές αναζητήσεις του (εκπονεί διδακτορική διατριβή υπό τον τίτλο «Περιγραφικό Θεωρητικό της Σύγχρονης Ψαλτικής Τέχνης: μια γλωσσολογική προσέγγιση της κατά τη Νέα Μέθοδο γραφής και ερμηνείας της»), …

Και παρεμπιπτόντως, emc, άκου το κυπραίικο να μας πεις: είναι Κύπριος; Εγώ, σαν ξένος, βρίσκω ότι έχει καλή προφορά, αλλά το αν είναι αυθεντική δεν το πιάνω.

Το τραγούδι το προφέρει σωστά, αλλά για να καταλάβεις ότι είναι Κύπριος άκου π.χ. τα διπλά σύμφωνα εδώ
: Ελλάδα, γλωσσολογικό κλπ

Αλλά με πτυχίο στην Ελλάδα, διδακτορικό στην Ελλάδα, και εφόσον δεν είναι φουλ γκετοποιημένος είναι λογικό να επηρεάζεται η προφορά κλπ.

Μεταξύ των πολλών άλλων, ανακάλυψε και ότι οι στίχοι

Ήθελα να σ’ αντάμωνα, να σου ΄λεγα καμπόσα,

Κι αν δεν σου γύριζα το νού, ας μού ΄κοβαν τη γλώσσα

δεν είναι του Μάρκου (00.01.13)

3 «Μου αρέσει»

Μπορεί και να διαβάζει ρεμπέτικο φόρουμ, Νίκο:

1 «Μου αρέσει»

Μπορεί να διάβαζε, ναι, γιατί μιλάμε για δέκα χρόνια πριν. Όπως και να ΄χει, ακριβώς αυτό το τραγούδι παίζει και τραγουδάει στο βίντεο, και με το ίδιο (ξεκρέμαστο) γύρισμα της Γιανιώτισσας μπαξεβάνισσας.

Το Ήθελα να σ’ αντάμωνα δεν ανήκει σε συγκεκριμένο τραγούδι. Είναι μια σκόρπια μαντινάδα, πρόσφορη να την τραγουδήσεις σε οποιοδήποτε σκοπό και μαζί με οποιανδήποτε άλλη. Είναι από τις πολύ κλασικές σ’ όλο το Αιγαίο, και δεν αποκλείεται να έχει αποτυπωθεί και στη λογοτεχνία.

Οφου οφου τραγουδάρα…

4 «Μου αρέσει»

Γεια σου Στελάρα!!!

2 «Μου αρέσει»
2 «Μου αρέσει»

Είναι από αυτό το LP.
Αλλά τι τα θες βρε Μιχάλη?
Δεν είναι αυθεντικά.
Δεν έχουν σκράτς,
Δεν φεύγουν απ’ το τέμπο,
Δεν τα ανακάλυψε ρεμπετολόγος,
Δεν, δεν…

Η δισκογραφία του.

2 «Μου αρέσει»