🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

Η εκτέλεση που ανέβασες, πάντως, είναι πολύ καλή.

2 «Μου αρέσει»

Αυτή τη μελωδία είχα στο μυαλό μου αλλά δεν παίζει τη συγκεκριμένη.
Μετά από λίγο ψάξιμο βρήκα ότι είναι από αυτή την εκτέλεση:

Φυσικά και αυτή είναι, αλλά δεν αντέχω να την ακούω…

Αφού το ίδιο είναι! Διαφέρει το ύφος της εκτέλεσης, αλλά την ίδια μελωδία παίζουν και ο Στελλάκης παλιά και ο Μάρκος πιο μετά.

Ακριβώς το ύφος του ΄60 δεν αντέχω. Την «επιβάρυνση», πρέπει το κομμάτι να σέρνεται, όπως κάθε καθωσπρέπει βαρύμαγκας, και το «αρμόνιο», άλλως φαρφίζα.

Ενδιαφέρουσα εκτέλεση (από Ουγγαρία?) με ταμπουράδες

2 «Μου αρέσει»

Ε, εντάξει…. Όχι Ουγγαρία, κάτι σλάβικο είναι μάλλον. Δεν τους είπαν όμως ότι το κομμάτι λέγεται Αϊβαλιώτικο ζεϊμπέκικο, τουρκικά Ayvalık zeybeği, όχι Πολίτικο ζεϊμπέκικο.

Μάλλον Βουλγαρία. Αυτό το αλφάβητο το χρησιμοποιούν Σέρβοι, Βούλγαροι και Β/Μακεδόνες από τα μέρη μας (και Ρώσοι και άλλοι από πιο μακρινά μέρη), και όργανο «ταμπουρά» νομίζω έχουν οι Βούλγαροι.

Ωραίο ταξιμάκι ο τύπος! Ωραίο γενικά όλο μαζί. Κι αν λίγο το παρακάνει με τις περίτεχνες πενιές, νέος είναι! :wink: Αλλά τουλάχιστον δεν τις μπουρδουκλώνει.

1 «Μου αρέσει»

Ταμπουρά έχουμε όλοι στα Βαλκάνια, και μάλλον και οι Ρώσοι θα έχουν, φυσικά και όλη η κεντρική Ασία κλπ. Το ταξιμάκι, πράγματι ήταν η καλύτερη στιγμή και ναι, νέοι είναι, θα βγάλουν κάποτε έναν ενδιαφέροντα ήχο.

1 «Μου αρέσει»

Έχει την σημαία της Βουλγαρίας από πίσω, αλλά η μαγαζίλα στο παίξιμο είναι από ελληνάδικο!

Εντάξει, και ποιος δεν έχει έναν ταμπουρά στις μέρες μας.

Εγώ όμως είπα:

Η έμφαση είναι στα εισαγωγικά: « »
Ενώ για παράδειγμα αλλού στα Βαλκάνια υπάρχει η ονομασία «ταμπουρίτσα», ή και άλλες τελείως διαφορετικές όπως τα δικά μας «μπουζούκι» κλπ. Άρα, όταν βλέπω στο βίντεο γραμμένη τη λέξη «ταμπουρά» ψάχνω σε ποια χώρα υπάρχει όργανο με αυτήν ακριβώς την ονομασία.

1 «Μου αρέσει»

Φυσικά, εννοούσα ότι στην περιοχή μας οι ταμπουράδες επιχωριάζουν παντού ως παραδοσιακά όργανα, όχι ειδικά ως εξωτικά αντικείμενα

1 «Μου αρέσει»

Με πήρε το ξημέρωμα…καλό βράδυ σε όλους!!

6 «Μου αρέσει»

Φοβερή δουλειά από τον @Αντωνης_Νασιοπουλος!

5 «Μου αρέσει»

Πράγματι η Καισαριανή, Είναι του Διάβολου φωλιά και του Θεού ευλογία…

2 «Μου αρέσει»
2 «Μου αρέσει»

Κορόϊδο (Μάρκου)
Με καρύδα μπαγλαμά Αθανασίου.

5 «Μου αρέσει»
2 «Μου αρέσει»

Διαβάζω, στο ΥΤ,
Σύνθεση Ι. Γεωργακοπούλου 1948.

Κοίτα βρε που η Γεωργακοπούλου έγραφε σαν Τσιτσάνης.!

2 «Μου αρέσει»

Βέεεεβαιαααα! και τον τρελό τσιγγάνο και άλλα…

3 «Μου αρέσει»