🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

Με αφορμή την κουβέντα σε άλλο νήμα για το παλιό φόρουμ, θυμήθηκα λίγο το (προ εικασαετίας+!!!) φόρουμ. Εδώ είναι η πρώτη συνάντηση στον Ασπρόπυργο. Μετά ακολούθησε η γιορτή για τα 10 χρόνια στη Σκάλα, μετά κάπου στη Νίκαια σε ένα μεγάλο προαύλιο, μετά κάτω στο Σχιστό, κλπ. Αρκετοί δεν συμμετέχουν, τουλάχιστον όχι ενεργά, στο φόρουμ, αρκετοί έχουν κάνει αξιοπρόσεκτη πορεία σε αυτά που ασχολήθηκαν, καλά να είμαστε όλοι και να μπορούμε να σμίγουμε και να τραγουδάμε.

8 «Μου αρέσει»

Οι Έλληνες είναι υπέροχοι αξιαγάπητοι άνθρωποι, δεν ξέρω κανέναν άλλο που να κάθεται μαζί και να γιορτάζει με αυτόν τον τρόπο

4 «Μου αρέσει»
6 «Μου αρέσει»
5 «Μου αρέσει»
4 «Μου αρέσει»
4 «Μου αρέσει»

Και καλό σας βράδυ:

4 «Μου αρέσει»

Θα βάζω εδώ και μερικά ακυκλοφόρητα (δεν υπάρχουν στο ΥΤ).
ΜΟΝΟΝ ΓΙΑ ΜΕΛΕΤΗ και ΕΡΕΥΝΑ ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ.
το παρόν είναι από εκπομπή ΕΡΤ 1976
Στέλιος και Δομένικος Βαμβακάρης .
"Να τι βγάζει καθε τόπος (Ροβερτάκη) "

2 «Μου αρέσει»
3 «Μου αρέσει»

καμία φορά ο αλγόριθμος παθαίνει επιφωτηση και μας φέρνει διαμαντάκια σαν κι αυτό!

4 «Μου αρέσει»

Ζωντανή ηχογραφήση πρέπει να είναι αυτή. Άλλος ενας από τους λόγους που ο ρουκουνας είναι ο αγαπημένος προπολεμικος τραγουδιστής είναι το ποσό υπέροχα ερμήνευε και τα δημοτικά

4 «Μου αρέσει»

Οι παλαιότεροι σίγουρα θυμούντε το δίλημμα ΡΟΚ και ΕΛΙΝΙΚΟΙ στίχοι?
Εδώ η υπέροχη αυτή ορχήστρα (Μουσικό κουτί), με τον Γιάννη Γιοκαρίκη αποδεικνύει,
Πως ΡΟΚ, ΕΛΛΗΝΙΚΆ και ΛΑΪΚΟΙ ΔΡΟΜΟΙ(Χιτζάζ), “γίνεται” !

1 «Μου αρέσει»

Νομίζω ότι πολλές φορές ξεχνάμε το ποσό ευέλικτος ήταν ο μπαγιαντερας στην σύνθεση γλυκών αλλά και πολύ “δυνατών” κομματιών. Και φυσικά με την καθαρότητα του ήχου εδώ το κομμάτι τα σπάει!!!

7 «Μου αρέσει»

Κατά τη γνώμη μου, οι διασκευές σε άλλο, απροσδόκητο είδος, είναι καλές όταν μοιάζουν σαν να ήταν αυτές το πρωτότυπο. Να το ακούς και να λες «δεν μπορεί παρά να γράφτηκε έτσι». Στον Πασατέμπο αυτό δεν πέτυχε: ακούς ξεκάθαρα μια λαϊκή μελωδία παιγμένη με άλλη ορχήστρα από την κανονική.

Όσο για το Αν ήσουν φίλος, στην ουσία κι αυτό τι είναι; Διασκευή από λαϊκό (ή μάλλον από λαϊκότροπο).

Ο Γιοκαρίνης πάντως με εντυπωσιάζει. Μπορεί αυτό που θα πω να μην αφορά τη θεματολογία του φόρουμ, αλλά μου φαίνεται να τραγουδάει καλύτερα από το '80-'90 που ήταν στα πάνω του!

2 «Μου αρέσει»

Τι ωραία εκτέλεση! Όμορφη και πολύ γλυκιά. Αυτό το πρίμο σεκοντο το γλυκαίνει με έναν πολύ ο όροφο τροπο

2 «Μου αρέσει»

Αυθεντικοί!

6 «Μου αρέσει»

Εξαιρετικό. Μπράβο Σταύρο! “Restoring” (ανασύσταση) με όλη τη σημασία της λέξης!

Μήπως όμως υπάρχει λάθος στον τίτλο; Σύμφωνα με τη φτγρ ο Τόνι έπαιζε κιθάρα, αλλά στα συγκεκριμένα δύο κομμάτια μόνο μπουζούκι ακούω.

2 «Μου αρέσει»
3 «Μου αρέσει»

Απ’ τις αγαπημένες μου εκτελέσεις, βγάζει κάτι το γνήσιο και ο ήχος και οι άνθρωποι…
Όσον αφορά στη μελωδία, είναι κάποια συγκεκριμένη (που δεν γνωρίζω) ή μια πιο απλή προσέγγιση του κομματιού; Όπως και να έχει το αποτέλεσμα είναι ιδιαίτερο…

2 «Μου αρέσει»