🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

Ο μπουζουξής ονομάζεται Κώστας Ζαφειρίου και είναι από τους καλύτερους στο είδος του (κατά τη γνώμη μου). Πιστός, με ψυχή και πάθος σε αυτό που κάνει. Εύχομαι κάποια στιγμή να τον ακούσεις από κοντά. Δυστυχώς δεν έχω βιντεάκι που λέει το τραγούδι …

2 «Μου αρέσει»

ναι, ο ζαφειρίου είναι τρομερά μέσα στο ύφος και έχει άποψη. επίσης έχει ανεξάντλητο και ευρύ ρεπερτόριο. από τους πρώτους που ασχολήθηκε με ντουζένια επίσης, ανεξάρτητα από τον κουρούση. καταλαβαίνετε τί έγινε όταν βρεθήκαμε όλοι μαζί!
την ελένη μικροπαντρεμένη την παίζουμε με τον τρελάκια (νίκος κοντάλιπος), του μπεζεστένη την αυλή την έχω παίξει ή την έχω ακούσει κάποια στιγμή, πιθανότατα με τους “adalou”.

1 «Μου αρέσει»

θάνος μπούρης και κώστας ζαφειρίου, με τον κυρ αλέκο κανδηλιώτη, ντριμ τιμ! τον κιθαρίστα δεν διακρίνω…

γενικά ρώτα και τους μουσικούς πριν ανεβάσεις ο,τιδήποτε.

1 «Μου αρέσει»
2 «Μου αρέσει»

Θεϊκή κατά την γνώμη μου εκτέλεση

2 «Μου αρέσει»

Πω πω κόβει και ράβει!

3 «Μου αρέσει»

Απίστευτος προς το τέλος :smile:

2 «Μου αρέσει»

Ε, έγινε της μόδας κάποια στιγμή, και πήρε λίγο τ’ απάνω του. Χαλάλι… Την απήλαυσα πάντως, εκείνη τη σύντομη εποχή.

Ε με όσα πέρασε, ακόμα και την έσχατη στιγμή που ας πούμε τον θυμήθηκαν κάποιοι (αν και για δικούς τους λόγους πρώτα), λογικό να το δει σαν ΄΄εξιλέωση΄΄ αφού και από παλιά στον Πειραιά δεν ήταν από τα πρώτα ονόματα.

Γιατί αυτό το ύφος σαν ειρωνεία ή σαν προσπάθεια να μειωθεί όλο αυτό;

ΥΓ: Αν το κατάλαβα λάθος το παίρνω πίσω και θα σβήσω το μήνυμα.

Δεν είναι ειρωνεία, πραγματικά τον απολαύσαμε με την παρέα μου, τον λίγο καιρό που βρέθηκε να παίζει σ’ ένα ταβερνάκι, Αθηναίων εφήβων νομίζω. Δυσκολεύομαι όμως να δώ “προσπάθεια να μειωθεί όλο αυτό”: Ποιο δηλαδή; Το ότι υπήρξε δευτερο- τριτοκλασάτος, το παραδέχεσαι κι εσύ. Οπότε, λογικά θα έπρεπε να συμφωνήσεις μαζί μου ότι Απίστευτος! ε, δεν υπήρξε.

Το εξέλαβα αλλιώς και παρεξήγησα τα λεγόμενά σου, (γραπτός λόγος…).
Τα μετά του ‘‘ή’’ ήταν επειδή δεν ήξερα πως να προσδιορίσω επακριβώς αυτό, αν πρόκειται για ειρωνικό μήνυμα ή κυριολεκτούσες και δεν ήξερα πως να θέσω την ερώτηση.

Σόρρυ για την άκυρη επομένως επισήμανση περί ύφους κτλ.
(Τα μηνύματα μπορούν να διαγραφούν αν κρίνεται σωστό, μιας και δεν κολλάνε τόσο στο νήμα.)

Μια χαρά κολλάνε. Η έννοια ύπαρξης του νήματος αυτού δεν είναι μόνο να χαρούμε ακούγοντας αυτά που ακούν οι φίλοι μας, αλλά και να σχολιάσουμε ό,τι ήθελεν μας προκύψει.

4 «Μου αρέσει»

Εντάξει για τον υπαινυγμο μίλησα όχι για την
Συμπεριφορά του. Ε και όσο και να το κάνουμε δεν φαντάζομαι να θέλαμε τον μουφλουζέλη κλασσατο. Και πολλούς άλλους ρεμπετες. Αυτό δεν μειώνει όμως το έργο του καθώς αυτή ήταν η προσωπικότητα του δεν έκανε και κάτι κακο
(ε και λίγο χιουμορακι το θέλουμε :wink:αν και εσείς ωντας μεγαλύτεροι και τον προλάβατε κιόλας κάτι παραπάνω θα ξέρετε)

Όχι μόνο τον πρόλαβα, είχα και την τύχη να τον γνωρίσω προσωπικά: τον Μουφλουζέλη τον “ανακάλυψε” ο Αλέκος Πατσιφάς (Λύρα) και έφτιαξε το γνωστό δίσκο με τη φωτογραφία στην Οδό Τριπόδων της Πλάκας(“Πωλείται οίνος”). Εκείνη την εποχή έτυχε να δουλεύω στη Λύρα και συναντηθήκαμε πολλές φορές στα γραφεία της εταιρείας στη Βαλαωρίτου.

4 «Μου αρέσει»

Καλησπερα σας Φιλοι… :ok_hand:t3:

4 «Μου αρέσει»
2 «Μου αρέσει»
3 «Μου αρέσει»

Μορτικο

2 «Μου αρέσει»

Ε ρε μεράκια

2 «Μου αρέσει»
1 «Μου αρέσει»