🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

Συχνά, πράγματι! Αλλά ποτέ της μορφής “Προς το τέλος, το τρέξαμε” ή “απ’ τη μέση και μετά”.

Και σε εκείνη την ηχογράφηση, πάντως (περιέργως, ηχογραφήθηκε χωρίς τρακ), έκανα αυτό που πράγματι κάνω τα τελευταία περίπου 60 χρόνια: το τέμπο παρέμεινε σταθερό, ενώ στην ηχογράφηση του ΄36 υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ αρχής και τέλους.

Ωραία, συμφωνούμε ότι το τέμπο δεν έχει δικιά του βούληση ανεξάρτητη από των μουσικών που παίζουν, είναι ελέγξιμο, αλλά κάποτε δύσκολα ελέγξιμο. (Προφανώς σ’ αυτό συμφωνούσαμε εξ αρχής, όπως υποθέτω και ο καθένας).

Το συμπέρασμα για την ηχογρ. του Φαλήρου ποιο είναι;

Με μόνο δύο απόψεις, τη δική σου και τη δική μου, το δείγμα είναι πολύ μικρό για να εξαχθούν συμπεράσματα….

Το δικό σου συμέρασμα εννοώ. Απ’ τη μια δε μου φαίνεται να πείθεσαι ότι έγινε λάθος, αλλά απ’ την άλλη είπες και:

Άρα, τι;

υγεία και δημιουργία!
συνήθως στα γενέθλια αφιερώνω αυτό: :smiling_imp:

όσο για το φάληρο και την ταχύτητα, πάντα έχουμε επιτάχυνση όσο προχωράνε τα κομμάτια. φυσικό είναι: ζεσταίνονται τα όργανα, ζεσταίνονται και οι χορευτές. απλά κάποιες φορές παραγίνεται, όπως εδώ. εξάλλου μπορεί όντως να το ξεκινήσανε υπερβολικά αργά και να το διορθώσανε στην πορεία.

2 «Μου αρέσει»

Θα έλεγα κατ’ αρχήν αυτό που λέει και ο Νίκος Σ, ότι συχνά φεύγει το τέμπο αλλά ειδικά εδώ, επειδή πρώτον, ξεκινάνε πολύ αργά και δεύτερον, ήδη στο δεύτερο - τρίτο μέτρο αρχίζουν να διορθώνουν, η διόρθωση της αρχής μπορεί και να θεωρηθεί ηθελημένη. Βεβαίως τα έχουμε συζητήσει αυτά, αλλά εκείνος ο περίφημος χορευτής του Μάρκου, που μόνο αυτόν εμπιστευόταν για μετρικά λάθη, το τέμπο δεν το ΄πιανε, ότι ξεφεύγει, να το αναφέρει τουλάχιστον; Απάντηση, βεβαίως, δεν πρόκειται να δοθεί.

Μάγκικα πράγματα!

7 «Μου αρέσει»

Ένα από τα αγαπημένα μου του Μπαγιαντέρα και το αγαπημένο του παππού μου. Όντας 81 πρόλαβε το άλλο στυλ κομματιών αλλά όταν βρίσκομαι στα μέρη μου ''εκμετελλεύεται΄΄ την ευκαιρία πρόσβασης στο YT και θυμάται τα παλιά!!

5 «Μου αρέσει»
6 «Μου αρέσει»

Πω πω ζοριλικια…

3 «Μου αρέσει»

Καλησπερα Παιδια, καλα να περναμε ολοι… :pray:t3:

5 «Μου αρέσει»
3 «Μου αρέσει»

Μεγάλος Μουφλουζέλης! Πάντως, πόσο πιο γνήσια θα ακούγονταν τα κομμάτια του αν ήταν παιγμένα μόνο με το τζουρά του, άντε και καμιά κιθάρα ή μπαγλαμά! Το σκέφτομαι κάθε φορά που ακούω αυτές τις εκτελέσεις.

4 «Μου αρέσει»

ευτυχώς έχουν καταγραφεί κάποιες εμφανίσεις του μουφλουζέλη στην τηλεόραση (που τόσο την σιχαίνομαι).

3 «Μου αρέσει»

Ευτυχώς μέσα στη σαπίλα υπάρχουν και κάποια ελάχιστα καλά, όσο για την παρένθεση παρομοίως, έχω να δω κοντά 10 χρόνια πλέον

2 «Μου αρέσει»

Εδω αγαπημενη εκτελεση Απο απο την τηλεοπτικη σειρα,Το Μινορε της Αυγης. Καλησπερα φορουμ

5 «Μου αρέσει»

Εδώ από την σειρά του bbc musik of the outsiders

4 «Μου αρέσει»

Αφού πιάσαμε αυτό το κεφάλαιο, ένα από τα αγαπημένα μου, στίχος που σε πάει πολύ πίσω και φέρνει εικόνες που δεν είδαμε ποτέ!

5 «Μου αρέσει»

Αυτό νομίζω είναι το δικό μου αγαπημένο από αυτά που δεν ηχογράφησε.

3 «Μου αρέσει»