🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

ταλεντάρα ο πιστιόλης! λίγη περάσανε με τόση δημιουργικότητα την καραντίνα!

(@perastikos χαλαρό χέρι θέλει)

3 «Μου αρέσει»

Έχει ανοιχτά τα υπόλοιπα δάχτυλα του χεριού και ακουμπάνε στο καπάκι. Έτσι περιορίζονται οι άσκοπες κινήσεις του χεριού που κρατάει την πένα και το χέρι κινείται απλώς ελάχιστα μόνο πάνω κάτω. Εδώ και ένα χρόνο παίζω με το χέρι μπουνιά και βλέπω ότι υπάρχει φραγμός στην ταχύτητα της κίνησης. Είπα να προσπαθήσω να υιοθετήσω αυτή την τεχνική ξεκινώντας ασκήσεις τεχνικής από την αρχή, αλλά διαπίστωσα ότι το χέρι μου κουράζεται έτσι, ενώ με τον τρόπο που παίζω δεν είχα ποτέ τέτοιο θέμα. Και για να μην είμαι τελείως εκτός θέματος. Τώρα ακούω αυτό:

1 «Μου αρέσει»

Για να μπαίνουμε σιγά σιγά στην “κανονικότητα” μιας και από Δευτέρα θα κοστίζει 150 ευρώ.

3 «Μου αρέσει»

Πολύ δυνατό! Πέρα από το εντυπωσιακό του πράγματος, τρομερή κιθάρα (κι ας έπαιξε δύο μέτρα!), πολύ καλό τρίχορδο, σεμνό και ζόρικο, και τρομερή φωνάρα. Άξιος.

2 «Μου αρέσει»

Δεν είχα πάρει χαμπάρι αυτά που βγάζει. Τώρα, μετά τον Συνάχη, άκουσα και δυο-τρία από τα παραδοσιακά του. Περίεργο, αλλα΄το ρεμπέτικο το έβγαλε καλύτερα απ’ όλα!

2 «Μου αρέσει»

Διαφωνώ… στο ένα βράδυ βγήκε ο χάρος και στο για πες μας χάρε να χαρείς/ζαλίζομαι δίνει ρέστα το παληκάρι.

1 «Μου αρέσει»
1 «Μου αρέσει»

Για να πω την αλήθεια δεν έβαλα κλαρίνα, έβαλα γκάιντες :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

χαιρετω την ομορφη παρεα!!!σημερα το ακουσα για πρωτη φορα,μπορω να πω αψογο,κουτουλακιδιος πενια…

1 «Μου αρέσει»

Έχω μερικά λεπτά σκέφτομαι να γράψω και δεν ξέρω τί να πρωτοσχολιάσω…
Γεια σου μεγάλε Νικόλα!!

5 «Μου αρέσει»
7 «Μου αρέσει»
7 «Μου αρέσει»
3 «Μου αρέσει»
2 «Μου αρέσει»

Ο Παγιουμτζής τραγουδάει στον θεό.

2 «Μου αρέσει»
4 «Μου αρέσει»

Αριστουργημα ! Δεν έχω λόγια

2 «Μου αρέσει»

"τραγούδια έχω να φαν κ οι κότες κότες δεν έχω " :smile:

2 «Μου αρέσει»

Μνημειώδης!
Πιο παλιός κι απ’ τα 78ρια.
Μπαγλαμάς με μονές χορδές, και απ’ ό,τι καταλαβαίνω (από την αγωνία του Γκολέ) μάλλον κουρδισμένος σε τυχαίο τόνο.
Προφανώς χωρίς πρόβα, απλώς με την πεποίθηση ότι οι δρόμοι και οι ρυθμοί είναι δεδομένοι (δουλεύει!).
Και φυσικά, απόλυτη αδιαφορία στο να κατανοήσει μια κάπως μουσικολογική ερώτηση.

Η απόλυτη προφορική παράδοση!

4 «Μου αρέσει»

ο τελευταίος των παραδοσιακών του ρεμπέτικου, αλλά δεν πρόλαβε την καλή εποχή παρ’ό,τι είχε παρόμοια ηλικία με τους πειραιώτες ρεμπέτες.
τί λέει στο τέλος που συνεχίζει τον στίχο με την κάππαρη, “στα περιβόλια ο μαϊντανός/τα λόγια σου είναι ο ???” γιατρός;