🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

2 «Μου αρέσει»
1 «Μου αρέσει»

Can someone please say something about the origin, the source of the song?
Μπορεί κάποιος να πει κάτι για την προέλευση, την πηγή του τραγουδιού;

Hello Simon
this is another version of a song more commonly known as Pergamos (Πέργαμος). It’s sung in Mitilini and other Greek islands and probably consists of a “wandering melody” that was used and repurposed by many, over the years.
its in makam Karçiĝar🙂

2 «Μου αρέσει»

οργανικό της Μικράς Ασίας (Asia Minor).
τα λογια προστέθηκαν πολυ αργότερα. δες αρκετές πληροφορίες εδω.

https://vmrebetiko.gr/item/?id=10445

https://vmrebetiko.gr/search/?fmid=f&ss=περγαμο&st=&ft[]=19&ft[]=18&ft[]=24&ft[]=20&ft[]=21&ft[]=22&ft[]=23&ft[]=27&fd[]=190&fd[]=191&fd[]=192&fd[]=193&fd[]=194&fd[]=195&fd[]=196&fl[]=Αθήνα&fl[]=Κωνσταντινούπολη&fl[]=Νέα+Υόρκη&fl[]=Πειραιάς&fl[]=Σικάγο&fl[]=Σμύρνη&fl[]=Αλεξάνδρεια&fl[]=Θεσσαλονίκη&sa=

1 «Μου αρέσει»

Κ.Σπύρο απο που προκύπτει πως υπήρχε χωρις λόγια; Όχι οτι δεν το θεωρώ πιθανό, μάλλον έτσι είναι αλλά αναρωτιέμαι αν υπάρχει ηχογραφηση ως οργανικό. Οι περιγραφές το ορίζουν ως Κάντο για πάνω απο 1 αιωνα

ώπα! η τελευταια ηχογραφηση στον Κουναδη 1928 όντως ειναι οργανικο. Αλλά και πάλι δεν είμαι βέβαιος για το πόσο παιζόταν χωρις λόγια.

και το εγραψε και ο Ζούμπας το 30 ως οργανικο.

The melody most probably originated in Asia Minor, wandering from there to Mitilini and elsewhere.

There’s also a much faster version of the tune, usually called «Χιώτισσα». So much faster that the altogether rhythmical feeling changes. That one also exists in a Turkish version, with words in the same spirit as the Greek «Χιώτισσα»: naming one place after the other and adding a few rhyming words about each.

In my opinion the Turkish version must be the original. The Greek one has a very peculiar poetic metre. Normally all Greek folk songs are written on one out of 4-5 standard poetic metres. Any exception to this is suspicious!

του Αϊ Νικόλα! σήμερα
χρονια πολλα στις/στους εορταζοντες. προστάτης των ναυτικών και ως Santa Claus, ο φέρων τα δώρα.

Δεύτερη ηχογράφηση του τραγουδιού, ξανά με τη Νίνου και χορωδία. Δίσκος 45 στροφών Philips Ελλάδος 7752 / 313 185-2. [Άη Νικόλα]

3 «Μου αρέσει»

Κρίμα που δεν βρίσκεται μια πιο ολοκληρωμένη (από πλευράς επεξεργασίας των στίχων) ηχογράφηση της unabridged εκδοχής (που νομίζω ότι στην ηχογράφηση που έχουμε υστερεί κι ένα κλικ σαν ερμηνεία από την ηχογράφηση της συντομευμένης) ή και μια <<κανονική>> ηχογράφηση (αν και αυτή τω καιρώ εκείνω θα ήτανε με ντραμζ), αλλά κι έτσι όμως αριστουργήματα, τολμώ να πω στα κυβικά της <<Ψαροπούλας>>

2 «Μου αρέσει»

Σας ευχαριστώ, το έχω ακούσει 100 φορές γιατί μου αρέσει πολύ, ακόμα και πριν από 3 χρόνια όταν πέθανε ο Σόλων.

PERGAMOS

6 «Μου αρέσει»

μετα την αναμόχλευση του θέματος
“Ελληνική Απόλαυσις”

Άλκης Μαύρος
“οι φυλακές του Ωρωπού”

1 «Μου αρέσει»

σαν να ακους τον καραπιπερη στο ‘‘τουτοι οι μπατσοι’’…

2 «Μου αρέσει»

Το είχα βρει και το είχα χάσει αυτό το βίντεο πριν καμιά δεκαριά χρόνια και το ξανα-ανακάλυψα

(για τα λίγα δευτερόλεπτα του χορού και το εν γένει περιβάλλον)

3 «Μου αρέσει»

Φίλε μου τους ειχα γνωρίσει στο Στρασβούργο κ είχα ζήσει ακριβώς αυτό σε μία ιδιωτικη συναυλία… απίστευτο σκηνικό

2 «Μου αρέσει»

Φοβερό άσμα του Χιώτη που σπάνια παίζεται

1 «Μου αρέσει»