🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

Θα συμφωνήσω με τους προλαλησαντες. Δεν μπορούμε να ονομάζουμε και να χαρακτηριζουμε ανθρώπους με ονόμασιες που δεν έχουν την ίδια σημασία πλέον. Νομίζω ότι θα τον χαρακτήριζα ως γνήσιο λαϊκό συνθέτη

1 «Μου αρέσει»

Δεν χρειάζεται να ψάχνουμε τι είναι ρεμπέτικο σήμερα. Φτάνει να είναι λαϊκό.
Ο Κορακάκης, δεν σταμάτησε στην αναβίωση. Προχώρησε στη δημιουργία λαϊκών τραγουδιών. Πολλά καλά τραγούδια!
Όπως αυτό. Στην κιθάρα ο δικός μας Σπύρος Γκούμας!

4 «Μου αρέσει»

Η αυτό.

5 «Μου αρέσει»

Μάλλον εγώ μπερδεύτηκα, φίλε μου… Εγώ σου μίλαγα για Στράτο, κι εσύ για τον Κορακάκη….

Ένα μεγάλο τραγούδι του Βαγγέλη σε πρώτη εκτέλεση από τη Γιωτα Νεγκα:

2 «Μου αρέσει»

19 posts were split to a new topic: Σαντουριέρηδες της ορχήστρας ΣΔΕΜ (Σ. Καρά)

evxapistw Spyros,
Σκέφτομαι αμέσως ένα τραγούδι από τη διάσημη ταινία

1 «Μου αρέσει»
8 «Μου αρέσει»

Για να θυμόμαστε τους εκλιπόντες, των οποίων η λίστα όλο και μεγαλώνει. Σαν σήμερα γεννήθηκε ο Μάνος Ελευθερίου.

1 «Μου αρέσει»

Και ένα εξαιρετικό απτάλικο του Μιχάλη Γενίτσαρη που ανακάλυψα σήμερα, γραμμένο για ένα δεκαοχτάχρονο παιδί της αντίστασης που μεταξύ άλλων πολέμησε στη Μάχη της Κοκκινιάς.

3 «Μου αρέσει»

Τσέκαρε κι αυτό,ενδιαφέρον

4 «Μου αρέσει»

“” Είμαι αητός χωρίς φτερά “”

Σωτηρία Μπέλλου

Μάνος Χατζηδάκις,
Ευτυχία Παπαγιαννοπούλου.

Χρήστος Κοτσώνης 8χορδο,
Γιάννης Δέδες κιθάρα,
Τάσος Κουλούρης μπάσο.
ΕΡΤ 1976

3 «Μου αρέσει»

Με αφορμή την κουβέντα σε άλλο νήμα για το παλιό φόρουμ, θυμήθηκα λίγο το (προ εικασαετίας+!!!) φόρουμ. Εδώ είναι η πρώτη συνάντηση στον Ασπρόπυργο. Μετά ακολούθησε η γιορτή για τα 10 χρόνια στη Σκάλα, μετά κάπου στη Νίκαια σε ένα μεγάλο προαύλιο, μετά κάτω στο Σχιστό, κλπ. Αρκετοί δεν συμμετέχουν, τουλάχιστον όχι ενεργά, στο φόρουμ, αρκετοί έχουν κάνει αξιοπρόσεκτη πορεία σε αυτά που ασχολήθηκαν, καλά να είμαστε όλοι και να μπορούμε να σμίγουμε και να τραγουδάμε.

8 «Μου αρέσει»

Οι Έλληνες είναι υπέροχοι αξιαγάπητοι άνθρωποι, δεν ξέρω κανέναν άλλο που να κάθεται μαζί και να γιορτάζει με αυτόν τον τρόπο

4 «Μου αρέσει»
6 «Μου αρέσει»
5 «Μου αρέσει»
4 «Μου αρέσει»
4 «Μου αρέσει»

Και καλό σας βράδυ:

4 «Μου αρέσει»

Θα βάζω εδώ και μερικά ακυκλοφόρητα (δεν υπάρχουν στο ΥΤ).
ΜΟΝΟΝ ΓΙΑ ΜΕΛΕΤΗ και ΕΡΕΥΝΑ ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ.
το παρόν είναι από εκπομπή ΕΡΤ 1976
Στέλιος και Δομένικος Βαμβακάρης .
"Να τι βγάζει καθε τόπος (Ροβερτάκη) "

2 «Μου αρέσει»