🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

he played 3 more Rebetika … omg, more… po po po ! KALOS!

1 «Μου αρέσει»

Τον Χρήστο τον είχα γνωρίσει πριν αρκετά χρόνια σε κάποιο γλέντι, από τότε γούσταρε και ψαχνόταν με τα ρεμπέτικα στην κιθάρα. Χαίρομαι που βλέπω τέτοια εξέλιξη!

1 «Μου αρέσει»

Είναι πράγματι πολύ καλός! Έχει φτάσει στο σημείο να υιοθετεί την αρρυθμία του Κατσαρού, έχοντας όμως στην πραγματικότητα πολύ σωστή αίσθηση του ρυθμού*. Και όπως λέει και ο Simon, απαντώντας στον Περικλή, ένα σωρό ρεμπέτικα παίζει.

( * ) κάτι που όπως πολλές φορές έχω πει, δεν είχε ο Κατσαρός

3 «Μου αρέσει»

Υπέροχη εκτέλεση με μόνον 2 όργανα!!!
Αν είσαι ο Χιώτης και ο Σπαγγαδώρος, όλα γίνονται.

1 «Μου αρέσει»

Δεν έχουμε κάτι γραμμένο για Σπαγγαδώρο? Ντροπή μας!
Όχι βρε έχουμε εδώ ειναι.

Μπάλος Μαστίχα. Δεν την ήξερα αυτή την ηχογράφηση.

Κατά τη γνώμη μου ο Κατσαρός όχι απλώς έχει ρυθμό, έχει και πολύ μάλιστα. Ιδίως στο τραγούδισμά του είναι ρυθμικότερος κι απ’ όσο δέχεται γενικά η στάνταρ παραδοσιακή ελληνική αισθητική (εντάξει, ένας αιώνας Αμερική είναι αυτός).

Ρυθμικότατος πράγματι και μάλιστα, με drive τζαζίστικο! Τί να πώ, επίτηδες το ΄κανε με την κιθάρα;

Ξεφυλιζωντας… Κάπου κάποιος ρώτησε γι’ αυτο. Ας το θυμηθούμε. Τι αφοσίωση και σεβασμός. Αυτός ήταν ένας “τεμπέλης” ?.
Λαγωνικά !, αντε να βρούμε τα 6χορδα εδώ.

3 «Μου αρέσει»

Ο Ζαμπέτας δεν παίζει εδώ?

2 «Μου αρέσει»

Ρεσιτάλ ερμηνείας, τί να πεις, πράγματι!!!

1 «Μου αρέσει»

Ναι Ζαμπέτας ακούγεται.!

2 «Μου αρέσει»

Πώς λέγεται ο χορός αυτός; Ρωτάω γιατί δεν τον έχω ξαναδεί.

Λούκας ξέρω λέγεται ο χορός.Ο Λουκάς ή Λούκας Κόκκινος (1878-1913) ήταν Μακεδονομάχος, οπλαρχηγός από το Μέγαρο Γρεβενών.
Σ’ αυτόν αφιερωμένο και το τραγούδι…μετά το 3:52 κάνουν γύρισμα σε συγκαθιστό?
Εδώ πρωτοστατεί στο χορό ο Γιατρός Δημήτρης Ρίγγος.Ο ίδιος ασχολήθηκε συστηματικά με την παράδοση του νομού Γρεβενών. Κατέγραψε πολλά τραγούδια και έθιμα, υποστήριξε την αναπαράσταση και προβολή εθίμων, υποστήριξε και συνέβαλε στην έκδοση δίσκων και βιβλίων παραδοσιακής μουσικής.Ο ίδιος έχει συγγράψει δύο λαογραφικά βιβλία: Τα Πασχαλόγιορτα στα Γρεβενά και Τα Λαογραφικά του Σπηλαίου Γρεβενών.

Κάνα-δυο μελαγχολικά ορχηστρικά σε λούπα.

1 «Μου αρέσει»
1 «Μου αρέσει»
4 «Μου αρέσει»

Panta Gelastoi - YouTube

1 «Μου αρέσει»