🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

1 «Μου αρέσει»

Την κομματάρα του Μητσάκη. Απίστευτη ερμηνεία από Καζαντζίδη. https://youtu.be/F1lq6NtNZPY

1 «Μου αρέσει»

Αυτοί οι Κικίληδες, και η Βασιλική, και η άλλη τους αδερφή που ξεχνώ το όνομά της, και προπάντων ο Κώστας, είναι ό,τι πιο άλφα κυκλοφορεί στην πιάτσα. Πολλά κιλά γνώση, υποδειγματική αισθητική. Και σκέψου ότι από τα διάφορα είδη που καταπιάνονται, το ηπειρώτικο δεν είναι ο κατεξοχήν τομέας τους.

Όταν σπάσει η πολιορκία και βγούμε από τα σπίτια μας, και πάρετε χαμπάρι ότι παίζουν πουθενά, ιδίως σε κάνα μικρομάγαζο χωρίς ήχο, αξίζει να τρέξετε.

1 «Μου αρέσει»

Το απόσπασμα που βρήκατε είναι λειψό. Ολόκληρο το κομμάτι αυτό στο σάουντρακ λέγεται “farewell song and the voyage” και ξεκινάει με “Το αστέρι του βορριά”. Το “The streets og Constantinople” είναι διαφορετικό μέρος του σαουντρακ, που αποτελείται από διαφορετικά μέρη. Δε θυμάμαι την ταινία τόσο καλά, πάντως μάλλον πρόκειται για μουσικό θέμα που χρησιμοποίησε ο Χατζιδάκις σε διάφορα σημεία της ταινίας.
Παρεμπιπτόντως, ήταν ωραία αφορμή για να ακούσω πάλι το δισκάκι της ταινίας.

2 «Μου αρέσει»
3 «Μου αρέσει»

13 posts were merged into an existing topic: Οικογένεια Κίκιλη και συνεργάτες

Ξεφυλλίζοντας απόψε…το αρχείο ,μπάκα στη "Σκάλα του Μιλάνου "στο Βόλο .
είχαμε κάνει μια μάζωξη εκεί , θυμάστε ?

Το τραγούδι αυτό (του Αχιλλέα Ματζίρη )αναφέρεται σ’ ένα παλιό ταβερνάκι του Βόλου, τη «Σκάλα του Μιλάνου», που υπήρξε για όλους μας ένα σχολείο, μια διαδικασία μύησης σε ρυθμούς και δρόμους, αξίες και μορφές του λαϊκού τραγουδιού, γι’ αυτό και η προσφορά των Μιλαναίων ήταν και είναι ανεκτίμητη.

2 «Μου αρέσει»

Από τα πολύ ωραία κομμάτια.

10 «Μου αρέσει»

Από τα αγαπημένα μου τραγούδια
(ΤΟ ΜΙΝΟΡΕ ΤΟΥ ΤΕΚΕ, 1932, ΙΩΑΝΝΗΣ ΧΑΛΙΚΙΑΣ - YouTube)

5 «Μου αρέσει»
7 «Μου αρέσει»
2 «Μου αρέσει»
2 «Μου αρέσει»

Έχω να τους 'δω 2 χρόνια τώρα.
αντε να βγει ο κορωνοχυμώνας να’νταμώσουμε.Ως τότε κονσέρβα.

3 «Μου αρέσει»

Υπάρχει ακόμα αυτός ο χώρος;

Πολύ τυπάδικα όργανα.

1 «Μου αρέσει»
2 «Μου αρέσει»

Η κιθάρα είναι σίγουρα του Τσακμάκα που παίζει κιόλας, το ξέρω γιατί την έχω παίξει όταν την πρωτοέφτιαξε. Για το μπουζούκι δεν ξέρω σίγουρα αν είναι και αυτό δικής του κατασκευής.

Δύο κιθαρόνια κελαϊδούν !!!

3 «Μου αρέσει»

Από τα υπέροχα τραγούδια του Τσιτσάνη. Κιθάρα για μάθημα.

3 «Μου αρέσει»

Ο Πορφυράκης είναι από τις αδυναμίες μου όχι μόνο ως υπέροχος κιθαρίστας αλλά και ως φωνή.

2 «Μου αρέσει»