🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

Εξαιρετική εκτέλεση με τις β φωνές της Αλεξίου.

1 «Μου αρέσει»

Βασίλης και Νταίζη κλασικό!

6 «Μου αρέσει»

Γλέντα μην αργοπορείς. Μουσική στίχοι Βασίλης Τσιτσάνης. Εδώ η εκτέλεση με την Μπέλλου το 1948. Εμένα μου αρέσει περισσότερο από την πρώτη εκτέλεση της Χασκίλ το 1947. Εδώ έχει αλλάξει και λίγο την εισαγωγή ο Τσιτσάνης.

1 «Μου αρέσει»

Παπαϊωάννου - Ποτοσίδης 1946.
“Απόψε έλα κοντά μου.”

3 «Μου αρέσει»

με το φοβερό τελείωμα!

4 posts were split to a new topic: Δέσπω - Τούντας

A post was split to a new topic: Χτίζουν & γκρεμίζουν κάστρα - Μαρτυρία Τσιτσάνη

“Το μεγάλο ψάρι” - Παπαϊωάννου - 1954. Πρώτη εκτέλεση Καζαντζίδης - Ντάλια.
Το συγκεκριμένο τραγούδι με τον Καζαντζίδη και την Ντάλια μου ακούγεται αδιάφορο.
Με τον Παπαϊωάννου όμως μου ακούγεται υπέροχο. Και για του λόγου το αληθές:
Παπαϊωάννου - Ντάλια -1956 - Ηχογράφηση Αμερικής.

Καζαντζίδης - Ντάλια - 1954. Πρώτη ηχογράφηση.

4 «Μου αρέσει»

Καταπληκτικό κομμάτι του Μάρκου… πραγματικά το ρεφρέν… σ’ ανατριχιάζει!

(και είναι και κάπως επικαιρό :laughing:)

6 «Μου αρέσει»

Πάρτε κι ένα επίκαιρο από μένα - ιδίως για τους πιο “αισιόδοξους” :joy:
Χα χα χα, τι να κάνουμε, μόνο με καμιά πλάκα θα περάσουν οι μέρες πιο άνετα!!
Καθίστε μέσα ευκαιρία να ψαχτείτε, σίγουρα υπάρχουν πολλά πράγματα που αφήναμε πίσω τον υπόλοιπο καιρό!

6 «Μου αρέσει»

Μιας και κάθομαι όπως όλοι μας στο σπίτι χαζεύω στο youtube και πέφτω πάνω σε μια παλιά σειρά του '84, (17άρης τότε), με τίτλο “Παραμύθια πίσω από τα κάγκελα”. Το κομμάτι των τίτλων πάντα μου άρεσε και έτσι κάθισα και το έψαξα. Και ιδού:
Μάνος Χατζιδάκης - Ιορδάνης Τσομίδης, 1964 Χασάπικος χορός.

2 «Μου αρέσει»

Το καλό του να δουλεύεις από το σπίτι είναι ότι μπορείς να ακούς Μάρκο όλη μέρα!!!

6 «Μου αρέσει»

Μιας και δεν λέει να σταματήσει να ρίχνει εδώ και μέρες

2 «Μου αρέσει»

Ποιος, αλήθεια, παίζει μπουζούκι εδώ;

Αν κρίνω από τις τρίλιες που ακούω, θα μπορούσε να είναι ο Περιστέρης.

Μπορεί κανείς να το επιβεβαιώσει;

Ακούω πόσο ωραία παίζουν αυτά τα παιδιά!!!
Ο Γιώργος είναι και μέλος του φόρουμ!

2 «Μου αρέσει»

Τι κομμάτι είναι αυτό;

Ρωσικο τραγουδι νομιζω ειναι. Η τσιτσορνια. Το ειχε παιξει ο Λεμονοπουλος καποια στιγμη αλλα με πολλα φρου φρου.

Ακουστε το και οπως το επαιζαν οι Μιλανοι στο 3.55

Και μια εκτελεση απο τον Αλεξανδρο Καζιλα, μαθητη του Σταθη αλλα και του Καρολου και Νικου καθως πηγαινε πολυ συχνα στη Σκαλα οταν ηταν μικρο παιδακι

2 «Μου αρέσει»

Ο Γιώργος που παίζει μου είπε ότι ακούει τον Στάθη συχνά διότι σπουδάζει στον Βολο

2 «Μου αρέσει»

Μεχρι περσι τουλαχιστον που ξερω κανανε βραδιες μαζι με φιλους και μαθητες του και παιζανε ολοι μαζι. Μακαρι να το κανουν πολλα χρονια ακομα.
Με πηγατε 25 χρονια πισω… Αν περασουν οι δυσκολες μερες που ζουμε θα ηθελα να παω να τον ξαναδω. Πολυ μεγαλος μουσικος και ανθρωπος. Επρεπε να τον ακουγατε απο κοντα οταν ηταν μικροτερος.

4 «Μου αρέσει»