🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

Ωραίος ο τραγουδιστής αλλά φοβερό και το μπουζούκι. Είναι παλιό βίντεο, από την εποχή που η Ovation ήταν της μόδας;

Ε, καλά τώρα, Βλάχος είναι αυτός…

διαμαντάκι ανακάλυψα σε ένα ντοκιμαντέρ για τον τσιτσανη που χε αναρτηθει εδώ στο σαιτ απο ενα μέλος

1 «Μου αρέσει»

στη μνήμη του μέγιστου λαουτιέρη.

Χρήστος Ζώτος | Χειμαριώτικο

<<Δύο λαούτα σε σύμπραξη με την μαγευτική, αντρεία φωνή του Χρήστου Ζώτου, ηχογραφημένα τον Ιούνιο το 1993 για χάρη γαλλικής εταιρείας « Al Sur » ή οποία πλέον έχει αναστείλει τις δραστηριότητές της και η οποία ειδικευόταν στις μουσικές του κόσμου, είχε εκδώσει δυο πρωτότυπα cd με τον Χρήστο Ζώτο. Ο διάσημος δεξιοτέχνης του λαούτου Χρήστος Ζώτος μαζί με την Ιωάννα Αγγέλου προσφέρουν σπάνιες για την δισκογραφία στιγμές, ερμηνεύοντας αβίαστα επιλεγμένα τραγούδια και σκοπούς της ρουμελιώτικης και μοραϊτικης παράδοσης. Καθιστικά, κλέφτικα, αργά χορευτικά κομμάτια και ένας αμανές στην αποφώνηση του CD. Μουσική και τραγούδι απέριττης ομορφιάς σε ένα δίσκο πραγματικό διαμάντι, εξαιρετικά δυσεύρετο στην ελληνική αγορά. Το ένθετο περιέχει τους στίχους των τραγουδιών στα ελληνικά, γαλλικά και αγγλικά.>>

9 «Μου αρέσει»

Διαβάζοντας αυτές τις ημέρες κάτι για νησιώτικα τραγούδια έπεσα πάνω στον Χειμαριώτικο, μεταφερμένο πού, αν αγαπάτε; Στην Κάλυμνο, μακρύτερα μάλλον δεν γινόταν, όπου παίζεται με τσαμπούνες βεβαίως και η ονομασία μετέπεσε σε Θυμαριώτικο, αφού φαντάζομαι ότι κανένας ντόπιος δεν θα ήξερε για την ύπαρξη κάποιου τόπου με το όνομα Χειμάρα, οπουδήποτε της γής ενώ, θυμάρια υπάρχουν παντού…

1 «Μου αρέσει»

Για τον Χειμαριώτικο-Θυμαριώτικο είχε γίνει κουβέντα πριν 10 χρόνια. Εκεί, μνημονεύεται και μια εκτέλεση με τον αείμνηστο Ζώτο αλλά το βίντεο δεν υπάρχει πια. Ίσως είναι η τωρινή.

3 «Μου αρέσει»

΄ντάξ’, και πολύ μάγκας να ΄ούμε… Δεν μπορούσε κάποιος να του κουρδίσει το οργανάκι; Ή έπρεπε να ακούγεται ξεκούρδιστο, για επιβεβαίωση της μαγκιάς;

1 «Μου αρέσει»

Σάτιρα είναι Νίκο μου.

3 «Μου αρέσει»

γνωρίζει κάποιος κατι για την Ιωάννα Αγγέλου? ειναι μαθήτρια του απο το ΤΕΙ Άρτας μήπως?

Το 1993 υπήρχε το τμήμα και δίδασκε εκεί ο Ζώτος;

Αιωνία του η μνήμη.

1 «Μου αρέσει»
2 «Μου αρέσει»

Το κορίτσι από την Τσετσενία…

Ένας από τους πιο δημοφιλής χορούς της Λέσβου είναι ο παραδοσιακός χορός “Τα ξύλα”. Πρώτη φορά παίχτηκε το 1878 στην Αγιάσο της Λέσβου, κατά τη διάρκεια της κατασκευής του πρώτου μηχανοκίνητου ελαιοτριβείου κατά την κατασκευή της στέγης, προκειμένου να γίνει πιο ευχάριστη η κοπιαστική μεταφορά των ξύλων που θα χρησιμοποιούταν.

Πρόκειται για έναν αργό συρτό που συνήθως γυρίζει σε μπάλο, ένα χορό ιδιαίτερα αγαπητό σε όλη τη Λέσβο και όχι μόνο…

1 «Μου αρέσει»

Δεν είναι (παραδοσιακός ή μη) χορός, ένας οργανικός (χωρίς στίχο) σκοπός είναι, που σήμερα πιά χορεύεται ως συρτός. Την παράδοση σχετικά με τη μελωδία αυτή καταγράφει ο Νίκος Διονυσόπουλος στο άλμπουμ «Λέσβος Αιολίς» (1996, ένθετο, σ. 93 κ. ε.). Πράγματι, το 1878 με υπόκρουση αυτού του σκοπού κουβαλήθηκαν τα ξύλα της στέγης ενός ελαιοτριβείου, επειδή ο σκοπός άρεσε στον (Τούρκο) διοικητή της Αγιάσου. Πρόκειται για την πασίγνωστη μέχρι τον Καύκασο μελωδία Çeçen kızı (Τσετσένα κόρη) που είχε καταγράψει και παίξει και ο Τανμπουρί Τζεμίλ Μπέης το 1912.

1 «Μου αρέσει»

Αυτο το κομματι ποιανου ειναι;

το γράφουν ως παραδοσιακό.
και στον δίσκο με τον Charles (Αρμενάκι). Δίσκος Panhellenic Record Αμερικής / P-103.
παλι παραδοσιακό το δηλώνουν.

1 «Μου αρέσει»

Πολύ παράξενο! Κανείς δεν βρέθηκε, Αμερική κιόλας, να σπεύσει να δηλώσει συνθέτης / στιχουργός, να εισπράξει και τα δικαιώματα; Εκτός κι αν, δεκαετία ΄40 πλέον, αυτά τα θέματα κανονίζονταν πλέον αλλιώς….

Ετικέτα έχουμε;

Nίκο, εδώ:

αν καταλαβαίνω καλά θέλεις να δώσεις έμφαση στο δίπολο χορός/σκοπός. Ότι, δηλαδή, τα «ξύλα» δεν είναι τυπικά χορός αλλά σκοπός (που έτυχε να καταλήξει χορός). Όχι στο αν είναι παραδοσιακός ή όχι. Σωστά καταλαβαίνω;
Άλλη αντίστοιχη περίπτωση σκοπού που έγινε χορός είναι ο αζιζιές.