“Προπολεμικός ήχος” σε μπουζούκι, τζουρά, μπαγλαμά

το μπουζουκάκι για το οποίο γράφει ο Σπύρος εδώ:

Οι διαφορες στα παλια οργανα ειναι τεραστιες ηχητικα μεταξυ τους μερικες φορες ακομα και αν προκειται για οργανα των ιδιων μαστορων .Το θεμα της τσακισης ειναι μεγα και αυτο διαμορφωνει κατα πολυ τον ηχο Ενα προπολεμικο που επαιξα και του Γιαννη Μουρατιδη ηταν πολυ διαφορετικο και αυτο απο τα αλλα και ηταν και οτι πιο κοντα σε Μαρκο εχω ακουσει ποτε ,για μενα λατρεμενος ηχος αλλα δυστυχως δεν ειχε τυχη αυτο το οργανο.Ειχε μεγαλη τσακιση καποια διαφορετικη διαταξη καμαριων κοντα στο φιλοσοφια της μαντολας απο οτι μου πανε οι μαστοροι και πραγματι θυμιζε αρκετα .
Του Καραμπα ηταν δυνατος ηχος αρκετα σκαστο λαουτισιο χρωμα αλλα μην ξεχναμε οτι ηταν 72 εκατοστα κλιμακα οτι μεγαλυτερο υπαρχει,Του Σταθοπουλου εχω παιξει τρια οργανα και ολα ηταν εντελως διαφορετικα ,τα δυο ηταν και ιδιο μοντελο και ειχαν ολα επισκευαστει .Ολα ειναι θεμα γουστου.ι Μετα το 37 ο ηχος και η κατασκευη αποκταει ταυτοτητα πραγματικη και ολοι πια πορευονται στο ιδιο μοτιβο αλλα εχουν κρατησει τσακιση και παλια στοιχεια.
Μετα το 55 δεν υπαρχουν τσακισεις και εχουν αλλαξει κατα πολυ , μετα το τετραχορδο και μετα απο χρονια εχουμε παλι τριχορδα αλλα με τετραχορδη φιλοσοφια τωρα ,δηλαδη σημερα
!.Βλεπω οτι τελευταια καποιοι μαστοροι οπως ο Γιαννης στο οργανο που ειδα, ξεκινανε μια προσπαθεια προς το παλιο αυθεντικο τροπο κατασκευης ,αψηφοντας την ζητηση και το εμποριο ,κατα την γνωμη μου αυτο ειναι και το σωστο ,θα πρεπει να εχουμε ολα τα μοντελα βεβαια ,αλλα οταν λεμε προπολεμικο μπουζουκι αντιγραφο ειναι σπαστο καπακι ,μικρη κλιμακα ,αλλη διαταξη καμαριων κλπ η εμφανιση δεν μετραει .

Επαναφέρω την κουβέντα για να καταθέσω ένα δείγμα ήχου προπολεμικού τρίχορδου

κι ένα σε ντουζένι αραμπιέν

Η εμπειρία μου από αυτό το όργανο όσο καιρό το έχω μου λέει ότι δεν είναι απαραίτητα τα ξύλα και η ποιότητά τους που κάνουν τον προπολεμικό ήχο, αλλά όπως τόνισε ο ΣΤΑΥΡΟΣ Κ και ο Νίκος Φρονιμόπουλος κ.α. γνώστες, τα κατασκευαστικά χαρακτηριστικά του οργάνου (κλίμακα, τσάκιση, μέγεθος και σχήμα σκάφους, φαρδύ μπράτσο) κοκ

Σημ. Το όργανο έχει τριπλή μουργκάνα

1 «Μου αρέσει»

Εκτός από το διαφορετικό ρεπερτόριο (προπολεμικό ) και το διαφορετικό τροπο παιξίματος ( με τις ανοιχτές) πιστεύω
πως ο προπολεμικος ήχος μπουζουκιού είναι πιο “ανατολιζων” σαζι-ειζει στις μεσαίες ,πιο ξερός-οξύς και πιο μεταλλικός

Μπαμπη καταπληκτικό μπουζούκι
αλλα για να συγκρίνουμε καλύτερα τον προπολεμικό ήχο του και να επεκτείνουμε την συζητηςη μπορείς να ανεβάσεις βίντεο ενός μεταπολεμικού ρεμπέτικου , παιγμένο χωρίς ανοιχτές με το προπολεμικό μπουζούκι σου και με ένα αρκετά μεταγενέστερο ;

Αυτό πρέπει να γίνει η ηχογράφηση σε στούντιο για να το καταλάβετε.
Μακάρι κάποια στιγμή να βρω κυρίως τον χρόνο και δευτερευόντως τον τρόπο, και να το κάνω…

'Ωχ-ώχ να χαρώ εγώ ομορφιές! Ήχος και παίξιμο άψογα, όπως τα γουστάρω.

Πες αν θες λίγα λόγια για το οργανάκι, από πού το τσίμπησες, ποιός το συμμάζεψε κλπ.

Όπως επίσης και με τι έγραψες το βίντεο!
Άψογος, από όλες τις απόψεις.


Πάντως, ο τρόπος ηχογράφησης επηρεάζει σημαντικά τον ήχο που φτάνει στα αυτιά μας. Προσωπικά, τον θεωρώ ίδιας , αν όχι μεγαλύτερης, σημασίας από το όργανο

Το όργανο το βρήκα από φίλο που έπρεπε να το αποχωριστεί κ ήξερε ότι ψάχνω.
Την επισκευή έκανε ο Πέτρος Μουστάκας. Λεπτομέρειες για το όργανο στη σελίδα 5 του άρθρου του, περί αρματώματος 3-2-2 (περιοδικό TAR).

Για την ηχογράφηση: χρησιμοπoίησα μια φωτογραφική μηχανή Canon, αυτή που έχω χρησιμοποιήσει στα περισσότερα βίντεο του καναλιού μου. Καμία επεξεργασία ήχου δεν έχει γίνει. Γενικά αποδίδει καλά τον ήχο του οργάνου, ωστόσο από κοντά είναι πιο ζεστός.

για κοψτε ματη ρε μαγκες αυτο το μπουζουκη σε στηλ μπατζο
και ο ηχος εχη αυτο το παλιο οπος λεμε σε ηχο προπολεμηκο,
αποτη καταλαβα αυτος το εχη φτιαξη, αλα φοβερο σαν ηχο δεν ηχα ξανακουση ετση.

Μια μαγική εκτέλεση του ''εθνικού" ύμνου από ένα μπουζούκι Καφετζόπουλου στα χέρια του zabe…

Καλησπέρα σε όλους. Διάβασα την συζήτηση με πολύ ενδιαφέρον. Πρόπερσυ έκανα μετατροπή σε ένα παλίο σικελιανό μαντολίνο (φωτο στο αλμπουμ μου) με σπαστό καπάκι σε κλίμακα κατι μεταξύ μπουζουκιού και τζουρά. Την δουλειά την έκανε ο Λ. Καλαντώνης (κλασικές κιθάρες). Έχει πολύ καλό ήχο. Γενικά υπάρχει πληροφόρηση για προπολεμικό μπουζούκι.

Επειδη θέλω να φτιάξω ένα μπαγλαμαδάκι στην ίδια λογική, παλιό ήχο. Ξέρετε τι έφτιαχναν εκείνη την εποχή? Σκαφτά? Με ντούγιες? σχέδιο?

Τα όργανα γίνοντας σκαφτά τα πιο μικρά όπως τζουράδες και τα μπαγλαμαδάκια επίσης, μπουζούκι σκαφτό έχω δει και ήταν καμια δεκαριά κιλά υπάρχει στου Πετροπουλου το αρχείο δεν νομίζω να έγιναν πολλά τότε.Τα περισσότερα μπουζουκια γίνονταν με δόγες και τα καλούπια που χρησιμοποιούσαν αρχικά ήταν της μαντόλας.
Επί την ευκαιρεία είδα πρόσφατα ένα μπουζούκι του Νίκου Φρονιμόπουλου αντίγραφο του Γκέλη, εξαιρετικό με μία λέξη συοψίζω, ότι πιο κοντά είδα ποτέ στον προπολεμικό ήχο.Ο κύριος Νίκος έκανε αυτό που τόσα χρόνια φωνάζουμε στους μπουζουκοκέφαλους και ξερόλες οργανοποιούς, να κάνουν ένα πραγματικό αντίγραφο για να παίζονται τα προπολεμικά όργανα, γιατί οι περισσότεροι έκαναν τρίχορδα σε παλαιά σκάφη αλλά με νοοτροπία τετραχόρδων η με νοοτροπία οργάνων της δεκαετίας του 60.Αλλά βλέπω οτί θα πάρει πολλά χρόνια ακόμα.

1 «Μου αρέσει»

Καλημέρα σε όλους, ο «προπολεμικός ήχος» είναι αδύνατον να ακουστεί την σημερινή εποχή και ο λόγος είναι τεχνικός τα μικρόφωνα η κονσόλα και ο τρόπος ηχογράφησης ανήκει σε μια εποχή που δεν γυρίζει πίσω. Είναι σαν να προσπαθούμε με μια φωτογραφική μηχανή να βγάλουμε προπολεμική φωτογραφία, θα την επεξεργαστούμε με σύγχρονα μέσα αλλά το έμπυρο μάτι δεν ξεγελιέται, το αυθεντικό δεν επαναλαμβάνετε και αυτή είναι η μαγεία τους μουσικής .

Τεχνικά πάντως δεν είναι αδύνατο να γίνει σωστό σκαφτό σκάφος σε μεγάλο όργανο. Σάζια σκαφτά γίνονται και στα μεγέθη που είναι μεγαλύτερα από μπουζούκι, και δεν είναι χοντρά ή βαριά. Το αν στην πράξη έγινε ποτέ αυτό με τα μπουζούκια είναι άλλο βέβαια.

Στα μικρότερα όργανα το σκαφτό ήταν λύση πρακτική μάλλον παρά επιλογή ήχου: και μ’ ένα σουγιά το φτιάχνεις, και οι άνθρωποι ανέκαθεν έφτιαχναν μόνοι τους τέτοια εύκολα όργανα, που να μην απαιτούν μάστορη, εργαστήριο και φυσικά λεφτά. Δεν είναι κατ’ ανάγκην δευτεράντζες, απλώς είναι άλλη κατηγορία - ίσα ίσα που, σε δεύτερη φάση, καθιέρωσαν και πρότυπα ήχου.

Στην περίπτωση του μπουζουκιού δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να σκάψεις ένα τεράστιο κομμάτι ξύλο για το ηχείο: ακόμη κι ένας φυλακισμένος με άπειρο χρόνο στη διάθεσή του, γιατί να το προτιμήσει αφού μπορούσε να φτιάξει πολύ πιο σύντομα έναν μπαγλαμά; Οπότε, κι αν έγινε καμιά φορά, δεν ήταν συνηθισμένο, κι έτσι δεν άφησε -όπως οι σκαφτοί μπαγλαμάδες και τζουράδες (αλλά και τα σκαφτά σάζια στην Τουρκία)- κάποιο πρότυπο που μετά να το εξελίξουν/τελειοποιήσουν οι συστηματικοί οργανοποιοί.

[Βέβαια τον ήχο του φυλακίσιου ιδιοκατασκευασμένου μπαγλαμά δε νομίζω να τον έχει διασώσει καμιά προπολεμική ηχογράφηση. Επαγγελματίες έγραφαν, έστω κι όταν ο επαγγελματισμός σ’ αυτή τη μουσική ήταν στα πρώτα του βήματα. Άρα, με επαγγελματικά για την εποχή όργανα. Επομένως, όταν μιλάμε για προπολεμικό ήχο και εννοούμε κάτι που το έχουμε ακούσει και δεν το φανταζόμαστε, δεν αναφερόμαστε στις ιδιοκατασκευές του κάθε μερακλή αλλά στα όργανα των καλών μαστόρων.]

1 «Μου αρέσει»

“[Βέβαια τον ήχο του φυλακίσιου ιδιοκατασκευασμένου μπαγλαμά δε νομίζω να τον έχει διασώσει καμιά προπολεμική ηχογράφηση. Επαγγελματίες έγραφαν, έστω κι όταν ο επαγγελματισμός σ’ αυτή τη μουσική ήταν στα πρώτα του βήματα. Άρα, με επαγγελματικά για την εποχή όργανα. Επομένως, όταν μιλάμε για προπολεμικό ήχο και εννοούμε κάτι που το έχουμε ακούσει και δεν το φανταζόμαστε, δεν αναφερόμαστε στις ιδιοκατασκευές του κάθε μερακλή αλλά στα όργανα των καλών μαστόρων.]”
Μια απορία πάνω σε αυτό. Τα όργανα του Μπάτη είναι κατασκευασμένα από γνωστούς οργανοποιούς της εποχής? Ή είναι ιδιοκατασκευές?

Και το σκεφτόμουνα Λουκά, την ώρα που έγραφα.

Δεν ξέρω.

Απλώς λογικά δεν το βρίσκω πολύ πιθανό να πήγαινε στο στούντιο μ’ ένα προχειροπελεκημένο όργανο, αν είχε επιλογή (που πρέπει να είχε, διέθετε αρκετά όργανα, νομίζω).

κατ’αρχήν καλώς ήρθες!
οι πρώτες ηχογραφήσεις περνούσαν στον δίσκο εντελώς αφιλτράριστες και χωρίς επξεργασία, οπότε είναι πιστές καταγραφές του ήχου στο στούντιο. σίγουρα είναι υπερτονισμένες οι μεσαίες, τα μπάσα μπορεί να μην τα έπιαναν καν, αλλά νομίζω το ανθρώπινο αυτί μπορεί να ανασυνθέσει κάπως τον ήχο μια που είναι φυσικός. μιλάω βεβαίως για καλές κόπιες και σωστή ψηφιοποίηση, όπως του charles howard ή της orpheum phonograph.
αυτή η ικανότητα ενισχύεται πολύ αν έχεις παίξει με σωστά συντηρημένα όργανα της εποχής, όπου βλέπεις πόσο κοντά είναι στον ήχο των ηχογραφήσεων. επίσης κάποια όργανα φτιαγμένα σήμερα με τις παλιές τεχνικές προσεγγίζουν πολύ τον ήχο, μένει να τα ακούσουμε σε άλλα 100 χρόνια!
αν λοιπόν κάποιος ηχογραφήσει σήμερα με τέτοια όργανα, με μια απλή στέρεο τεχνική χωρίς overdub, και κάνει μια ισοστάθμιση αντίστοιχη με την συχνοτική απόκριση των μέσων της εποχής (υπάρχουν αντίστοιχα plug-ins), τότε ίσως να έχει κοντινό άκουσμα και στην ηχογράφηση. αν και δεν βλέπω τον λόγο να πειράξεις μια ηχογράφηση με φυσικό ήχο, για να δείχνει παλιά.

πχ κάτι τέτοιο όταν το ακούς από ηχεία του λάπτοπ:

1 «Μου αρέσει»

Μιας και αναφερθηκε το σκαφτο μπουζουκι… Δειτε το παρακατω θεμα.

http://www.luthier.gr/index.php?topic=721.0

Λιγο ασχετο με το θεμα αλλα εχει ενδιαφερον. Εχω παιξει τρια τεσσερα μπουζουκια του και μου εχει πεσει το σαγονι.

Ο ηχος που εχει σε ορισμενα βιντεακια του youtube ειναι κακος λογω χορου ηχογραφησης αλλα κατι θα καταλαβετε.
Παναλαφρο λογω cnc (παχος σκαφους)

Ο παυλος ειναι μελος του φορουμ. Καποιοι τον εχετε γνωρισει σε μαζωξη βορεια…

Εγώ θα συμφωνήσω εν μέρη με τον babis1974, πιστεύω δηλαδή ότι μας ξεγελά η ποιότητα του ήχου, το ότι ουσιαστικά τον ακούμε μέσω αρχαίων δίσκων 78 στροφών κτλ
Παρότι ένα τέτοιο μπουζούκι είναι το όνειρο μου, πιστεύω πως αν τα ακούγαμε σήμερα, πολλά από αυτά θα ακούγονταν, αν όχι άσχημα, μάλλον όχι κοντά σε αυτό που ακούμε σήμερα, και σίγουρα θα ήταν δυσκολοπαιχτα, με βαριά φαρδιά μανίκια

Ακούστε πχ μερικά προπολεμικά του Μάρκου και διαπιστώστε ότι σε κάθε τραγούδι το μπουζούκι ακούγετε τελείως διαφορετικά, και δεν νομίζω να είναι λόγω πληθώρας μπουζουκιων

Σωστή ή λάθος, αυτή είναι η γνώμη μου

Θα συμφωνήσω μαζί σου liga rosa. Για το βίντεο τώρα η ηχογράφηση είναι σαν παλαιάς κοπής βοηθάει και η φωνή της κοπέλας καλή προσπάθεια.