Ψαχνω πενα απο κερατο βουβαλιου

Ευκολο Πάνο, 2 εργαλεία όλο κι όλο αν και το βασικότερο (δεν το λεω για εσένα, γενικότερα μια και έγραψα παραπάνω αν έχει κάποιος να ανεβάσει) κατ΄ εμέ είναι ένα συγκριτικό βίντεο, δηλαδή επιτόπου να παίξει με την πλαστική κτλ πένα και στα καπάκια με το κέρατο. Εκεί θα φανεί, διαφορετικά ναι μεν έχω ένα δείγμα ήχου αλλά αν δεν ξέρω ούτε το όργανο ούτε τον παίχτη θα είναι ελλιπές το συμπέρασμα

1 «Μου αρέσει»

Σας ευχαριστώ παιδιά για τις προτάσεις θα τους πάρω τηλ την Δευτέρα να δω μήπως φτιάχνουν , θα σας ενημερώσω μόλις μου απαντήσουν

Φίλε John ο ήχος του κέρατου είναι ίδιος με της τάρταρουγας , έχει ένας φίλος βίντεο συγκριτικό με ταρταρούγα αν θέλεις , ορίστε Morfopoulos Πέννα Ταρταρούγα - YouTube

Μην τσιμπάτε… αυτά περί χιωτη και ότι βρήκαμε το σφυρί του Θορ σήμερα και ότι ανεβάζουμε επίπεδο παιξίματος και ποιότητα ήχου είναι λίγο υπερβολικά…
Έχουμε αναφερθεί ξανά στην ταρταρουγα σε αντίστοιχο νήμα.
Επίσης ο συγκεκριμένος παίχτης θεωρώ ότι είναι πολύ Οκ στο 8χορδο αλλά δεν τον θεωρώ ούτε ερευνητή ούτε αντικειμενικό ούτε καν δοκιμαστή, ειδικά στα βίντεο που μιλάει για τα μπουζούκια του κάβουρα.
Επίσης θα πρότεινα να βλέπουμε τα όργανα και τον εξοπλισμό τους με πιο μερακληδικο βλέμμα και όχι ανταγωνιστικο.
Για αυτό γεμίσαμε “πιστολερο” παίκτες και ακούμε σπάνια κάτι γνήσιο και ωραίο.
Η προσωπική μου άποψη.

3 «Μου αρέσει»

Συμφωνώ απόλυτα και ο συγκεκριμένος είναι πολύ ανταγωνιστικός και δεν είναι αντικειμενικός , απλά σε αυτό το βίντεο έχει διαφορά ήχου ταρταρούγα με πλαστική πένα για να δει την διαφορά ο τζον πάνω

Συμφωνώ με τα παραπάνω, το βασικό είναι ότι ο ήχος ακούστηκε…έστω και έτσι… Από κει και πέρα…

1 «Μου αρέσει»

Έχω παίξει για λίγο με πένα ταρταρούγας.Υπαρχει διαφορά.Το θέμα είναι ότι δεν αξίζει να δώσεις πόσα λεφτά για μια πένα η οποία θα φθαρεί πολύ πιο σύντομα από τις υπόλοιπες.Καλύτερα πάρε με τα λεφτά σουβλάκια,κερνά του φίλους σου και ρίξτους και καμιά πενιά.Θα πιάσουνε καλύτερα τόπο :smile:

1 «Μου αρέσει»

Καλά σίγουρα ταρταρούγα δεν προκειτε να πάρω είναι πολύ ακριβή και η γνώμη μου είναι ότι δεν αξίζει τόσα λεφτά , γενικά πάνω από 10 ευρώ είναι αστείο να δώσεις … για αυτό κοιτάω για βουβαλιου παίζουνε γύρω στα 5 ευρώ και είναι ακρετα καλύτερη από πένα πλαστική

Η φύση το μεν κέρατο του βουβαλιού το φτιάχνει για όπλο (και ίσως και για να σκάβουν για τίποτα ρίζες, λέω τώρα), τη δε ταρταρούγα για προστασία ενός ζώου που είναι μεγαλόσωμο και άρα έχει μεγαλόσωμους εχθρούς, με κάτι δοντάρες νά.

Λογικά περιμένει κανείς ότι θα είναι ανθεκτικά υλικά.

2 «Μου αρέσει»

Η αλήθεια είναι πως η ταρταρούγα δεν είναι τόσο , αν παίζεις πολύ ωρα και ζεσταθεί φθείρετε , για αυτό δεν αξίζει και τόσο για μένα . Πανάκριβη και δεν κρατάει για πάντα . Το κέρατο όμως όπως ανέφερες είναι διαφορετικό υλικό , αντέχει σε θερμότητα και σε φθορά και αν το προσεχείς κρατάει για πάντα .
Όπως βλέπετε το χω ψαξει λίγο παραπάνω από όσο θα πρεπε χαχαχαχχαα

1 «Μου αρέσει»

Ξέρουμε αν θα μπορούσε να γίνει και από κόκαλα όπως οι καβαλάρηδες?

Παιδιά , η ταρταρουγα , είναι το κέλυφος της χελώνας , και έιναι παρανομη η χρήση του (και πωληση του ) εδώ κι πολλά χρόνια …

Εγώ είπα για την ταρταρούγα που αναφέρθηκε ο τύπος στο βίντεο στο youtube.Για το κέρατο δεν έχω άποψη.Αλλά και το κέρατο κάποιο ζωάκι θα το κλαίει οπότε ας μείνουμε στις πένες που βρίσκονται σε αφθονία ήδη και ας προσπαθήσουμε να φτιάξουμε το παίξιμο μας καλύτερα.

3 «Μου αρέσει»

Bέβαια, αν και δύσκολο, δεν είναι απίθανο να βρει κανείς στο βουνό κάποιο κέρατο ή το καβούκι μιας νεκρής/φαγωμένης χελώνας.

Η ταρταρούγα προέρχεται από το καβούκι ενός συγκεκριμένου είδους θαλάσσιας χελώνας, που προστατεύεται επειδή είχε υπερθηρευτεί, ακριβώς για την ταρταρούγα, σε βαθμό να απειλείται με εξαφάνιση. Άρα κανένα άλλο είδος δε δίνει υλικό με τις ίδιες ιδιότητες, αλλιώς θα κυνηγούσαν κάθε χελώνα.

Όσο για τα κέρατα των βοοειδών ή των αιγοπροβατοειδών, αυτά δεν τα κυνηγάνε. Προορίζονται έτσι κι αλλιώς για σφαγή, οι πληθυσμοί τους είναι ελεγχόμενοι και δεν απειλούνται (ή είναι ανεξέλεγκτοι και απειλούν οι ίδιοι! αυτό συμβαίνει με τις κατσίκες σε πολλά νησιά), και ακόμη κι αν σκεφτεί κανείς τα συγκεκριμένα άτομα από τα οποία προέρχεται ένα κέρατο, και όχι το είδος συνολικά, αυτά δε θα τη βγάζαν καθαρή ακόμη κι αν το κέρατό τους πετιόταν.

Δεν ξέρω βέβαια τι γίνεται με ανακύκλωση υλικού από παλιά κεράτινα ή ταρταρουγένια αντικείμενα. Διότι στην περίπτωση των δέντρων, είναι γνωστή η ιστορία με το προστατευόμενο κατράνι και το κυνήγι παλιών δοκαριών, από σπίτια 200-300 χρόνων, για ανακύκλωση υλικού.

2 «Μου αρέσει»

Η ταρταρουγα χρησιμοποιητε κυρίως για να φτιαχτουν δαχτυλίδια , σκουλαρίκια , σκελετοι γυαλιων (μην τους μπερδευουμε με τους ψεύτικους , πλαστικους <<ταρταρουγενιους>> σκελετους … ) Κόμπολογια και διάφορα γυναικεία πανάκριβα (και δυσσευρετα ) μπιχλιμπιδια … Αυτά ανηκουν σε συλλεκτες και σε προσωπικές συλλογες , ενώ έχουν πολλή μεγάλη αξία μόνο και μόνο επειδή έχουν ένα μικρό κομμάτι ταρταρουγας … Ίσως και λίγο χρυσό :slightly_smiling_face: . Ίσως με κανένα 3000 χιλιαρο να καταφέρει να βγαλει μισή πέννα ! :wink:

Καταλαβενετε τι εννοω όταν λέω ψεύτικη πλαστική ταρταρουγα …!

https://www.optical-fashion.gr/395-ταρταρούγα-γυαλια-ηλιου/24674-gialia-iliou-ana-hickmann-hi-9320-g21

Ή αυτά , που έγιναν ξαφνικά της μόδας στις γυναίκες … Εννοείται κι αυτό είναι ψευτικο …

Ας μεινουμε καλύτερα εδώ κι ας χρησιμοποιούμαι ξυλινες / πλαστικές ή κερατινες πένες από ζώα που έχουν σφαχτει όμως …

Εδώ και πένες από κερατο βουβαλιου

Λοιπόν παιδιά update
Βρήκα έναν φίλο , δεν έχει μαγαζί απλά ασχολείται με κερατά , και γενικά οτιδήποτε «εξωτικό» υλικό υπάρχει για λαβές μαχαιριών .
Αυτή τη στιγμή μου φτιάχνει πένες από κερατά βουβαλιου , κριαριού , αγελάδας , βακελίτη και γενικά ότι άλλο του έρθει , όταν είναι έτοιμες θα έχετε ενημέρωση να σας πω διάφορες και τι είναι καλύτερο

2 «Μου αρέσει»

Καλησπερα
Εδω και 8 περιπου χρονια ειχα κανει μια εκτενη ερευνα επι του θεματος για την διαφορα ηχου με διαφορετικες πενες

3 «Μου αρέσει»