Ψαμαθιανός Γιάγκος και μανέδες της Χίου και Σμύρνης

Αγαπητοί Φίλοι,
Μπορείτε να με πληροφορήσετε σε ποιά συλλογή συγκαταλέγονται (αν συγκαταλέγονται) δύο μανέδες του Γιάγκου Ψαμαθιανού ως εξής:

Μανές Χίου
Ας ήμουνα τί νάμουνα
Αχ ας ήμουνα τι νάμουνα
Αμαν αμάν
Αχ γύρος του φουστανιού σου

Αχ γύρος του φουστανιού σου
Να έσκυβα να έβλεπα αμάν αμάν
Αχ την κλπ κλπ (αθυροστομίες):230:

Μανές Σμύρνης
Ααααμααααν Αμααααν Αμάν
(ακαταλαβίστικα λόγια)
Ποτέ δεν αποφάσισα
Εγώ να σε προσβάλω Ωχ Ωχ
Αχ εγώ να σε προσβάλω
Αναμέσα στα σκέλια σου
Τον …(κι άλλες αθυροστομίες):230: να βάλω.
Ευχαριστώ τα μάλα.
Δαμιανός.

Φίλε τον πρώτον αμανέ από τους δύο τον έχω σε μία συλλογή με ρεμπέτικα τραγούδια, το cd έχει τις πληροφορίες στα αγγλικά…

Αν δεν καταφέρεις να τα βρεις αλλού, στείλε mail να σου στείλω αυτό που έχω…

Μιλαμε για την καθεαυτού Λαικη παραδοση της Πολης,το ταβερνιάρικο στυλ το οποίο τοσο εξυμνησαν ,(υπάρχει και τούρκικος όρος που μου διαφεύγει).Το κανονικο τους ονομα ειναι Καλαιτζόγλου με καταγωγη απο την Ψωμαθεια Κωνσταντινούπολης.Ο Βασιλης ή Βάσος(όπως αναφωνείτε στις ηχογραφήσεις ) ειναι ο τραγουδιστης που ακουμε με την φοβερη και πρωτογονη φωνη που φαίνεται να ηχογραφει ήδη απο τις αρχες του αιωνα ,ο αδερφός τουΓιαγκος παιζει παντα την αρμονικα και ο Βασιλης πάντα τραγουδαει χωρις να παίζει .Ο Γιαγκος εχει ηχογραφησει και δισκους στις αρχες του αιωνα σαν τραγουδιστής συνοδεύωντας τον αδερφό του οι οποίοι γράφουν στην ετικέτα Γιαγκουλης .Οι αδερφοι Καλαιτζόγλου και συκεκριμενα ο Γιαγκος διατηρούσαν μαγαζι στην Πολη μεχρι τουλάχιστον το 1930 (οπως μαρτυράει διαφήμιση σε ετικετα δισκου ) ,στο οποιο πουλουσαν αρμόνικες,όργανα,δισκους κλπ . Γιαγκος η Γιαγκουλης (σγουρε βασιλικε μου και μαντζουρανα μου,μια σμυρνια στο παραθυρι κλπ) Ο γιαγκουλης ήταν ο αποκλειστικος παιχτης αρμονικας της μικρασιάτικης δισκογραφιας εκεινης της εποχης ,εκτος ελαχίστων εξαιρεσων .Να σημειωθέι τέλος οτί τουλάχιστον τα μισά κομμάτια από αυτα που καταγράψανε έχουνε μέχρι στιγμής βρεθεί.

1 «Μου αρέσει»