Hardcore

eixa bri stin efivia mou sto monastiraki ena disko me amanedes me poli skliro stixo diladi
mou eixe mini sto mialo to eksis stixaki
“thathela na imouna i fodra tou foustaniou sou gia na mporo na blepo tin tripa tou m…niou sou”

gnorizei kaneis tipota gia afta ta tragoudia?

eixe kaneis apo tous gnostous tragoudisi kati paromio?

Εγώ ξέρω παρεμφερή κρητική μαντινάδα:

πόσο θα θελα να 'μουνα, κρόσι του φουστανιού σου
ν’αποκρεμιούμαι να θορώ την τρύπα του μ*υνιού σου
χε χε

Είναι δυο αμανέδες του Ψαμαθιανού (ο ένας είναι αυτός που αναφέρεις), ηχογραφημένοι στην Κωνσταντινούπολη το 1911(!). Οι γνωστοί -όπως τους λες- δεν έχουν ηχογραφήσει τέτια τραγούδια, παρόλο που τα έλεγαν στο πάλκο. Η Δόμνα Σαμίου έχει ηχογραφήσει έναν καταπληκτικό δίσκο με σκωπτικά δημοτικά τραγούδια (αποκριάτικα) σε αυτό το ύφος. Του Ψαμαθιανού τους δυό αμανέδες τους έχω σ’ ένα cd αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ από πού τους …κοπιάρισα.

to CD einai amerikaniko. legetai “Greek oriental rebetika”, (Arhoolie records) kai einai FOBERO disco. To keimeno sunodeias einai gemato plhrofories apo ton p.Martin. An thumamai kala, ena apo auta ta duo tragoudia hchografhsmena me ton Psamathiano tha mporese na einai h proth evropaiki hchograpfhsh mai ritmo TANGO, kai to tango tha eiche erthei sthn evroph diamesou ta bourdella Kwnstantinoupolhs…

Ακριβώς. Αλλωστε ο Ψαμαθιανός ήταν τραγουδιστής πολυτελών μπουρδέλων…

Υπάρχουν πολλά τέτοιου είδους τραγούδια, τα οποία ουδέποτε ηχογραφήθηκαν και απλά σώθηκαν, γραμμένα τυχαία σε χαρτοπετσέτες, σε τεφτέρια ή αλλού…
Παραθέτω ορισμένους στίχους:
“Απο την πόλη έρχομαι,κρατάω το βιολί μου,
καθάρισε τον κώλο σου να βάλω την ψωλή μου”
ή άλλο
“Το βλέπεις κέινο το βουνό, όπου είν’ ένα κεράσι;
ο πούτσος μου στον κώλο σου, κοντεύει να γεράσει”
ή
“Σαμιώτισα Σαμιώτισα, έμαθα πως το κάνεις,
όχι απο 'κει που κατουράς αλλά απο 'κει που κλάνεις”