Ψάχνω ένα τραγούδι που λέει: "Στου Βόλου τις ακρογυαλιές"

Ψλαχνω ένα τραγούδι που λέει «Στου Βόλου τις ακρογυαλιες » ή κάτο τέτοι ξέρει κανείς κάτι μάλλον είναι τσιτσάνισ

Eιναι η Βολιοτισσα του Β.Μπαλλη. 45αρι της RCA δεκαετ.του 60!

1 «Μου αρέσει»

Τραγουδούν ο Γιάννης Κυριαζής και η Ανθούλα Αλιφραγκή. Στίχοι Χαράλαμπου Βασιλειάδη. Στο τέλος
έχει και ωραίο ταξιμάκι.

1 «Μου αρέσει»

Το έλεγαν και πολύ συχνά οι Μιλάνοι!

2 «Μου αρέσει»

θα συμπληρώσω, αν φυσικά μιλάμε για το ίδιο τραγούδι, πως υπάρχει στο δισκάκι που συνοδεύει την έκδοση για τους Μιλάνους, καθώς και σε μια ζωντανή ηχογράφηση με τον Κοντογιάννη, τον Ξηντάρη, τον Αστεριάδη στο μπουζούκι και τον Τ. Χάρμα.

1 «Μου αρέσει»

Δυστυχώς δεν ξέρω ποιό είναι το δισκάκι;
Είναι ένα που έχει τραγούδια ζωντανά, το 1ο και το τελευταίο (νομίζω το Νυχτες της Σταμπούλ) είναι από το 1985?

Αν ναι, τότε αν δεν κάνω λάθος διότι δεν το έχω μπροστά μου είναι το ίδιο.

Και επίσης είχε τραγουδηθεί και από την Ρεμπέτικη Κομπανία του Βόλου (Βολιώτικη Κομπανία ή κάτι τέτοιο) σε μια συναυλία που είχε εκφωνήσει ο Γεραμάνης στον Βόλο για την Σκάλα του Μιλάνου.

Μπότομ Λάϊν: Μιλάμε για ένα πολύ ωραίο ερωτικό χασαποσέρβικο (χασαποσέρβικο δεν είναι;)

1 «Μου αρέσει»

ΣΤΟΥ ΒΟΛΟΥ ΤΙΣ ΑΚΡΟΓΥΑΛΕΣ
Στου Βολου τις ακρογυαλες τα μαγεμενα βραδυα
κοντα σου πρωτογνωρισα του ερωτα τα χαδια
Βολιωτισα τα ματια σου λαμπανε σαν πετραδια

Νυχτες γλυκες στις Αλυκες και στου Μπακονικολα
μεσ στα στολιδια ελαμπες σα να σουνα Σπανιολα
και ενω ακουγαμε πεννιες με φιλαγες μαργιολα

Πολλες φορες στο Σουτραλι και αλλες στα Πευκακια
ποτε στου Σωτου η στου Θωμα σειρα τα ποτηρακια
μαζι μας ευρισκε η αυγη στου Βολου τα σοκακια

Στα πλατανιδια εκδρομες στην Αγρια γλεντακια
Βολιωτισσα δεν χορτασα τα δυο σου τα χειλακια

Υ.Γ.Προ ημερων ειχε εκδηλωση ο Δ.Βολου με τα τραγουδια του Μπαλη.

2 «Μου αρέσει»

Δεν θυμάμαι αν οι Μιλάνοι τραγουδούσανε “πετράδια” ή “φεγγάρια”

Και επίσης στην εκτέλεση των Μιλάνων υπάρχει μια σύμπτηξη των δύο τελευταίων στροφών

[i]Στα πλατανιδια εκδρομες στην Αγρια γλεντακια
ποτε στου Σωτου η στου Θωμα σειρα τα ποτηρακια
μαζι μας ευρισκε η αυγη στου Βολου τα σοκακια

[/i]

Αααα, σαν να το θυμήθηκα αυτόν τον δίσκο. Έχεις απόλυτο δίκιο το λένε κι εκεί, μπράβο!, που έχει τον αριθμό ενός δρόμου στο εξώφυλλο (νομίζω είναι Live από το “απτάλικο” που τραγουδάει ο χάρμας και τα ‘μικρόβια’)

1 «Μου αρέσει»

Στο τελευταίο τεύχος (#33) του περιοδικού Εν Βόλω, έχει επιμεληθεί ο Ηλίας Βολιότης-Καπετανάκης ένα 60σέλιδο αφιέρωμα στον Λάκη Μπαλλή, του οποίο το τραγούδι έχει αναφερθεί σε αυτό το τόπικ και συνοδεύεται από ένα cd με τα τραγούδια του.

Εντυπωσιακό είναι το γεγονός ότι ο Μπαλλής ενώ έχει συνεργαστεί με πολλούς καλλιτέχνες στην Αθήνα, στις “γνωστές” φωτογραφίες και ντοκουμέντα που κυκλοφορούν στο ίντερνετ σε διάφορες σελίδες-αφιερώματα δεν φαίνεται πουθενά.

Τιμή Λιανικής του περιοδικού στο Βιβλιοπωλείο της Εστίας: 4,5 ε

Δείτε κι εδω μια κουβέντα για ένα από τα μπουζούκια που είχε: http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?p=187282#post187282

1 «Μου αρέσει»

Θα το βρεις στο cd του περιοδικου “λαικο τραγουδι” “ΡΕΜΠΕΤΙΚΑ ΣΤΙΣ 45 ΣΤΡΟΦΕΣ” τευχος18.

1 «Μου αρέσει»

Σωστά. Ζωντανή ηχογράφηση από την “Αθηναίϊσα”, πρώην “Απτάλικο”. [b]Δείτε εδώ[/b].

1 «Μου αρέσει»
1 «Μου αρέσει»

μετα απο τοσα χρονια κυριε σπυρο, θα πηγε και στο βωλο για μπανιο… :slightly_smiling_face: :smiley:

2 «Μου αρέσει»