Χρήστος Μαστέλλος - Ο πρίγκιπας του αμανέ

Πως ηταν ποτε δυνατον μια “Πριγκηπεσσα” να μην εχει τον Πριγκηπα της ?

Ετσι και η δικη μας “Πριγκηπεσσα” στη Σαλονικη , εχει τον Χιωτη πριγκηπα της , Χρηστο Μαστελλο !

Αναμεσα στους Δημητρη Μυστακιδη και Δημητρη Σφιγγο , καθε βραδυ σχεδον , ξεδιπλωνει με
εξαιρετικη τραγουδιστικη αποδοση , την υψηλοφωνη , βαθια και βαρια ολο παθος φωνη του και ερμηνευει εκτος των αλλων τραγουδιων , το δυσκολο και ιδιορρυθμο ειδος του “αμανε” !!!

Ευτυχησα να τον ακουσω πολλες φορες , να τον δω να χανεται μεσα στο τραγουδι του , να παλλει
την υπεροχη ολο “νταλκα” και νευρο φωνη του , να πεταγονται οι φλεβες στο λαιμο , να ζει μεσα απο το νοημα των στιχων , που αυτος τους δινει σαρκα , οστα και χρωμα , να μεγαλουργει !!!

Στο μπουζουκι τον συνοδευει ο Δημητρης Μυστακιδης , που κι αυτος εχει μια σχεση “ερωτικη”
με το οργανο που παιζει , καποτε τον βλεπεις να το χαιδευει απαλα , να το κανει να κλαιει και
καποτε συνεπαρμενος απο τον σκοπο σαν “αναστεναρης” , να γινεται βιαιος εραστης , βγαζοντας
“απιστευτα” νευρωδικα , ολο του το ειναι !!!

Αψογος συνοδευτής του στην κιθαρα , ο Δημητρης Σφιγγος , που την κατεχει απο μικρο παιδι !!!

Τα τραγουδια τους , το ενα καλυτερο απο το αλλο , με τεραστιο ρεπερτοριο , καθε φορα ανανεωμενο !

Απλα φιλοι μου , εαν θελησετε να τους ακουσετε , πείτε τα πρωτα καπου αλλου και σεβαστείτε
αυτο που απλοχερα σας προσφερουν , βαζοντας ολη τους την “ψυχη” , χαριζοντας τους την
προσοχη σας …

Ειναι θεμα αυτοσεβασμου …

Πραγματικά ωραία φωνή!!!
Ιδού και ενα βιντεάκι του.

Υπηρχε παλιά ενα ντουετο Μαστέλος Δημητσανος, λετε να εχει τιποτα σχέση?

Ο Χρήστος είναι αδελφός του άλλου Μαστέλου.

Ο Δημήτρης Μυστακίδης (“Μήτσος”) παίζει πολλά όργανα και τα παίζει όλα με την ίδια ικανότητα και τον ίδιο σεβασμό. Είναι ο ορισμός του Μ-ουσικού.

Lixourioti, δυστυχώς τα βιντεάκια πούστειλες δεν ανοίγουν, δηλ. μου βγάζουν μόνο δυο πλαίσια με μια ένα τετραγωνάκι πάνω αριστερά τους !!! Γιατί ?? θέμα φορμάτ ή τι άλλο ???

Σε εμένα ανοίγουν κανονικά.
Μπορείς όμωςνα τα δεις απο εδώ:
Σφάλμα ασυγχώρητο και αρχίζεις να παραπατάς

thanks ixourioti… άκου(στε) και αυτό

Λέω να κατηφορήσω μια βόλτα προς “Πριγκηπεσσα” σήμερα.Ελπίζω να είναι και ο Μαστέλος εκεί για να τον ακούσω από κοντά γιατί δεν τον έχω ακούσει ακόμα.Αλλά και αν δεν είναι εκεί,πάλι καλά θα περάσουμε.Όποιος θέλει να έρθει ας μου στείλει π.μ. να πάμε παρέα.

Παρε τηλεφωνο , συνηθως Παρασκευη και Σαββατο τραγουδα !!!:088::089:

Πέρασαν μερικά χρόνια από τις προηγούμενες δημοσιεύσεις μας αλλά δεν πειράζει.Τον Μαστέλο τον άκουσα βέβαια αρκετές φορές…

Στην Πριγκηπέσσα λοιπόν έπαιξαν μερικά τραγούδια με πιάνο.Δυστυχώς δεν ήμουν εκεί όταν συνέβη αυτό αλλά θεωρώ πως είναι αρκετά ενδιαφέρον να ακούσουμε ξανά,ρεμπέτικα τραγούδια με την συνοδεία πιάνου.
Θα το ήθελα ακόμα περισσότερο σε τραγούδια πριν το 1934 κυρίως,με σαντουροβιόλια κτλ…, ή ακόμα πιο πολύ να ακούσω ρεμπέτικα από τα πρώτα,των αρχών του προηγούμενου αιώνα,με συνοδεία πιάνου,τσίμπαλου,βιολιού αλλά και τραγουδιστών βαρύτονων κτλ όπως ακούγαμε στις πρώτες ηχογραφήσεις(Σμύρνης,Πόλης κ.α.)…

Φοβερη εκτέλεση ,κάτι τετοια θα ακούγαν από τον Μανώλη τον Τούρκο ο Μάρκος και οι άλλοι στον τεκέ του Μάνθου Γκραβαρά!