Χορδές τετράχορδου

Παιδιά καλησπέρα. Βαζω στο τετράχορδο μου χορδές neorion του κ. Σπουρδαλάκη αλλα οταν το βαζω στο ρεύμα, η χορδή λα ακούγεται πιο χαμηλά απο όλες για κάποιο λόγο. Ο μαγνήτης μου είναι ο archondis s. (Σημειωση:οταν βαλω χορδές άλλων κατασκευαστων δεν έχω τέτοιο θεμα). Μήπως έχει τύχει και σε κάποιο άλλο; Ευχαριστώ

Καλώς ήλθες και καλές συζητήσεις να έχουμε. Επειδή πρόσφατα ημουν στον Χρήστο και συζητούσαμε για χορδές, μου έκανε μια αναφορά περί μαγνητών αλλα δεν έδωσα βάση γιατι δεν παίζω με ρεύμα.
Μήπως να του κάνεις ενα τηλέφωνο να σου πει απευθείας ο ειδικός?
Σε γενικές γραμμές αν θέλεις πες μας και μια άποψη για τις neorion χορδές του τετράχορδου.

Φίλε Πάνο ευχαριστώ. Εχω δοκιμάσει διαφορες χορδές. Σχεδόν όλες. Σε θέμα αντοχής και ήχου κατά την άποψή μου, είναι οι καλύτερες

1 «Μου αρέσει»

Ο Χρήστος μου έχει αναφέρει για τις inox χορδές ότι το υλικό τους μπορεί να μην έχει το καλύτερο αποτέλεσμα με μαγνήτη.

2 «Μου αρέσει»

Γεια σου Μπάμπη. Εχω δοκιμάσει και inox χορδες kampana και δεν ειχα θεμα με το ρευμα. Απλα οταν βαλω neorion εχω πρόβλημα με την λα χορδη

Προφανώς οι inox που ακούγονται στον μαγνήτη, δεν είναι και τόσο inox. Τα ανοξείδωτα τα καθαρά δεν Μαγνητίζονται. Βάλε μαγνήτη σε χύτρα ταχύτητας και δες τι συμβαίνει.Ακόμα περισσότερο το χειρουργικό ανοξείδωτο.Από εκεί και πέρα αρχίζουν οι αναλογίες των κραμάτων, και πόσο καθαρό είναι το μέταλλο, (η αναλογία χρωμίου-νικελίου το καθορίζει) , και πόσο δεν είναι. Μην νομίζεις ότι το καθαρό ανοξείδωτο είναι και καλύτερο για τον ήχο. Απεναντίας. Οι χορδές που προτιμούν οι περισσότεροι επαγγελματίες, πρέπει να αλλάζονται με συνεχές πσίξιμο, στις 3-4-5 μέρες το πολύ. Για κάποιον που δεν θέλει να μπαίνει σε αυτό το κόπο, έχουν βγει οι ανοξείδωτες. Το πρόβλημα είναι ότι με κλασσικό μαγνήτη δεν ακούγονται δυνατά,γιατί ο μαγνήτης δεν τις μαγνητίζει.Μπορείς όμως να δοκιμάσεις εναλλακτικές λύσεις, όπως, κάψα, κρυστάλλους πιεζοηλεκτρικούς, μικρόφωνο., κα.

5 «Μου αρέσει»

Γεια χαρά,μου 'χει τύχει αυτό που λες με τις συγκεκριμένες χορδές. Άμα τσιμπήσεις λίγο τα μεσαία κάπως διορθώνεται ,αλλά όπως είπαν και οι φίλοι πιο πάνω οι ανοξείδωτες χορδές δεν έχουν το καλύτερο αποτέλεσμα με μαγνήτη. Δοκίμασε να βάλεις sonata αμα παίζεις με μαγνήτη.

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ για την απάντηση Φάνη. Το θεμα ειναι οτι δοκίμασα και τις inox της Κambana και δεν ειχα πρόβλημα.

Αυτό εξηγώ πιο πάνω. Δεν είναι και τόσο inox

3 «Μου αρέσει»