ΧΑΤΖΗ - ΜΠΑΧΤΣΕ στη Σαλονικη

Παιρνω το θαρρος να πω τη γνωμη μου επειδη εμπαινα ως επισκεπτρια σε αυτο το φορουμ και ετυχε να βρεθω στο Χατζη Μπαξε και να γνωρισω και τα παιδια,θελω να πω οτι ειναι καπως ακομψο εφ΄οσον ο κυκλος των παιδιων σε αυτο το μαγαζι εχει κλεισει και το συγκεκριμενο topic ανοιξε υπο την διευθυνση των παιδιων ,θα ηταν κατα την ταπεινη μου γνωμη ποιο υπευθυνο να εκλεινε το συγκεκριμενο topic υπο τη διευθυνση των παιδιων οπως και διαβασα την τελευταια δημοσιευση τους.Σαν αναγνωστης λοιπον θα προτιμουσα η οποιαδηποτε περαιτερω δημοσιευση υπο νεα διευθυνση να ξεκινουσε σε ενα νεο topic απο την αρχη για να μην υπαρχουν και τυχον προστριβες ,χωρις να υπαρχει και λογος βεβαια.

Μπορεί να άλλαξε η ορχήστρα του μαγαζιού αλλά το θέμα είναι το ίδιο το μαγαζί. Οπότε δεν υπάρχει λόγος να ανοίξει παράλληλο topic με ίδιο θέμα.

Αγαπητή Ρόζα

ο Δημήτρης Μυστακίδης έγραψε …

"Τα μαγαζιά δεν είναι οι τοιχοι αλλα οι άνθρωποι.
Καλή επιτυχία στα καινουργια παιδιά στο χατζή μπαχτσε και μακάρι να φτιάξουν και αυτοί τον δικό τους κύκλο.

Καλή επιτυχία και στους φίλους ξανθόπουλους σε 'οτι κι αν αποφασίσουν να κάνουν γιατί το αξίζουν και δουλεύουν πολύ."

Την αρχική παρουσίαση του Χατζή Μπαχτσέ στα νυχτερινά δρώμενα της πόλης μου
την άνοιξα εγώ και πουθενά δεν ανέφερα το όνομα του ιδιοκτήτη της ταβέρνας .
Ακόμα και όταν άλλαξε διεύθυνση, ουδέποτε αναφέρθηκε ποιος πήρε το μαγαζί !

Ούτε και τώρα που περιήλθε στα χέρια των προκατόχων του, προτίθεμαι να αναφέρω
τα ονόματα τους, διότι απλούστατα δεν ενδιαφέρει τα μέλη του ρεμπέτικου φόρουμ .
Όσοι θελήσουν να διασκεδάσουν εκεί, ίσως γνωριστούν, χωρίς να είναι και απαραίτητο,
με τον καταστηματάρχη .

Και αν ξεκινήσει νέο τόπικ, πως θα το ονομάσουμε ;
Το κουτουκάκι, “Χατζή Μαχτσέ” το λένε πάλι και μόλις γύρισα από εκεί !
Διασκέδασα με τον Νίκο Ξηροχειμώνα στο μπουζούκι και τον Μανώλη Πορφυράκη στην
κιθάρα, ακούγοντας υπέροχα τραγούδια, όπως πάντα !

Καλή αρχή λοιπόν στα παιδιά, με υγεία και μπόλικο μεράκι, μέσα από την καρδιά μου …

Γιατί όπως έγραψε ο Δημήτρης Μυστακίδης …

"Τα μαγαζιά δεν είναι οι τοιχοι αλλα οι άνθρωποι.
Καλή επιτυχία στα καινουργια παιδιά στο χατζή μπαχτσε και μακάρι να φτιάξουν και αυτοί τον δικό τους κύκλο.

Καλή επιτυχία και στους φίλους ξανθόπουλους σε 'οτι κι αν αποφασίσουν να κάνουν γιατί το αξίζουν και δουλεύουν πολύ."

Ανακοίνωση Χατζή Μπαχτσέ: Την Τρίτη 1/5 το μεσημέρι θα είμαστε ανοιχτά με ρεμπέτικη και παραδοσιακή μουσική!
Το σχήμα θα είναι:
Κανέλης Χρήστος (μπουζούκι, φωνή)
Βραχνός Περικλής (βιολί, μπαγλαμά, φωνή)
Μποτζίδης Σωτήρης (κιθάρα, φωνή)

Σας περιμένουμε!!

Στο Χατζή Μπαχτσέ, Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο, παίζουν και τραγουδούν
οι Νίκος Ξηροχειμώνας (μπουζούκι) και Μανώλης Πορφυράκης (κιθάρα) …

Μεταξύ των δύο μουσικών, υπάρχει μια απίστευτη χημεία και βγάζουν ένα
πρόγραμμα καταπληκτικό, με υπέροχες διφωνίες και τραγούδια θαυμάσια
παιγμένα και τραγουδισμένα !

Επειδή πάντα συνηθίζω να γράφω για τα λιγοστά ταβερνάκια με ρεμπέτικη
μουσική της πόλης μου, θα ήταν παράλειψη να μη πω μια καλή κουβέντα
για το νέο σχήμα του Χατζή Μπαχτσέ …

'Αλλωστε, αν θα ακούσετε τα παιδιά, θα σας κλέψουν την καρδιά !!!

Καλησπέρα σε όλους,

Αποφασίσαμε , χθες να πάμε στο Χατζή Μπαξέ. Ο χώρος μου είναι γνώριμος από παλιότερα όπως γνώριμοι είναι και οι μουσικοί. Συγχαρητήρια για τα παιδιά στο πάλκο αλλά τα συγχαρητήρια σταματούν εκεί.

Στις 1.45 το βράδυ με σχεδόν γεμάτο το μαγαζί στην καλύτερη ώρα να ακούσεις τα τραγούδια αφού έχει πέσει η φασαρία ξαφνικά σταμάτησαν να παίζουν.

Η υπεύθυνη του μαγαζιού , άρχισε να μαζεύει τα άδεια τραπέζια και να σηκώνει καρέκλες και ανέβασε το φωτισμό για να μας περάσει το μήνυμα να επιταχύνουμε. Το τραπέζι μας ήταν γεμάτο αφού κανείς δεν περίμενε να τελειώσει το πρόγραμμα τόσο νωρίς.

Επειδή συνεχίσαμε να μιλάμε και να πίνουμε μας ήρθε ο λογαριασμός χωρίς να το ζητήσουμε και στην συνέχεια μας ζητήθηκε αφού πληρώσαμε να φύγουμε .

Δηλαδή απλά και ξεκάθαρα μας έδιωξαν στις 2.00μμ, με άκομψο τρόπο αφού είχαμε πληρώσει υπερβολικά ακριβά την τρίωρη παραμονή μας.

Αντιεπαγγελματικό, απαράδεκτο, αντίθετο με το χαρακτήρα της μουσικής και των μουσικών του. Η ευθύνη βαραίνει αποκλειστικά τη διαχείριση του μαγαζιού και φυσικά όχι τους μουσικούς που ήταν εξαιρετικοί στο λίγο χρόνο που είχαμε να τους απολαύσουμε.

Να σημειώσω για να προλάβω τυχόν σχόλια και σκέψεις ότι δεν είμαι φιλικά προσκείμενος σε κανένα πρόσωπο ή προηγούμενη κατάσταση ή κανενός επιχειρηματία.

Φίλος του ρεμπέτικου είμαι.

Το μαγαζί έχει τελειώσει για εμάς. Και όποιος με ρωτήσει αυτή είναι η γνώμη μου.

Φίλε μου, διαφωνώ που σε στεναχώρησε το λήξη μουσικής 1:45, γιατί ίσως έτσι να είναι η συμφωνία με τους μουσικούς ή με τη γειτονιά ή… πολλά μαγαζιά απλά πρέπει να σταματούν κάποια ώρα.
Βέβαια, δέχομαι ότι θα έπρεπε να σας έχουν ενημερώσει εάν παλαιότερα τράβαγε π.χ. μέχρι τις 3 ή 4 ή 5 το πρωί. Για όλα τα άλλα, όπως μας τα λες, έχεις απόλυτο δίκιο να μην είσαι ευχαριστημένος.

(Σημ: απλά σχολιάζω γενικά, δεν έχω πάει ποτέ στο μαγαζί ούτε σε κανένα άλλο στη Σαλονίκη)

Οι ώρες λειτουργίας της μουσικής του Χατζή Μπαχτσέ, είναι 21.30 με 2.00 και τηρούνται
εδώ και καιρό. Του καταστήματος γενικότερα το ωράριο, δεν το γνωρίζω, αλλά υποθέτω
πως με το τέλος της μουσικής κλείνουν. Ο πελάτης μπορεί να γουστάρει να καθίσει
κι άλλο, δικαίωμα του είναι, αλλά και αυτοί οι άνθρωποι είναι κουρασμένοι …

Τώρα, το πως θα το δείξουν στον πελάτη πως ήρθε η ώρα να κλείσουν, υπάρχουν τρόποι
πολλοί και ο πιο απλούστερος για μένα, είναι γνωστοποίηση με ταμπέλα όπου θα αναγράφεται
το ωράριο λειτουργίας … Δεν μας έτυχε παρόμοια κατάσταση και δεν γνωρίζω, ίσως γιατί
μετά το πέρας της μουσικής φεύγουμε αμέσως …

σημ. : Παρεμπιπτόντως το ίδιο ωράριο έχει και το “Πήρε και Βραδιάζει”

1)Ο μουσικος εχει κ πρεπει να εχει ωραριο γιατι εχει ορια κ αντοχες.
2)Ναι πρεπει να ενημερωνει το μαγαζι ποτε αρχιζει και ποτε σταματαει η μουσικη αλλα κ τις ωρες που ειναι ανοιχτο.
3)Δυστυχως εγω δεν δουλευω υπο τετοιες συνθηκες(1 κ 2)…
Τι θελω να πω.Υπαρχουν μαγαζια και “μαγαζια”…Ενας μουσικος οταν δουλευει εχει συνειδηση του που βρισκεται.Προσωπικα θαυμαζω και ζηλευω με την καλη εννοια τους μουσικους οπου το προγραμμα τελειωνει ακριβως εκει που πρεπει…Απο εκει κ περα ειναι επιλογη του να παιξει αν βρισκει και γουσταρει αυτος,γνωριζοντας οτι δεν θα πληρωθει παραπανω.Δεν ειναι CD ο μουσικος ουτε juke box.Το συγκεκριμενο μαγαζι το εχω σε πολυ μεγαλη εκτιμηση οπως επισης και τους μουσικους που δουλευουν εκει.Ειναι δικαιωμα του καθενος και επιλογη του να παει σε ενα μαγαζι.Δηλαδη σαν πελατες πρεπει να σκεφτομαστε οτι ο μουσικος ξεκινησε μια συγκεκριμενη ωρα κ ειναι κ αυτος ανθρωπος,πονανε τα χερια του κ ο λαιμος του κλεινει,η μεση σκευρωνει,τα πελματα πονανε…(πωππωπωπωπω Βασιλακης Καιλας,χαχαχαχαχα)…Επισης το γκαρσονι κ ο μαγειρας εχουν διπλασια κ τριπλασια κουραση απο του μουσικου(χεχεχε ας μην γελιομαστε)…Εκει ακριβως μπαινει η υποθεση του αφεντικου,το τι προθεσεις εχει κ πως αντιμετωπιζει τους μουσικους…Γιατι λιγοι μαγαζατορες τετοιων ταβερνων μπορουν να δωσουν παραπανω μεροκαματο κ ειναι κατανοητο ως ενα βαθμο κ επειδη οταν το μαγαζι γεμιζει ο μουσικος πληρωνεται αλλα οταν ειναι αδειο φευγει απληρωτος,ας σκεφτομαστε ως πελατες 2 φορες καποια πραγματα πριν αρχισουμε να κραζουμε.

Την Πρωτομαγιά το μεσημέρι ήταν τελικά η σωστή απόφαση να μην φύγω εκτός Θεσσαλονίκης. Οι συνθήκες ήταν τέλειες (καλή μέρα χωρίς πολλή ζέστη, αεράκι να φυσάει και λίγος και καλός κάσμος). Αποτέλεσμα ένα εξαιρετικό απόγευμα. Το σχήμα περιελάμβανε κιθάρα, μπουζούκι και μπαγλαμά/βιολί (παρακαλώ).

[b][i]Για όσους μένουν ακόμη στην Θεσσαλονίκη, δροσερά βραδάκια…

[/i][/b]
“Ξημέρωσε-ξημέρωσε”…

και άλλα δύο…

“Μεσ΄στην χασάπικη αγορά”…

“Με πολεμάς μπαμπέσικα”…

Και ένα του Πρόδρομου για την Πελαγία που το ζήτησε…:089:

"Θέλω βαριά να κοιμηθώ"

Ωραίοι! Θα παίζουν και το υπόλοιπο του καλοκαιριού; Και ποιές μέρες;

Αντώνη, σ`ευχαριστώ θερμά ! ειλικρινά με σκλάβωσες…

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 00:38 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 00:34 —

Αυτό το σχήμα παίζει Πέμπτη, Παρασκευή και Σάββατο μετά τις 21.30 μ.μ., μέχρι τις 2.00 το πρωί…

Σημερα εχει τιποτα το χατζη;

Κώστα για 27.8.2012 που ρωτούσες μάλλον ήταν κλειστά, αλλά χθές που “μαζεύτηκαν” λόγω βροχής,

…έβρεξε τραγούδια και μέσα… :089:

Τεταρτες, στον καλοκαιρινο χωρο του Χατζη-Μπαχτσε, θα παιζουμε με την Ζωη και τον Χρηστο στην κιθαρα! Λογω προβληματων με τον ηχο, θα τελειωνουμε σχετικα νωρις, οποτε οσοι πιστοι, καλο θα ηταν να ερθετε απο νωρις!

Φώτης Βεργόπουλος και Κωστής Κωστάκης !

Δυο νέα παιδιά, με υπέροχο παίξιμο και εξαιρετικές ερμηνείες !
Είχαμε την τιμή και την χαρά, να τους “αγκαλιάσουμε” στην πόλη μας
στο ζεστό περιβάλλον του Χατζή Μπαχτσέ και να απολαύσουμε
καταπληκτικά τραγούδια, με ποιότητα στον ήχο και πιστότητα
στην ερμηνεία ! Θεωρώ τυχερό τον εαυτό μου, που αξιώθηκα
και άκουσα τους δυο αυτούς μουσικούς !
Εύχομαι και ελπίζω, τουλάχιστον μια φορά τον χρόνο, να μπορούν
να έρχονται από την πόλη όπου διαμένουν και εργάζονται, ώστε να
τους απολαμβάνει και η Σαλονίκη μας !
Η επιτυχία τους στηρίζεται στο πάθος και την αγάπη τους γι αυτό
που κάνουν… Προσωπικά, τους ευχαριστώ πολύ !

http://www.youtube.com/watch?v=mamkjK_LU0M

Πότε έγιναν αυτά βρε Πελαγία και δεν πήραμε χαμπάρι;

Μια και δεν το πήρατε είδηση, σας γνωστοποιώ, πως οι μουσικοί θα παίξουν
σήμερα Σάββατο και για την ερχόμενη εβδομάδα, οπότε και τελειώνουν,
τις ημέρες Τετάρτη, Πέμπτη, Παρασκευή και Σάββατο !

Από τον άλλο μήνα, το πρόγραμμα του Χατζή Μπαχτσέ διαφοροποιείται…

τηλέφωνο για κρατήσεις : 2310 541-786