Φτήνια και φιγούρα για σόου λόγω ματαιοδοξίας

Εννοείται παντα φιλικα. Χαίρομαι να ακούω διαφορετικές απόψεις και να καταλάβω αν ίσως κάνω και εγώ λάθος.

Καλά όχι και έτσι. Εγώ απλα διαφωνώ με αυτό που κάνει και εκφράζω την δυσαρέσκεια μου. Όχι όμως και να λογοκριθεί. Δημοκρατία εχουμε(?) ο καθένας μπορεί να εκφραστεί όπως θέλει σε ένα οριο

1 «Μου αρέσει»

Να ρωτήσω, γιατί το ερωτηματικό; Τί έχουμε, δικτατορία;

Όχι, όμως με τάσεις νόμων όπως ήταν ο τρόμο νόμος, οι διαφορές μεταρρυθμίσεις στην παιδεία ειδικά όπου η κυρία κεραμεως δεν υποχωρεί σε τίποτα, τα κανάλια τα οποία έχουν χρωματιστει είναι κάποιοι από τους λόγους που υπονομεύεται η Δημοκρατία. Και να μην ξεχάσω την ακραια πολιτική ορθότητα.

2 «Μου αρέσει»

Μια χαρά παλικάρι είναι ο κουτσαβάκης, δεν κατάλαβα ποιος γελοιοποιεί και τι;
χρωστάει σε κανέναν από εμάς τίποτα;
εγώ τον παρακολουθώ από τότς που ήταν δίπλα στον μέγιστο Αγάθωνα… αγαπάει το ρεμπέτικο όπως γουστάρει αυτός, δεν ανήκει σε κανέναν το Ρεμπέτικο, ούτε έχει κανόνες.
Μπορεί ο ένας να το προτιμάει έτσι ο άλλος γιουβέτσι, αλλά αυτά τα πράγματα έτσι είναι, δεν αρέσουμε όλοι σε όλους.
Θα μπορούσαμε, αντί να κάνουμε προσωπικές επιθέσεις σε πρόσωπα (κανιοβαλισμό) να παραθέσουμε απόψεις για το πώς παίζει και πώς συνθέτει. Δεν έιδα αυτό στο αρχικό ποστ.
Το τραγούδι που έφτιαξε είναι δικό του και θα το έλεγα έως και ευφυές ή εν πάσει περιπτώσει εμπνευσμένο.
Στο παίξιμο μάλλον έχει δρόμο να κάνει ακόμα, ειδικά σε επίπεδο εμπειρίας, αλλά ορισμένες επανεκτελέσεις του μου άρεσαν πολύ.

Αυτά είναι το αληθινό Ρεμπέτικο αγαπητέ φίλε: Πειραιάς, μαστρωποί, μαχαιρώματα, χασίσα, μισογυνισμός.
Αυτά δεν τα είδα στον Κουτσαβάκη, τα είδα στον Γενίτσαρη, στον Μάρκο στο Δελιά κτλ.

χαλαρά παιδιά, η ζωή είναι μια πλάκα

8 «Μου αρέσει»

Δεν είναι προσωπική επίθεση ούτε κανιβαλισμός του @Johnkosguit.Είναι κριτική είτε καλή είτε καλή.Όταν βγαίνεις στο γυαλί θα δεχτείς και την κριτική από τον κόσμο.
Από εκεί και πέρα να πω ότι στην εκπομπή του Αρναούτογλου που είχε βγει μίλησε ωραία σε αντίθεση με κάτι πρωινάδικα που τα έλεγε με στυλ χαβαλέ και ήταν ότι να ναι.

3 «Μου αρέσει»

Ο Μπάμπης με την παρακάτω έκφραση λέει ακριβώς αυτό που σκεφτόμουν:

Το φαίνεσθαι είναι κάτι που έχει να κάνει με την κουτσομπολίστικη πλευρά του πράγματος. Θα συμφωνήσω ότι από τη στιγμή που κάποιος βγαίνει και μιλάει/τραγουδάει δημόσια μπορεί να δεχτεί κριτική, αλλά από την άλλη πλευρά έχει και η κριτική τα επίπεδα της. Μπορεί να είναι “κίτρινη”, μπορεί να είναι όμως και εποικοδομητική. Το να “κράζουμε” είναι εύκολο. Άλλωστε τα τελευταία χρόνια είναι το “χόμπυ” της πλειοψηφίας των ανθρώπων ανά τον κόσμο. Εδώ στο Φόρουμ όμως μια τέτοια κριτική τί προσφέρει; Το να σχολιάσεις ένα τραγούδι το καταλαβαίνω. Αλλά με το να ασχολείσαι με το “ΡΕ ματζόρε” της ζωής του άλλου είναι κουτσομπολιό. :wink:

3 «Μου αρέσει»

Σε δυσμενείς αξιολογικές κρίσεις δικαιούται ο καθένας μας να προβεί, αφ’ ής στιγμής ο π.χ. «Κουτσαβάκης» εκτίθεται δημοσίως -είτε με το παίξιμό του είτε με τη σύνθεσή του είτε με την εικόνα/προφίλ που βγάζει προς τα έξω. Για ποιο «κανιβαλισμό» μιλάμε απορώ…

Για παράδειγμα (σε ό,τι αφορά την εικόνα/προφίλ/ «ρεμπετοϊδεολογία» του), σε ποιον οφείλει κανείς να αφήσει ασχολίαστο το ότι εδώ π.χ. διαβάζω πως στις εκπεφρασμένες επιδιώξεις του είναι να «προστατέψει το ρεμπέτικο από τη μάζα»…

3 «Μου αρέσει»

Τον «Κουτσαβάκη» τον ευνόησε η τύχη να έχει εξαιρετικές συνεργασίες στο ξεκίνημα της καριέρας του.
Τι κέρδισε από αυτές και πώς τις εκμεταλλεύτηκε, έως τώρα τουλάχιστον, είναι ένα θέμα.

Όσο για το «Ρε Ματζόρε» του, μέτριο το βρίσκω από πλευράς μουσικής και εκτέλεσης, κάκιστο όμως από πλευράς στιχουργικής.
Αδιανόητη – κατά την ταπεινή μου γνώμη – και στα όρια της κοινωνιοπάθειας η συγκεκριμένη ενέργεια [και οι συνέπειές της] που τον ενέπνευσαν.
Παντελώς αδιάφορο και - προφανώς - εξ ίσου καταδικαστέο αν ανάλογες πράξεις έγιναν από τον χ, ψ, πολιτικό, ή άλλον επώνυμο ή μη.

Μπάμπη, με το παρακάτω:

δεν φαίνεται να συμφωνεί ο καλλιτέχνης, μια και όπως ο ίδιος δηλώνει:
«…τα σχέδιά μου είναι για αρχή είναι να προστατέψω το ρεμπέτικο όσο μπορώ από τη μάζα διότι δεν είναι για όλους…»

Διεκδικώντας για τον εαυτό του τον ελιτίστικο ρόλο του προστάτη του ρεμπέτικου που θα το προστατέψει από τη «μάζα»!

2 «Μου αρέσει»

Για την ύπαρξη του ατόμου γνωρίζω εδώ και δύο 24άωρα περίπου. Να τον γνωρίσω δεν σκοπεύω: από δύο βίντεο που είδα, στο ένα μου ήταν σχεδόν αδιάφορος (με τον Αγάθωνα), το άλλο («συνέντευξη» στο Μέγκα) δεν με προέτρεψε σε περεταίρω αναζητήσεις. Βλέποντας όμως αυτό

, φοβάμαι ότι θα «διορθώσω» τον προσδιορισμό της Ελένης: Όχι Ελένη μου, δεν είναι ελιτίστικος, τέτοιος ρόλος. Πάρα πολύ κοντά στον φασισμό βρίσκεται: -Ξέρουμε καλύτερα από σας και θα φροντίσουμε να κάνουμε αυτό που πρέπει ώστε να σας προστατέψουμε, για το καλό σας (όπως βέβαια το βλέπουμε εμείς). Και αλίμονο, προσθέτω εγώ, όταν με το καλό ξεμπερδέψουμε με την αρχή και μπούμε στο ψητό!..

Προσωπικά δεν θα έλεγα ούτε το ένα ούτε το άλλο: μάλλον σε ανέξοδο και απρόσφορο πατερναλισμό μού φέρνει.

Φαίνεται πως η απότομη δημοσιότητα φέρνει αυτεπίστροφη αμετροέπεια …

δηλαδή κάτι ρεμπέτικα που λένε πως ΄΄ στρίβεις’’ το μαχαίρι ή πως καις την γυναίκα σου και την πετάς στο ξεροπήγαδο είναι κοινωνικά αποδεκτά? :grin:
στην τέχνη νομίζω πρέπει να επιτρέπονται όλα…αλλιώς ότι δεν άρεσε σε μια μεγάλη μερίδα του κόσμου θα απαγορευόταν.
ταπεινή γνώμη μου …μπορεί να κάνω και λάθος …αλλά έτσι το βλέπω.

Για τους Θεσσαλονικιούς θα γνωρίζουν βέβαια ότι ο Κουτσαβάκης πριν βγει στην τηλεόραση ήταν μεγάλη φίρμα σε ταβέρνες μαγαζιά κτλ με κοινό που τον ακολουθεί λόγο του σόου που κάνει στα μαγαζιά.
Προσωπικά πέρα του ρεμπέτικου τον βρίσκω να αγγίζει τα όρια του γραφικού η όλη στάση του.
Έχει ενδιαφέρον ωστόσο το πως αντιλαμβανόμαστε την ρεμπέτικη μουσική γιατί λίγο πολύ όλοι έχουμε μια προσέγγιση «κουτσαβακική» με τις απόλυτες αλήθειες μας και με το τι θεωρεί ο καθένας ότι είναι το ρεμπέτικο και πως πρέπει να παίζεται.

Η κουβέντα σχετικά με τις πρώτες εκτελέσεις είναι μεγάλη αλλά υπάρχει πολύς κόσμος που το βλέπει δογματικά…έχω ακούσει άνθρωπο να λέει ότι μετά το 30’ δεν έχει γραφτεί μουσική…

Όμως οι ίδιοι άνθρωποι παραβλέπουν το γεγονός ότι οι ίδιοι οι συνθέτες προχώρησαν σε επανεκτελέσεις κομματιών τους (βλέπε Τσιτσάνη) με αρκετά αντιαισθητική ενορχήστρωση με ντραμς και ηλεκτρικά μπάσα…
Προφανώς κάτι ήθελαν να πετύχουν με το να το κάνουν αυτό…

Για να κλείσω θεωρώ πως εάν με κάποιο μαγικό τρόπο ταξίδευαν μπροστά στο χρόνο οι ρεμπέτες μάλλον με τους χιπ χοπάδες θα άραζαν παρά με εμάς τους «λάτρεις» του ρεμπέτικου.

2 «Μου αρέσει»

Το παραβλέπουν ή απλώς δεν τους αρέσουν αυτές οι επανεκτελέσεις; Δεν υποχρεούται κανείς, επειδή δήλωσε ότι του αρέσει π.χ. ο Τσιτσάνης, να ενθουσιάζεται με καθετί του Τσιτσάνη.

Για άλλες μουσικές είναι πολύ συνηθισμένο να λέει κανείς «μ’ αρεσει ο Τάδε μέχρι τη δείνα χρονιά / τον δείνα δίσκο, μετά έκανε το γύρισμα και τον απέρριψα». Γιατί όχι και στα ρεμπέτικα; Εντωμεταξύ, στο σημείο όπου ο ένας ακροατής τον απέρριψε είναι πολύ πιθανό να τον δέχτηκαν και να τον αποθέωσαν άλλοι, με άλλα κριτήρια.

Η αλήθεια είναι ότι το χιπ χοπ διδάσκεται (ως χορός) σε συνοικιακές σχολές μπαλέτου, μαζί με το κλασικό, το «σύγχρονο», τη ζούμπα κλπ. Άρα μάλλον εννοείς κάτι σαν «με τους χιπχοπάδες πριν 20 (?) χρόνια». Πάντως, νομίζω ότι κατανοώ το πνεύμα του σχολίου και συμφωνώ:

Πιθανότατα οι παλιοί ρεμπέτες, πράγματι, να μην είχαν σπουδαία πράγματα να πουν με μια σημερινή παρέα ατόμων που ξεψαχνίζει παλιές ηχογραφήσεις, ψάχνει να βρει τη θεωρία που δε διατυπώθηκε ποτέ ή την πράξη (ντουζένια κλπ.) που ξεχάστηκε, μελετά βιογραφίες κλπ. Και λοιπόν; Εκείνοι οι άνθρωποι πέθαναν, τα τραγούδια τους ζουν. Και ανήκουν στους αποδέκτες τους. Εγώ τα προσλαμβάνω «έτσι», εσύ «αλλιώς», ο άλλος «παραλλιώς». Το πώς τα ένιωθε ο ίδιος ο δημιουργός είναι δικιά του υπόθεση.

3 «Μου αρέσει»

Συμφωνώ, συν 2-3 σημερινούς του ειδους.
Όπως σεβαστή και πολύ ωραία δουλειά ειναι η παντρειά του Εισβολέα με την Καραπατακη.

Θυμάμαι τον Τσιτσάνη σε μια συνέντευξη του που υπαρχει στο youtube, που τον ρωτησαν ποιο ήταν το αγαπημένο του τραγούδι απο οσα έγραψε, η αμηχανία του ηταν εμφανέστατη και απάντησε οτι ο κόσμος αγάπησε πολυ την Συννεφιασμενη Κυριακή.
Δεν θα μάθουμε ποτε τι είχαν στο μυαλό τους και ποίες μελωδίες τους άγγιζαν.

1 «Μου αρέσει»

Με τον δογματισμό δεν συμφωνώ Πέπε, ειδικά όσον αφορά την μουσική κατά τα αλλά με κάλυψες.