Φιγούρα για μπουζούκι

Καλησπέρα αποφάσισα να φτιάξω ένα τρίχορδο και δεν ξέρω τι φιγούρα να βάλω έχετε να μου προτείνεται κάποιο site με αρκετές φιγούρες για μπουζούκι?

Ο Βάμβακας εχει ωραιες φιγουρες. Πρεπει να πας να δεις απο κει! http://www.vamvakas.gr/html/aeaeuoicoc.html

ξέρει κάποιος τι τιμές έχει ο βαμβακας για τις φιγούρες? καταλαβαίνω ότι όλες οι φιγούρες δεν είναι ίδιες, αλλα στο περίπου.

Παρε τηλ να ρωτησεις. Ιδεα δεν εχω.

Στο τρίχορδο που θα φτιάξω το σκάφος του θα είναι από μαύρη καρυδιά.Κ δεν ξέρω τι να βάλω στο σημείο της φιγούρας καφέ ξύλο ή μαύρο πλαστικό?Βασικά θέλω ξύλο και όχι μαύρο πλαστικό αλλά θα πάει το καφέ στο καπάκι με μαύρη καρυδία στο σκάφος?Θα μου πείτε ότι είναι θέμα γούστου αλλά δέν ξέρω τι να κάνω!Αν μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας…

???

το ξυλο είναι σιγουρα πιο ωραίο (υποκειμενικό βεβαια) . Αλλα με την πενα μπορει να το πληγωσεις…
Εγω εβαλα πλαστικο γι’ αυτο το λόγο…
Παντως η μαυρη καρυδια που λες θα ειναι στο σκαφος…
Ε… η απο μπροστα θα το βλεπεις η απο πισω… Δε νομιζω να σε ενοχλει και τοσο το ξύλο της φυγουρας…
Αν δε φοβασαι τα χτυπηματα βαλε το ξυλο…
Βεβαια περι ομορφιάς… γουστα είναι αυτα

Ρε τολη θα μας τρελανεις???Ειναι δυνατον!!!Απαιτιεις κιολας με 30 ερωτηματικα…Θεμα γουστου ειναι,εμεις τι να σου πουμε…Το περισσοτερο που θα μπορουσαμε να κανουμε ειναι αυτο που εκανε ο Γιωργος…

Δεν είπα κάτι εντάξει ,δεν απαίτησα κάτι

πουλαω φιγουρα που εχω φτιαξει απο καπλαμα για οβαλ τρυπα

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 18:51 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 18:47 —

επισης μπορεις να την δεις και στο you tube κατασκευη της στην σελιδα μου “Γιωργος Φργκ”

Μπορεί να είναι λίγο άσχετη η ερώτηση αλλά τι υλικό είναι ο καπλαμας…? Είναι ανθεκτικό?

Ο καπλαμάς είναι πολύ λεπτή φέτα μασίφ ξύλου. Παράγεται “ξύνοντας” ένα περιστρεφόμενο κομμάτι κούτσουρου με κατάλληλο κοπίδι, ακριβώς όπως η ξύστρα του μολυβιού βγάζει λεπτές “φλίδες” ξύλου. Για χρήση ως μισραπλίκι, αν περαστεί με ανθεκτικό βερνίκι γίνεται κάπως ανθεκτικό.

ο καπλαμας ειναι ανθεκτικο υλικο σε πολλα οργανα οι φιγουρες ειναι απο καπλαμα εγω προσωπικο το θεωρω καλυτερο για ενα οργανα παρα μαρκετερι η ασετοπαστες

Ψάχνω απεγνωσμένα φιγούρα με κομπολόι γνωρίζει κάποιος που μπορώ να δω κάτι;

Καλέστε αύριο στο 2102473443 ζητήσετε την Κα Παναγιώτα και θα βρείτε σίγουρα κάτι που να σας ταιριάζει