Τσιτσανης-Το Χαραμα

Καλημερα, φιλες και φιλοι. Αναρωτιομουν, αν εχουμε πληροφοριες για το τι απεγινε το υλικο που ηχογραφηθηκε στην τριτη φαση της ηχογραφησης του Arom, οπως περιγραφεται στο 9.17 του βιντεο, περα φυσικα απο το κομματια που μπηκαν τελικα στο δισκο…

Με δίσημο σόλο τελειώνει το συγκεκριμένο κομμάτι, όχι πεντάσημο, και τελειώνει στο 9.17. Κατά τα άλλα, στέλνω χαιρετίσματα στον κύριο Βασίλη Χριστιανό που υπογράφει το κείμενο (μήπως είναι ψευδώνυμο;), σημειώνοντας ότι αντί για τον τίτλο Σε μάζεψα, σε σήμασα, που αναφέρεται κάπου στα κείμενα, η σωστή ορθογράφηση θα ήταν, φυσικά, σε σύμμασα (από συν +μαζεύω βεβαίως…).

Σωστα ολα αυτα. Ο Χριστιανος ισως ειναι ο γνωστος Χριστιανος, ο φιλος του Τσιτσανη. Αλλα τα υπολοιπα κομματια που ηχογραφηθηκαν στην τριτη φαση; που βρισκονται; Ξερει κανεις;

αν ο χριστιανος εμπλεκεται στις ηχογραφησεις αυτες, μαλλον θα τις εχει στην καβατζα του. δεν βρισκεις το τηλεφωνο του να επικοινωνησεις μαζι του…? παλια μου ειχε πει καποιος οτι ο χριστιανος διαχειριζεται το υλικο του τσιτσανη. δλδ ως προς τις επανεκδοσεις. δεν ξερω αν ειναι οντως αληθεια ομως.

1 «Μου αρέσει»

Πιστεύω ότι αυτά θα τα ξέρουν ίσως οι ερευνητές τσιτσανολόγοι. Έχει κανείς γνωριμία με τον Ορδουλίδη;

Δυστυχως, εχει φυγει απ’ τη ζωη. Ελεγα μηπως απο δω ξερει κανεις τιποτα…

Διαδικτυακα μονο, απ το fb…

Να ρωτήσω κάτι εδώ. Πως προέκυψε αυτό το ερώτημα? Υπάρχουν πληροφορίες και για περισσότερα τραγούδια, που δεν μπήκαν στο σιπλο LP?. Σίγουρα θα υπάρχουν. Το πόσες ώρες έγραψαν θα το ξέρουν ο Ιατρού? (μπαγλαμά) και ο τεχνικός της ηχογράφησης (κάτω δεξιά στην φώτο).
Από τον εξοπλισμό του, φαίνεται των κινηματογραφικών λήψεων (Ε.Τ.Ε.Κ.Τ)


. Και θα ξέρει που έγινε το μοντάζ και τις ώρες του υλικού που είχαν ηχογραφήσει.
Θα κάνω ένα ψάξιμο, μήπως βρεθεί κάτι.

Χριστιανός δεν ξέρω να υπήρξε, μάλλον τον Ντίνο Χριστιανόπουλο εννοείτε.

Σπυρο, αν διαβασεις το κειμενο που αναφερει το βιντεακι, μιλαει για μια τριτη φαση, στο τελος της οποιας οι μουσικοι εφυγαν και ο Τσιτσανης αυτοσχεδιασε μονος του. Δυο μονο απ αυτα τα τελευταια κομματια περασαν στο δισκο και αναρωτιομουν τι να εγιναν τα υπολοιπα και αν μπορουμε να τα βρουμε. Οι φωτο που ανεβασες ειναι απο τη συγκεκριμενη ηχογραφηση;

Οχι, οχι! Δε μιλαμε για τον ποιητη Ντινο Χριστιανοπουλο!

1 «Μου αρέσει»

Ναι η φώτο είναι στο σπίτι του Τσιτσάνη (2η φάση) και είναι εσώφυλλο στα LP.

Διωρθώνω στο προηγούμενο που εγραψα
Το όνομα του μουσικού στον μπαγλαμά είναι Μ.Μαλλίδης.

2 «Μου αρέσει»

Ε…έλα που υπάρχουν και όσοι δεν ξέρουμε :wink:
Ο Χριστιανός, κολλητός του Τσιτσάνη, είναι ο μουστακαλής δεξιά στη φωτό, πάνω από τον πωγωνάτο ηχολήπτη

Συντελεστές της έκδοσης αυτής αναγράφονται οι

Ο Μαλλίδης είναι πλάτη

Στο σπίτι του Χριστιανού πρέπει να είναι.

με την πλάτη είναι ο Γάλλος παραγωγός S.Arom

άρα ο μουστάκιας δεξιά είναι ο Μ.Μαλλίδης

Α, μάλιστα. Με μπέρδεψε το κεφάλι γιατί σα να έφερνε του Μαλλίδη

Ο Μαλλίδης είναι φαλακρός άνευ μουστάκι, οπότε όσο θυμάμαι και άλλες φωτο, ο μουστάκιας είναι ο Χριστιανός

2 «Μου αρέσει»

Μάλιστα, ενδιαφέρον! Είχα ξεχάσει, ως μη φαν του Τσιτσάνη, την ύπαρξη του ανθρώπου, αν και σίγουρα θα είχα διαβάσει γι αυτόν σε κάποια από τα βιβλία περί Τσιτσάνη που έχω διαβάσει.

είναι όντως το σπίτι του Βασίλη Χριστιανού και το αναφέρει και στο εξώφυλλο .

1 «Μου αρέσει»