Τσιγγάνα

Καλημέρα απο την Καρυστο,ψαχνω πληροφοριες για το παρακατω τραγούδι,δεν έχω ουτε τιτλο ούτε τιποτα άλλο. '‘Τσιγγάνα ωωω τσιγγανα,τσιγγανα ριξε τα χαρτιά…γιατι έχω μέσα μου σεβντα,έχω βαρύ καημο στα στηθια,ριξτα και πες μου την αλήθεια…’'το στυλ του είναι ανατολίτικο και επισης το εχει πει σχετικα προσφατα ο Ζιώγαλας.

Δεν πιστεύω να εννοείς αυτό που λένε οι “Μικρές Περιπλανήσεις”;

Απ’ ότι θυμάμαι το συγκεκριμένο άσμα είναι του Ζιώγαλα (δηλ. δικό του κ όχι διασκευή). Θα το τσεκάρω το βράδυ και θα σου πω Θοδωρή…

Σιγουρα δεν ειναι του Ζιωγαλα,γιατι το έχω σε μια κασετα με εκτέλεση ,μαλλον, δεκαετιας '50,η οποια όμως ειναι σε άθλια κατάσταση.

Στο CD “Παλιοί λογαριασμοί” του Ζιώγαλα, περιλαμβάνεται και το εν λόγω άσμα.Ως συνθέτης αναφέρεται ο Νίκος Φατσέας και ως στιχουργός ο Αλέξανδρος Τσαβαλάς. Δεν ξέρω κάτι γι΄αυτούς.Τώρα αν όντως είναι παλαιό τραγούδι, ο τίτλος του CD παραπέμπει σε κάτι τέτοιο, τότε ο Νίκος Φατσέας είναι γνωστός, στους παλιούς, στιχουργός (αρχαίος αν ζει ακόμη και αν ειναι αυτός που είχε συνεργαστεί με Σουγιούλ και άλλους σχετικά παλιούς). Οπότε συνθέτης πρέπει να ειναι ο κ. Τσαβαλάς.

Το πρωτακουσα απο μια κασετα που ηταν προχειρα ηχογραφημενη απο τον Λαμπρο ΚΑΡΕΛΑ και μικρη ρεμπετο-κομπανια καπου στο '83. Πρεπει να το εχω ακομα …
Κατοπιν το ηχογραφησε και ο ΓΚΟΛΕΣ γυρω στο '88.
Μια περιηγηση στα ιντερνετικα δισκαδικα ισως βοηθησει.
Καπου ενδιαμεσα στο ραδιοφωνο ακουσα οτι ειναι τραγουδι που κυκλοφορησε καπου στα 1962-'63 απο ελαφρο ή ελαφρο λαικο τραγουδιστη.
Οι δημιουργοι του μου ειναι αγνωστοι. Πιθανον να ειναι αυτοι που αναφερει ο adiam.
Ενα τραγουδι που γουσταρω καργα και το λεω οποτε μου επιτραπει … απο ΛΑ μινορε βεβαια …
Ο Γκολες πρεπει να το λεει απο ΣΙ.

Μια και το φερε η κουβεντα ψαχνω ενα παρομοιο τραγουδι Σπανολο-οριενταλ που λεει :
“Η νυχτα ειναι σκοτεινη και στο σκοταδι … ενας νεος βαθεια πληγωμενος …”
Μας το ειχε παιξει ο ρεμπετης ο Κουτζογλου εδω μια φορα, πρεπει ναναι του ελαφρου …
Καποια στιγμη το πηρε το αυτι μου με τον Κοκοτα σε νεοτερη εκτελεση …

Όσους έχω ρωτήσει για το παραπάνω κομμάτι όλοι μόνο από Γκολέ το έχουμε ακούσει…
Πρόκειται πράγματι για πολύ όμορφο τραγούδι…

Ευχαριστω πολυ ρε παιδια,αν υπάρχει σε ψηφιακη μορφη,ας το ανεβασει κάποιος.

Μια αναζήτηση στο διαδίκτυο απέφερε τις εξής τσιγγάνες:
http://rapidshare.de/files/8870889/Tsiggana-A8_kompania.mp3.mp3.html

http://rapidshare.de/files/8871490/Tsiggana-Iwannidis_P.mp3.html

http://rapidshare.de/files/8871936/Tsiggana-Ziwgalas_Fatseas_Nikos-Tsabalas_Al_. mp3.mp3.html

Διαλέχτε

Γεια σου ρε φίλε adiam ευχαριστώ πάρα πολύ,το έπαιζα λάθος τοσο καιρό,άντε τωρα να αλλάξω συνήθεια.

Προσπάθησε, ειμαι βέβαιος οτι θα τα καταφέρεις.Αλήθεια στην Κάρυστο πας στο “ρέμα” ή στο καινούριο μαγαζι στο γεφυράκι? (Ζητώ συγνώμη από τους φίλους για την παρεκτροπή… απο το θέμα).

Μέσα εισαι,“Ρέμα” και κάπου κάπου ρίχνουμε και καμιά πενιά για πάρτη μας.

Το τραγούδι είναι του πατέρα μου, Κου Αλεξίου Τσαβαλά ( μουσική) και του Κου Νίκου Φατσέα (στίχοι). Πρώτη εκτέλεση είναι με τον Γιάννη Μάνο και την Φεωργία Κορώνη το 1959. Ο Αλεξ παίζει φυσαρμόνικα, όπως και σε όλα τα τραγούδια που έχουν γρέψει με τον Κο Φατσέα. Θεωρείται η καλλίτερη φυσαρμόνικα που έχει περάσει ποτέ από Ελλάδα, και όχι μόνο, και είναι αυτός που παίζει φυσαρμόνικα στα τραγούδια του Κου Μ. Χατζιδάκη στήν ταινία “Το ξύλο βγήκε από τον Παράδεισο” με την Κα Αλίκη Βουγιουκλάκη.
Φιλικότατα,
Κων/νος Τσαβαλάς

και μια φρεσκια εκτελεση!

Όταν άκουσα το τραγούδι από την Ματούλα είχα την αίσθηση ότι το είχα ακούσειαπό τσιγγάνο τραγουδιστή ή ότι έπρεπε να το έχει τραγουδήσει τσιγγάνος. Μου ξύπναγε μάλιστα ένα αίσθημα νοσταλγίας. Έψαχνα καιρό, βρήκα την εκτέλεση του Ζιώγαλα, μετά μια παλιότερη της Αθηναϊκής κομπανίας και τελικά στο sealabs την πρώτη εκτέλεση που αναφέρει ο κ. Τσαβαλάς που “έκατσε” ακριβώς με την ανάμνησή μου. Θα έπρεπε να έπαιζε στο ραδιόφωνο (ήταν διαρκώς ανοικτό στο σπίτι μου) τα πρώτα παιδικά μου χρόνια και να μου είχε μείνει…

Όσοι δεν την έχετε ακούσει (παιγμένη με φυσαρμόνικα) αξίζει να το κάνετε.

Αγαπητό “ρεμα”,

πολύ πρόσφατα, εμείς από την μεριά του πατέρα μας Κου Αλεξίου Τσαβαλά (συνθέτης) και οι κληρονόμοι του Κου Νίκου Φατσέα (στιχουργός), δώσαμε την άδειά μας μέσω ΑΕΠΙ να συμπεριληφθεί η διασκευή της “Τσιγγάνας” στόν καινούργιο δίσκο των “Burger Project” με την Ματούλα Ζαμάνη.
Χαίρομαι που σας αρέσει το τραγούδι, στήν οποία 1η εκτέλεση ο Αλεξ παίζει ένα από τα ωραιότερα σόλο φυσαρμόνικα που έχουμε εμείς τουλάχιστον ακούσει. Προσέξτε το όταν ξανακούσετε την “Τσιγγάνα”.
Ευχαριστώ πολύ που με ακούσατε/διαβάσατε,
Κων/νος Τσαβαλάς

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 14:19 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 13:59 —

Αγαπητέ Γρηγόρη,

δεν ξέρετε πόσο πολύ χάρηκα που διάβασα το μήνυμά σας.
Η ανάμνησή σας είναι σίγουρα από το ραδιόφωνο, όπου το τραγούδι παιζόταν πολύ τότε. Γιά εμένα ή “Τσιγγάνα” είναι το καλλίτερο τραγούδι από όλα που έγραψαν ο πατέρας μας με τον Κο Φατσέα. Οσο αναφορά το σόλο φυσαρμόνικας από τον Αλεξ, ένα από τα ωραιότερα που έχουμε εμείς τουλάχιστον ακούσει. Τιμή μας που το αναφέρατε, γιατί ο Αλεξ - όχι επειδή ήταν ο πατέρας μας - θεωρείτε η καλλίτερη φυσαρμόνικα που έχει περάσει ποτέ από την Ελλάδα, και όχι μόνο!
Σας ευχαριστώ που με ακούσατε/διαβάσατε,
Κων/νος Τσαβαλάς

η διασκευή της τσιγγάνας με τους "Burger Project"είναι ανατριχιαστικά υπέροχη! Συγχαρητήρια για το ρίσκο να δώσετε την άδεια να διασκευαστεί το τραγούδι από μια εναλλακτική μπάντα.