Τσακιριάν Κάρολος

Έχοντας διαβάσει ότι έχει ειπωθεί σχετικά με τον συγκεκριμένο κατασκευαστή στο forum(όπου για να είμαι ειλικρινής μπερδεύτηκα αρκετά),άνοιξα αυτό το θέμα για ένα σκοπό΄ Να εκφράσει ο καθένας την άποψή του για τον Κ.Τσακιριάν όσον αφορά τη δουλειά του.

Αγόρασα το μπουζούκι μου πριν απο 17 χρόνα απο τον Κάρολο. Το όργανο είναι όπως ακριβώς το αγόρασα. Λες και δεν εχει περάσει ο χρόνος απο πάνω του. Καπακι σε άριστη κατάσταση, μανίκι χωρίς ίχνος σκευρώματος.

Αγορασα το 2000 ενα τετραχορδο απο τον Καρολο χωρίς καθόλου πικ- γκαρντ και με καταπληκτική ποιότητα καπάκι . Το είχα για δυο χρόνια , δεν μου παρουσίασε κανένα πρόβλημα

Ο ήχος του ήταν ιδιαίτερος , για μένα που δεν είχα ιδέα ακουγόταν σαν να τασταρε λίγο , και είχα απογοητευτεί για κάποιο καιρό , ο ίδιος μου είχε πει ότι είναι μοναδικός ήχος με γκρεζια που χρησιμοποιείται σε στούντιο για ηχογραφησεις. Ποτε δε διασταύρωσα αυτή τη πληροφορία και την ιδιαίτερη χροια του ήχου. Το όργανο ήταν παραγγελεια απο απόσταση και θυμάμαι πως ο μάστορας είχε φτιάξει δυο όμοια όργανα και μου είχε στείλει το όργανο με το καλύτερο για εκείνον ήχο

Παντως το όργανο ήταν χαρμα οφθαλμών στο φυνιρισμα . Παρά πολυ προσεγμένη δουλεια.

Ένα τρίχορδο έχω δει του Τσακιριάν το οποίο είναι πάρα πολύ καλό και σχετικά φθηνό.
Δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη, γιατί δεν έχω δει άλλο. Πάντως αυτό το ένα μου είχε κάνει εντύπωση.