Το τραγούδι "Ελενάρα" και οι παραδοσιακές παραλλαγές του

Καλησπέρα σε όλους! Πολύ χαίρομαι που έγινα μέλος αυτού το φόρουμ κι απορώ πώς δεν το 'χα κάνει τόσο καιρό!

Είμαι λάτρης της παραδοσιακής μουσικής και γενικώς μ’ αρέσει να ερευνώ και να ψάχνω ό,τι έχει σχέση με αυτήν και τον παραδοσιακό χορό. Θα ήθελα, λοιπόν, να με διαφωτίσετε (γιατί μέχρι τώρα δεν μπόρεσα να βρω κάποια άκρη) σχετικά με ένα τραγούδι, το οποίο τραγουδιόταν, αν δεν απατώμαι, στους προσφυγικούς οικισμούς της πρωτεύουσας και ονομάζεται “Ελενάρα”.

Το συγκεκριμένο τραγούδι, κατά την περίοδο 1931-1939, αποτέλεσε τη μουσική βάση (με κάποιες αλλαγές ίσως…) για τη δημιουργία πολλών αυτοσχέδιων τραγουδιών στη Νάξο και στην Απείρανθο ειδικότερα (πρόκειται για τον “σκοπό τσ’ αροχλάδας” ή “του μύλου”). Η ιδιομορφία του είναι ότι αποτελείται από εξάστιχα: οι α’, β’ δ’ και ε’ στίχοι είναι οκτασύλλαβοι, οι δε γ’ και στ’ επτασύλλαβοι. Ομοιοκαταληξία υπάρχει μεταξύ του α’ και του β’, του δ’ και του ε’, καθώς και μεταξύ του γ’ και στ’ στίχου.

π.χ. Αν μ’ αγαπάς κ’ έχεις καρδιά
έλα στο μύλο μια βραδιά
κάτω απ’ την αροχλάδα.
Ο ένας τ’ αλλονού να πει
χωρίς καθόλου να ντραπεί
τα βάσανά ντου άραδα.

Γνωρίζετε κάτι σχετικά με την “Ελενάρα”; Υπάρχει κάπου ίσως κάποιο ηχητικό αρχείο για να κάνω σύγκριση; Για να πάρετε μια ιδέα σχετικά με τον σκοπό τσ’ αροχλάδας όπως τραγουδιέται στην Απείρανθο, μπορείτε να ακούσετε αυτό: http://www.youtube.com/watch?v=jeUnsqY8XrM

Aν δε με απατα η μνημη μου υπαρχουν τρεις εκτελεσεις τη δεκαετια του 30. Δυο με τον Νταλγκα και μια με τον Κασιματη.

Σ’ ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία. Θα ψάξω κι αν δε βρω κάτι, ίσως επανέλθω!

Να 'σαι καλά! :slight_smile:

Χαρα μου να βοηθαω μερακληδες και (λιγο σπανιο) μερακλουδες!!!:088:

:slight_smile:

Βρήκα και σχετικό βίντεο στο youtube με μία ηχογράφηση του Νταλγκά! Όσες φορές έψαχνα με αυτή τη λέξη-κλειδί, μου έβγαζε βίντεο με την Ελενάρα (Μενεγάκη…), γι’ αυτό και το 'χα παρατήσει το ψάξιμο!

Σ’ ευχαριστώ και πάλι!

//youtu.be/JHqOpdtwywQ

Η κυπριακή (λεμεσιανή) εκδοχή:

Ελένη Ελενάρα μου
τσαχπίνα μπαρπουνάρα μου
αν δεν σε αγαπήσω
τι μ’ωφελεί να ζήσω

Ελένη μια τζι Ελένη δκυο
τζι Ελένη των Πολεμιδκιών
αν δεν …

Το χαμηλό μπάσο της κιθάρας είναι από αυτή την κιθάρα;

“Ελένη Ελενάρα μου”
Υπάρχει και στο δίσκο “Μυτιληνιά και Σμυρνέικα” με το Νίκο Καλαιντζή-Μπινταγιάλα , έκδοση του “Αρχείου Ελληνικής Μουσικής” (πολύ ωραίος δίσκος, σου τον συνιστώ)

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 11:16 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 11:11 —

Σπάνια …βοηθάς μερακλούδες?? ή …σπανίζουν οι μερακλούδες??/…:019: Γιατί για το τελευταίο έχω αντιρρήσεις, είμαστε πολλές, απλά… δε μας …παίζουνε οι μερακλήδες, προτιμάνε τη σολαρία !!!:019:

Θα ψάξω να τον βρω αυτόν τον δίσκο! Πάντως και μόνο ότι μπόρεσα να το ακούσω ως πρωτότυπη σύνθεση για μένα ήταν φοβερό! Είναι πολύ ενδιαφέρουσα η επιρροή του ρεμπέτικου στο νησιώτικο τραγούδι…

O τι σπανιζουν οι μερεκλουδες εννοω!!Τ ωρα αν υπαρχουν και μαλιστα πολλες, ευχαριστως να…παιξω!!!:043:

ΑΛΑΝΙΑΡΑ ΜΕΡΑΚΛΟΥ

ειμ` αλανιαρα μερακλου
-για να μη το ξεχασω-
αρχισα απο αφιλτρα
κατεληξα στον ΑΣΣΟ …

γουσταρω τα ρεμπετικα
πινω και πεντε ουζακια
να πανε κατω οι καημοι
και τα πολλα μερακια …

η αληθεια ειν` πως δεν κρατω
στα χερια μου μπεγλερι
δε θελω αλλο να μετρω
ο χρονος τι θα φερει …

γιατι με νοιαζει πιοτερο
το τι θα φερει η ωρα
εξ αλλου το `χω ξαναπει
πως ειμαι μια μαγκιωρα …

ξερετε λοιπον φιλοι μου
τι ειναι το μερακι ?
το ντερτι μεσα στην καρδια
που τρωει σαν σαρακι …

αλλα η καρδια ειναι καρδια
και μοιαζει με λουλουδι
γι` αυτο και σεις ποτιστε την
με σερτικο τραγουδι …

πολλες γυναικες γνωρισες μα καποια τη φοβασαι
και γω τα ιδια επαθα γι’αυτο καλη μου ,ασε!
ομως αν τυχει μερακλου,χαλαλι της και παλι!
και ας:112: χτυπαω υστερα το αδειο μου κεφαλι!!

Η κυπριακή εκδοχή στην αρχή αυτού του τηλεοπτικού ποτ πουρί με την Κυριακού
http://www.cyprus-tube.com/el/component/seyret/video/2396/%CE%9A%CF%85%CF%81%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%A0%CE%B5%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AF%CE%B1—%CE%95%CE%BB%CE%AD%CE%BD%CE%B7-%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CE%BD%CE%AC%CF%81%CE%B1-%CE%BC%CE%BF%CF%85—%CE%A0%CE%B5%CF%81%CF%84%CE%AF%CF%84%CE%B6%CE%B9-%CE%BC%CE%BF%CF%85-%CE%BC%CE%B9%CF%84%CF%83%CF%8C%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%BF-%CE%BA-%CE%B1.html

Σ’ ευχαριστώ πολύ!!

Παρτιτούρα της ελενάρας περιλαμβάνεται στο βιβλίο “Τα δημοτικά τραγούδια και οι λαϊκοί χοροί της Κύπρου” του Γεώργιου Α. Αβέρωφ, με επιπλέον κυπριακά δίστιχα:

Ελένη που τες Τρείς Ελιές τζιαι που τα μαύρα μμάδκια
έκαμες την καρτούλλα μου σαραντα δυο κομμάδκια

Ελένη πόν εσιεις τον νουν πάνω στην τζιεφαλήν σου
άεις τους άλλους να θωρούν τζιαι δως μου το φιλίν σου

Ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες!!!