ΤΑ ΚΑΛΑΝΤΑ

Η ΑΕΠΙ μας έστειλε μαζί με την ευχητήρια κάρτα, κι ένα μίνι CD με τα κάλαντα Χριστουγένων και Πρωτοχρονιάς, σε ηχογράφηση 7 Ιουλίου 1927. Είναι με χορωδία και μαντολινάτα, κι έχει από δύο φράσεις (να τα πούμε; πέστε τα κ.λ.) σύν ένα τελευταία και αναπάντεχο “κλειστε την πόρτα!” στο τέλος των Χριστουγενιάτικων. Δεν ξέρω μα να, μου φάνηκε πως ήταν η φωνή του Μπέζου (συγκριτικά με το “Ντίπι ντίπι ντοπ” των “Άσπρων πουλιών”. Δεν ξέρω, μπορεί και να κάνω λάθος…

Επί τη ευκαιρία, χρόνια πολλά σε όλους.

Ψεμματα λες, δε σε πιστευουμε !!

Χρονια πολλα, επισης !!

θαυμασια τα καλαντα !
που ηταν κρυμενα τοσα χρονια!

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ

Σπυρος_Τ

αν και με μια βδομαδα καθυστέρηση ριξτε μια ματια στα καλαντα διαφορων περιοχων!!! εδω

…ντάξ Άρη, εδώ ο Σπύρος Τ σχολίασε το θέμα μετά από 2 χρόνια και μιά βδομάδα :112:

Μετά από πολύ καιρό είπα να επαναφέρω λίγο το θέμα! Τα κάλαντα έχουνε καταπληκτική μουσική!Εαν η ενορχήστρωση είναι πολύ καλή και ο τραγουδιστής έχει ιδιαίτερες φωνητικές ικανότητες αλλά και εμπειρία, το αποτέλεσμα είναι πάρα πολύ ωραίο.Άρη σε ευχαριστώ πολύ για το link(αν και πέρασαν αρκετοί μήνες από τότε)!!!

Ας παραθέσω και τα κάλαντα της Δυτικής Θράκης που μου άρεσαν πάρα πολύ!Αν και στο τέλος το γυρνάει σε ζωναράδικο(δεν γνωρίζω ποιο ακριβώς είδος “ζωναράδικου” είναι).

//youtu.be/OtFiUekBuic

Ναι πράγματι είναι ζωναράδικο γύρισμα.
το τραγούδι που συνήθως λέγεται σ’ αυτόν το σκοπό έχει τίτλο “'δω στα λιανοχορταρούδια”.

Καλήν Εσπέραν Έτος ηχογρ. 1927
Κωνσταντίνος Καζής και χορωδία.
Συνοδεύει η μαντολινάτα των Ιερόθεου Σχίζα
Ηχογράφηση στη Νέα Υόρκη, τον Οκτώβρη του 1927

//youtu.be/HbNM1Wk550I

Έτος ηχογρ. 1930 Προσφυγικά κάλαντα. Ερμηνεύει η Ειρήνη Μπογιατζή.
Aρχιμηνιά κι αρχιχρονιά δεν έχουμε παρηγοριά
κι αρχή κι αρχή καλώς μας χρόνος εξορί-
εξορίστηκε o κόσμος .
Κι αρχή που ήρκε ο χριστός ήρθε κεμαλικός στρατός
μες την- μες την μικράν Ασία και μας κάναν εξορία
και που να χτίσομε φωλιά ωσάν τα έρημα πουλιά
όλοι,όλοι μας κυνηγούνε και δεν θέ-και δεν θένε να μας δούνε .
Στην πόλη στην Αγιά σοφία θα χτίσομε καμπάνες
να βγουν τα μισοφέγγαρα, να στηριχτούν λαμπάδες
να βγουν οι τούρκοι απ τα τζάμια, να φύγουν κι οι χοτζάδες
να ρθουν τα ελληνόπαιδα με τους πατριαρχάδες
τότε θα χομε ελπίδα πως θα πά- πως θα πάμε στην πατρίδα.
Και του χρόνου και έτη πολλά.

//youtu.be/6RlTbjYaEZU

Τελευταία μέρα των γιορτών, όμως δε θα μπορούσα να μη βάλω τα ακούσματα που μου κράτησαν συντροφιά αυτές τις μέρες

και http://www.youtube.com/watch?v=aDORGJ8A1SM&feature=related

Καλή χρονιά, όμορφη και ζεστή σε όλους!

Μία μέρα μετά το πέρας των εορτών, μπορεί κανείς να πει ότι έχω αργήσει.

Πάντως αν κανείς σας είναι παλαιοημερολογίτης, όπως (έμαθα) η Εκκλησία της Ρωσίας, ας ακούσει αυτό: ηχογραφημένη παράσταση των φοιτητών του Τμήματος Μουσικής Επιστήμης και Τέχνης του ΠαΜακ, με πολύ ωραίες και εορταστικές αποδόσεις ποικίλων παραδοσιακών καλάντων. Μια ώρα πράμα! Η παράσταση έγινε τώρα μες στις γιορτές (τέλη 2011).

Αν δεν είστε του Ρωσικού, κρατήστε τα για του χρόνου.

Αρκετά καθυστερημένα και απο μένα κάλανδα (και λοιπά τραγούδια) από διάφορες περιοχές της Ελλάδας απ’ το Ωδείο Αθηνών με την επιμέλεια των Χ. Τσιαμούλη, Κ. Παπαδοπούλου και Αν. Τσεκούρα:

Α, τι ωραία! Ώστε τα επεισόδια του Αλατιού της Γης έχουν ήδη αρχίσει να ανεβαίνουν στο ΥΤ! Και μάλιστα ολόκληρα, όχι κομματάκι κομματάκι. Χαίρομαι που κάποιος σκέφτηκε και για μας που δεν έχουμε τηλεόραση.

Για τον Τσιαμούλη και την Παπαδοπούλου δεν έχω να πω και πολλά!Ξέρουμε όλοι ποιοι είναι και τι κάνουν…
Υπάρχει ένα πολύ καλό cdμε κάλντα που αξίζει να το ψάξετε.Ο τίτλος: “Κάλαντα Δωδεκαημέρου”.