"Το πέρασμα": οργανικό του Μπαγιαντέρα

αν ξερει κανεις κατι για την ιστορια αυτου του οργανικου ας το αναφερει γιατι δεν μπορω να εντοπισω κατι στο διαδικτυο …

ευχαριστω …:092:

Αν λέμε το ίδιο τραγούδι,μπουζούκι παίζει ο Χιώτης!!

Το οργανικο αυτο χασαπικο βρισκεται στο cd Νο 17 του Μπαγιαντερα στην σειρα Αρχειο Ελληνικης Δισκογραφιας και οπως αναφερεται στα στοιχεια ειναι του 1940, με μπουζουκια τον Χιωτη και τον Μπαγιαντερα , ειναι απο τα λιγα δειγματα προπολεμικου παιξιματος του 19 χρονου τοτε Χιωτη. Επισης ακουγεται κιθαρα και μπαγλαμας. Αυτα απο τον Κουναδη…

…Μάλλον τον χάλασε ο πόλεμος το Χιώτη :257:

Έχασες πολλά επεισόδια. Αν μετά από τόσα χρόνια ανακαλύψεις τί έγραψε και έπαιξε ο Χιώτης μεταπολεμικά (ακόμα και μέσα στην δεκαετία του '40 και μόνο) θα χάσεις τα μαλλιά σου απότομα.

Ε τότε ίσως ο εμφύλιος :082:
(τα 3 πότε τα’κανε 4?)

(τα 3 πότε τα’κανε 4?)

Υπήρχαν και απο πρίν τα τετράχορδα!Ο Χιώτης απλά άλλαξε το κούρδισμα!
Απο ρε-λα-ρε-λα,το έκανε ρε-λα-φα-ντο(κιθαρομπούζουκο).

Να το και στο youtube…

Και τετράχορδα υπήρχαν και πολλά κουρδίσματα υπήρχαν, ήδη από τις αρχές του 1900 (κατά μαρτυρία του Ζαμπέτα, π.χ.). Ο Χιώτης έβγαλε το “δικό του” τετράχορδο το '57, αν δε με απατά η γνώση μου - είναι και πρωί…
“Το φτωχομπούζουκο”, “το παλιό το μπουζουκάκι”, “μπρος στα κλειστά παράθυρα”, “μια μέρα πριν πεθάνω”, κ.λπ.: η μεταπολεμική δημιουργία του Χιώτη έχει δώσει πραγματικά διαμάντια στο λαϊκό τραγούδι. Τα μετέπειτα μάμπο και τα τζάμπο του δεν είναι του γούστου μου, αν και κατά την γνώμη μου αξίζει να τα προσεγγίσει κανείς αναζητώντας διαφορετικές αξίες τους.

Ο μανωλης χιωτης υπηρξε απο τους μεγαλυτερους για το μπουζουκι και παν απ ολα η μετατροπη που εκανε γνωρισε ο κοσμος η το ευρυ κοινο το οχταχορδο μπουζουκι. γεια σου μανωλη δασκαλε ολων…:246:

re mages allo rwthsa kai allou phge oi koybenta…

an den xerete mhn apantate edw mwsa peri pantws epistitoy …

eyxaristw!

Φίλε mertzanos, σου δόθηκαν οι πληροφορίες στις 2 πρώτες απαντήσεις. Τι δεν κατάλαβες? ή τι άλλο θες να μάθεις?

Επίσης, πόσος χρόνος χρειάζεται για να μάθεις ότι δεν γράφουμε με greeklish? Από ότι είδα δεν είσαι και τόσο καινούριος στο φόρουμ!!!:slight_smile:

Πολύ καλή εκτέλεση του οργανικού είναι και του Κώστα Παπαδόπουλου.