Το ξέρει κανείς αυτό;

Το ξέρει κανείς αυτό; (είναι βαριά η φυλακή μεσ’ το χαρέμι όπου ζει). γουότ ιζ δις;

Του Σπυρου Περιστερη η “Σαχραζά” με το Μαρκο, τον Τσαουσακη και τον Τσιτσανη -τι ευτυχης συγκυρια !!

Κανονικος τιτλος : Μεσ’τον οντα ενους Πασα"
ή οπως λεει ο Χατζηδακις μιλωντας με το Ζαμπετα : Μεσ’ τον οντα ενου Πασα !!

Το συνημμενο ειναι απο αρχειο excel που συνεγραψε ο Θανασης ο adiam και τον ευχαριστω !!

Το τραγούδι είναι το “Μεσ’ στον οντά ενού πασά” (Περιστέρη-Μάτσα, αλλά πιθανώς Μάρκου-Τσιτσάνη), με το Μαρκο, τον Τσαουσάκη και τον Τσιτσάνη στο μπουζούκι. Το πρωτάκουσα στην ταινία “Θανάση πάρε τ’ όπλο σου”, στη σκηνή με του ταξιδιού με το φορτηγό. Τίποτα δεν είναι τυχαίο! Καμιά 30ριά χρόνια μετά ο σκηνοθέτης της ταινίας έφτιαξε το “Μ’ αρέσουν καρδιές σαν τη δική μου”.
Κατά τ’ άλλα, αν εννοείς πώς ανοίγει το αρχείο… Εχασες!

Α…
Γράφαμε μαζί με το Γιώργο, αλλά εγώ ως συνήθως ήμουν πιο αργός!

Γράθιας μάγκες. Το πως ανοίγει το αρχείο το ξέρω αφού εγώ το έκανα zip. Είναι amr και παίζει με Nokia player καθότι γράφτηκε live από κινητό…

Εχει μια επανεκτέλεση με Πόλυ Πάνου ο Ξαρχάκος, σκέτο λουκούμι.
Αν δεν το έχεις, θα το αποκτήσεις δια της τηλεπαθητικής μεθόδου.

Κατσιμπόκιε, αναζήτησε και την διασκευή-εκτέλεση από το ΑΜΑΝ-ΑΜΗΝ τού Ξαρχάκου. Μια θρηνητική “χαρεμίστικη” απόδοση ! Εξαιρετική!
Πρώτη “ψαλτική” φωνή η μεγάλη Πόλυ Πάνου. Χορωδία: ο Κώστας Τσίγκος, ο αείμνηστος Νίκος Μαραγκόπουλος, ενδιάμεση σόλο φωνή (απάντηση) ο Κώστας Ματζόπουλος και τελικός -συγκλονιστικός- “θεατράλε αμανές” απ΄την Μαρία Σουλτάτου.
Δεν αναφέρω, τι παίζει από πίσω η ορχήστρα !!!
:088:

Γιώργη…
Δεν είναι εύρημα του Χατζιδάκι το “ενού”… Ετσι του το είχε πει ο Ζαμπέτας, έτσι το ζήτησε κι αυτός !
— Όλοι … μέχρι κι ο Χατζιδάκις, όσο μεγαλώνουμε μαθαίνουμε !!! :089:

ΝΤΟΚΟΥΜΕΝΤΟ :
Εχω στα αφτιά μου και την “οικιακή” χιουμοριστική εκτέλεση του Ζαμπέτα:

Μες στον οντά ενού πασά
ζει η νεράιδα η Σεχραζά…
Δεν τραγουδάει, δεν γελά
γιατί έχει πόνο στα νεφρά !!!
Κι είναι βαριά η φυλακή
γιατί ο πασάς είναι αδελ@ή !!!
Δεν αγαπάει τα φλουριά
παρά το νιο του ενού πασά !!!

:slight_smile:

Αααα… βρε ΚΚ !!! Με πρόκαμες !!! Μπράβο σου που σ’ αρέσει το… λουκουμάκι ! :slight_smile: