"Τι μ΄ωφελούν οι άνοιξες"

Γεια σας. Θα ήθελα πληροφορίες για το παραπάνω τραγούδι: Είναι του Μάρκου ή του Στέλιου Βαμβακάρη; Πού μπορώ να το βρω; Ευχαριστώ.

Ελένη,

Το τραγούδι είναι του Μάρκου.

"Τί μ’οφελούν οι άνοιξες
κι οι ομορφιές του κόσμου
αφού ο κόσμος χάνεται
ψεύτη ντουνιά
έξαφν’από εμπρός μου,

Τι κι αν ελιώσαν μάνα μου
απ’τα βουνά τα χιόνια
τί και αν θα’ρθει η άνοιξης
ψεύτη ντουνιά
και κηλαϊδούν τ’αηδόνια

Όλα στο κόσμο μάταια
τα πάντα ματαιότης
ένα λουλούδι ψεύτικο
ψεύτη ντουνιά
είναι η ανθρωπότης."

Το τραγούδι μπορείς να το βρεις πχ στο CD ΦΡΑΓΚΟΣΥΡΙΑΝΗ.

Πάνος

Ημουν ιδιαίτερα αγενής…

Λοιπόν, καλώς όρισες στη μεγάλη Ρεμπέτικη Παρέα. Εύχομαι καλή “διαμονή”…!

Πάνος

Πάνο, σ΄ευχαριστώ θερμά για τις πληροφορίες και για το καλωσόρισμα. Παρακολουθώ τις συζητήσεις του forum και βέβαια λατρεύω το Ρεμπέτικο.

Είσαι λοιπόν στο κατάλληλο μέρος!
Είναι όντως ένας μικρός Παράδεισος για μας…

Αν δεν γίνομαι κουραστική, θα ήθελα να ξαναρωτήσω για το συγκεκριμένο τραγούδι: στο φθαρμένο εξώφυλλο του δίσκου αναφέρεται ως χρονολογία το 1975. Τότε όμως δεν ζούσε ο Μάρκος. Τι ακριβώς συμβαίνει; Ευχαριστώ και πάλι…

Γειά σου Ελένη.

Ποιός δίσκος είναι αυτός στον οποίον αναφέρεσαι; Η εκτέλεση στο CD που σου λέω εγώ πρέπει να είναι το 1960. Τώρα αν είναι κάποια διασκευή, δεν ξέρω αν δε μου πεις λεπτομέρειες για το δίσκο.

Πάνος

Καλησπέρα απ΄την Καλαμάτα σ΄όλο το forum.
Πάνο, μάλλον η χρονολογία είναι 1965… δεν φαίνεται καθαρά. Προσπαθώ να συγκεντρώσω τα τραγούδια του Βαμβακάρη σε όσο γίνεται αυθεντικές εκτελέσεις. Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον.

Γειά σου Ελένη,

Είπα και γω…
Λοιπόν, αν το’χεις βάλει σκοπό να μαζέψεις τα άπαντα του Μάρκου, δες εδώ μια ενδεικτική λίστα δισκογραφίας (αν και δε πρέπει να είναι πλήρης)

https://web.archive.org/web/20060907131222/http://www.rembetiko.gr/forum/messages/52/101319.html

Πήγαινε επίσης στο διαδυκτιακό περιοδικό “Η ΚΛΙΚΑ” (έχει link στη πρώτη σελίδα του φόρουμ). Στο πρώτο τεύχος έχει παρουσίαση της δισκογραφίας του Μάρκου - και άλλα πολλά.

Να είσαι καλά.

Πάνος

Χίλια ευχαριστώ για τη βοήθειά σου, Πάνο.
Είναι αλήθεια ότι μερικά απ΄αυτά μου διέφευγαν.
Αν εντοπίσω και εγώ κάποιο που λείπει απ΄αυτή τη λίστα, θα το αναφέρω.

Εχουν αρχίσει να πληθαίνουν οι συμπατριώτες μου εδώ μέσα. Πίσω βόρειοι και σας φάγαμε!
Ελένη στην “Κλίκα” θα βρεις τις συμμετοχές του Μάρκου (πλήρης κατάλογος) στις 78 στροφές. Αν σ’ ενδιαφέρουν και οι ηχογραφήσεις του τη δεκαετία του '60, ρίξε σύρμα και κάτι θα κάνουμε.

ΥΓ. Στου “Βάγια” και στα “Ρολλά” φάγαμε τα νιάτα μας…

Σύρμα Άρη, κι εγώ ενδιαφέρομαι για πλήρη δισκοφραφία του Μάρκου το '60. Δεν είμαι βέβαια Καλαματιανός…
πκ

“Τι μ’οφελούν οι άνοιξες”.
Ηχογραφήθηκε γιά πρώτη φορά από τον Μάρκο, γύρω προς τα τέλη Αυγούστου 1961, παρουσία μου, στο τότε στούντιο ERA στη στοά Παπαθανασίου στο υπόγειο. Ηχολήπτης ήταν ο μακαρίτης Σήφης Σιγανός. Το σόλο μουζούκι-ταξίμι της εισαγωγής έπαιξε ο Καρανικόλας, μαθητής του Μάρκου. Μπουζούκι έπαιξε επίσης (γιά πρώτη φορά στη ζωή του) ο δεκαπεντάχρονος τότε Στέλιος, ο γιός του Μάρκου.

Στην ίδια seance ηχογραφήθηκε και η “Αγγελοκαμωμένη”, που ήταν βασισμένη στη μουσική του “Ματσάκια πεντοχίλιαρα”.

Και τα δύο τραγούδια ηχογραφήθηκαν γιά την ταινία “Κατηγορούμενος ο Έρως” (τότε λεγόταν “Δεσποινίς Βιομήχανος” του Γκρέγκ Τάλλας. Δυστυχώς, στην ταινία, έμεινε μόνο ένα μέρος από την “Αγγελοκαμωμένη”.

Τα γυρίσματα της σκηνής (απουσία του Καρανικόλα) έγιναν το ίδιο βράδυ, σε “πλάϋ μπακ”.

Στη διάθεσή σας γιά συμπληρωματικές πληροφορίες, αν και τα έχομε ξαναπει και παλιά σ’ αυτό το φόρουμ.

Ξέχασα να πω πως ο στίχος που τραγουδήθηκε τότε ήταν:

Αφού ο κόσμος χάνεται
ψεύτη ντουνιά
ΣΒΥΝΕΤΑΙ από μπρος μου.

Κώστα, δεν την έχω ακούσει τη ταινία, ούτε ήξερα πως εμφανίστηκε ποτέ ο Μάρκος σε ταινία.

Με ενδιαφέρει αυτή η δεύτερη περίοδος του Μάρκου. Γέρος πλέον, όχι “της μόδας”, με απουσία από το χώρο. Ήταν αυτό το πρώτο τραγούδι της επιστροφής του στη δισκογραφία; Αν ναι, μήπως ξέρεις ποιός ή τί τον παρακίνησε να επιστρεψει;

Σ’ευχαριστώ

Πάνος

Ο Μάρκος εμφανίστηκε σε ταινία γιά πρώτη φορά το 1039-1940. Η ταινία είχε τον τίτλο “Ραντεβού στην Αιδηψό”, και ήταν παραγωγή-σκηνοθεσία του περιβόητου Αντώνη Παπαδαντωνάκη (ΤΩΝΗΣ ΦΙΛΜ) που ήταν πατέρας της Φλέρυ Νταντωνάκη, και κατέχει ένα ρεκόρ Guiness γιά την ταινία που πέτυχε τα λιγότερα γυρίσματα (1 = ΕΝΑ!!!)Η ταινία αυτή (μέχρι στιγμής) δεν έχει βρεθεί, κι είναι πιθανόν να μη βρεθεί ποτέ.

Το 61, προηγήθηκαν τα 45άρια του Μπιθικώτση (Ματόκλαδα, Φυλακές, Τα δυό σου χέρια κ.λ.), χωρίς όμως τη φωνή του Μάρκου. Δεν είμαι σίγουρος ακόμα αν το “Μέντλεϋ” του Τσιτσάνη με τον Μπιθικώτση και άλλους, προηγήθηκε ή έπεται.

Η πρόσκληση γιά την ταινία του Γκρεγκ, έγινε από μένα (είμουνα βοηθός του) που έψαχνα αφορμή να τον γνωρίσω. Η αλήθεια είναι πως αμέσως μετά έπιασε δουλειά, μαζί με το Στράτο και τον Ζαμπέτα. Δισκογραφική όμως επανεμφάνιση ο ίδιος, έκανε μόλις το 1965 (αν θυμάμαι καλά), μ’ αυτά τα δυό τραγούδια.

Ο Μάρκος κι ο Στράτος εμφανίζονται και σ’ άλλη μιά ταινία, αλλά μόνο ως… οργανοπαίκτες κομπάρσοι, σε ορχήστρα του Πλέσσα, στον “Νόμο 4000”.

Τέλος, υπάρχει μιά μικρή εμφάνισή του (εκείνα τα χρόνια) στην ταινία μικρού μήκους “Το Μπουζούκι” του Βασίλη Μάρου, και άλλη μιά σε ένα τουριστικό ντοκυμαντέρ γιά το BBC που γύρισε ο Νίκος Κούνδουρος, αλλά κι αυτό έχει χαθεί.

Πολύτιμες οι πληροφορίες αυτές και άγνωστες και σε μένα. Θα τις καταγράψω.
“Όσο ζεις, μαθαίνεις…”.

Κωστα τα στοιχεια που δινεις ειναι υπερ πολυτιμα και ειναι κοπυραϊτ ως ενα βαθμο αυτου
εδω του φορουμ, θελω να πω δεν τα εχουμε ξανακουσει ή δει γραμμενα απο πουθενα αλλου !!
Εκπληκτικα τα στοιχεια για τον πατερα της Φλερης Νταντωνακη !! Κωστα, δωσε μας κι αλλα στοιχεια.
Συμφωνα με τα λεγομενα σου εφοσον μιλαμε για το 1961 πρεπει να εισαι ο πρωτος που προσεγγιζεις απο την πλευρα ταν λογιων (ας μου επιτραπει ο ορος, δεν βρισκω καποιον αλλο) τους ρεμπετες
πριν ακομα απο το Νεαρχο Γεωργιαδη και το Ντινο Χριστιανοπουλο !!
Κανε μου σε παρακαλω μια διευκρινηση πανω σε αυτο
και αν μετειχες σε καποια ευρυτερη ομαδα-παρεα που ασχοληθηκε με τους ρεμπετες.
Ακομα εσυ πως παρακινηθηκες να βρεις το Μαρκο τι σε τραβηξε στο ρεμπετικο τοτε ;;

Καλησπέρα σε όλο το forum.

Ψάχνοντας-όσο προλαβαίνω- την εργογραφία του Μάρκου Βαμβακάρη, βρήκα να αποδίδονται σ΄αυτόν και τα εξής τραγούδια:
Φόρα τα μαύρα, φόρα τα
Άτακτη
Τα όμορφα τα γαλανά σου μάτια
Γκρινιάρα
Δυο γυφτοπούλες
Τα βάσανά μου
Μαύρη ζωή μικρούλα μου
Μια μικροπαντρεμένη
Τι μ΄ωφελούν οι άνοιξες
Ήμουνα μάγκας μια φορά
Τικ, τακ κάνει η καρδιά μου (:wink:
Απόψε θα περάσω
Μέσα σε μαύρο πέλαγος
Κάτσε φρόνιμα Μαρίκα
Μην περάσεις απ΄τη γειτονιά μου
Εγώ για σένα πονηρή
Πεισματάρα
Πάλι μεθυσμένος είσαι (:wink:
Πες μου τρελοκόριτσο
Πείσματα και πεισματάκια.

Δεν γνωρίζω χρονολογίες ή άλλα στοιχεία…

Ευχαριστώ πολύ και πάλι για τη βοήθειά σας: η λίστα της “Κλίκας” είναι χρησιμότατη.

Ελένη.

Ελένη, το “τικ τακ” (!) δεν είναι του Μάρκου.

Τα σκονάκια μου δεν τα έχω αυτή τη στιγμή οπότε δε μπορώ να σε βοηθήσω με τα άλλα ή με ημερομηνίες κλπ.

Πάνος