Τιμή πώλησης μαγνήτη ideal

Καλησπέρα έχω έναν μαγνήτη για μπουζούκι ή και για λαούτο ideal και από ότι έψαξα πρέπει να είναι του 70’. Θέλω να τον πουλήσω αλλά δεν ξέρω σε τι τιμές κυμαίνεται.Αν μπορεί κάποιος να μου λύσει την απορία και αν επιθυμεί να τον αγοράσει ας μου στείλει.

1 «Μου αρέσει»

Απο 10 μεχρι 80 ευρω… αναλογα, προσφορα και ζητηση. Γενικα ειναι ενας μαγνητης που δεν τον προτιμουν πλεον. Το 80αρι η και 100 μπορει, θα το παρεις απο καποιον που θελει και γουσταρει πολυ τον παλιο ηλεκτρικο ηχο, και μονο σε περιπτωση που ηδη εχει ψαξει πολυ και ειναι απελπισμενος πια. Πραγμα σπανιο διοτι εχουν μεινει πολλοι μαγνητες απο παλια πανω σε οργανα, τα οποια σε πολλες περιπτωσεις δεν παιζουν πια. Ειναι χαλασμενα. Η θα στον παρει κανας ερασιτεχνης για φθηνο καθαρα. Αν σκεφτεις ενας καινουργιος καλος, και με μπαταρια, εχει 100 ευρω… να υπολογιζεις κανα 50αρι πανω κατω. Αλλα εξαρταται απι αυτον που τον θελει. Θελει απλα εναν φθηνο μαγνητη η οπωσδηποτε τον συγκεκριμενο λογο ηχου; τελευταια πουλαγε ο μιχαλης γατουδης στη θεσσαλονικη, στοκ ιντεαλ, 120 ευρω. Ειχε λιγα κομματια. Αλλα δεν ξερω ποιας εποχης. Παντως γενικα οι επαγγελματιες δεν τον προτιμαν πια αυτον τον μαγνητη.

3 «Μου αρέσει»

Να ρωτήσω.
Έχουν κάθόλου ιστορική αξία; Βλέπω μια αγγελία τώρα, πολλά χρήματα. Μήπως τους ψάχνουν παίκτες που θέλουν ας πούμε “γνήσιο” ήχο εποχής;
Κάνουν κάτι που οι πιο σύγχρονοι δεν το πετυχαίνουν;

οι σημερινοι μαγνήτες, ειναι πολυ
καλύτεροι, οσον αφορα την απόκριση και τη γραμμική ενίσχυση.
οι ideal εχουν περιορισμένη απόκριση και ενισχύουν περισσότερο τις μεσαίες συχνοτητες.
Αυτο δίνει το ηχόχρωμα της τοτε εποχής.
Βέβαια την σήμερον, με τις δυνατότητες ενος ισοσταθμιστή( EQ) μπορούμε να τους “πλησιάσουμε”, αν ειναι το ζητούμενο.
δεν νομίζω όμως

ακριβως αυτο… αλλα δεν ειναι ολοι ιδιοι. διαφερουν ελαχιστα απο εποχη σε εποχη. οσοι θελουν τον παλιο γνωστο ηχο, πρεπει να βρουν κατασκευης πριν το 70’. αλλα για μεγαλες εντασεις δεν κανουν, αρπαζουν και βουιζουν.

2 «Μου αρέσει»