τη βοηθεια σας για καποια τραγουδια!!!!!!

καλησπερα σε ολους θα ηθελα μερικες πληροφοριες για τα τραγουδια που σας παρουσιαζω
(πχ χρονολογια-συνθετες-και οτιδηποτε αλλο θα με βοηθησει να βρω τετοια τραγουδια)

σας ευχαριστω προκαταβολικα!!!:090:

1 «Μου αρέσει»

Το 1ο λέγεται: “Τα δίστιχα του μάγκα”.Στην πρώτη εκτέλεση ερμηνεύει ο Σπαχάνης. Στο μπουζούκι ο Γιώργος Μανέτας και στο τσέμπαλο ο Γιάννης Λειβαδίτης. Δίσκος COLUMBIA DG 147.

http://rebetiko.sealabs.net/display.php

Το 2ο δεν το γνωρίζω και θα με ενδιέφερε να το μάθω.Είναι πολύ ωραίο!

ευχαριστω πολυ φιλαρακι εψαχνα αυτο το τραγουδι εδω και μηνες!!!
οποτε περιμενουμε να μας πει καποιος και για το δευτερο!!!

Το δεύτερο είναι δικό του (προσωπική επικοινωνία).

Πολύ ωραίο όργανο, και αυτό ήταν πριν 10 χρονια.
Έτσι πιστεύω ότι τελικά πρέπει να χαρακτήριζαν τα όργανα τους οι μάστορες, από το ύφος και τον ήχο τους… το όργανο εκτός ότι φαίνεται για Ραπακουσιος ακούγεται κι ολας σαν ραπακουσιος !

Όταν ο παίχτης ξέρει τί θέλει, και ο μάστορας ξέρει να το φτιάξει! Πολύ καλός παίχτης, και το δικό του κομμάτι εντελώς μέσα στο ύφος.

1 «Μου αρέσει»

Νίκο ξέρεις το όνομα του παίχτη? Στην περιγραφή λέει μόνο Κωνσταντίνος.

Γνωστή φυσιογνωμία, αλλά ο Περικλής φαίνεται να ξέρει περισσότερα.

1 «Μου αρέσει»

Μετά από δέκα χρόνια, όχι. Δε νομίζω να έχω γνωρίσει τον Κωνσταντίνο. Η εσωτερική πληροφόρηση θα ήταν (υποθέτω, χωρίς να θυμάμαι) από τον ίδιο τον Ραπακούσιο.

2 «Μου αρέσει»

Και ο ίδιος ο Κωνσταντίνος, τί απέγινε; Κρίμα να τα παράτησε! Αν όμως δεν τα παράτησε, θα έπρεπε σήμερα να ήταν όνομα.

καλησπερα! το συγκεκριμενο παλικαρι εχει ψητοπολειο απεναντι απο το μουσειο της ακροπολης στην οδο χατζηχρηστου. καμια φορα καθεται απ εξω και ριχνει καποιες πενιες για παρτη του…

4 «Μου αρέσει»