Τεχνική πένας- καρπός

Οπως φαινεται απο τις φωτογραφιες, θα ελεγα με ολους τους τροπους! :smile:

Υπαρχουν τεχνικες στο κρατημα της πενας και δεν ειναι μονο στο μπουζουκι, ουτε ειναι μυστικο. Ολοι οι μεγαλοι μπουζουξηδες ειχαν καλη πενια. Μπορει να μην ηταν τεχνιτες στις αναλυσεις και τις γρηγοραδες, αλλα ειχαν στο ευρος που χρειαζονταν, πολυ καλη πενια. Το κλειστο χερι που δεν ακουμπαει και κανει μονο καρπικη κινηση, ειναι το ‘‘αρτιο’’ αλλα κυριως για ταχυτητα και σε συνδυασμο με τη δαχτυλοθεσια. Το μπουζουκι ομως εχει καταγωγη απο τον ταμπουρα και οι παικτες αυτοι παιζανε με πιο αναρχο και λαικο τροπο απο οτι παιζεται πχ το κλασσικο μαντολινο που εχει κωδικοποιημενες τις τεχνικες της πενας. Θα τα δεις ολα. Π.χ. ο Μαρκος οπως κραταει την πενα, βγαζει εναν ηχο πολυ καθαριο και στρογγυλο αλλα δεν μπορει να παιξει πολυ γρηογρα γιατι δεν του το επιτρεπει η κινηση. Ο Τσιτσανης ειναι ψιλοενδιαμεσος μπουζουξης μεταξυ των παλιων και των δεξιοτεχνων. Παρολο που στις ηχογραφησης της εποχης του, δεν υπηρχε πιο ωραια πενια για μενα, οταν επαιζε γρηγορα θεματα κλπ, χολωνε το πραγμα, γιατι ακουμπουσε καπακι και επαιζε γρηγορα και πιεσμενα. Παλι με ωραιο ηχο βεβαια. Οι αποψεις ειναι πολλες. Θεωρω οτι η πενα ειναι μιξη καρπου και δαχτυλων. Στην ταχυτητα μετραει πιο πολυ καρπος και στην γλυκαδα τα δαχτυλα μαζι με καρπο.

Όντως, η ταχύτητα του Μάρκου ελαττώνεται σημαντικά επειδή ακουμπάει και με το μικρό στο καπακι όπως συνήθιζαν παλιά, τώρα πλέον νομίζω πως δεν είναι πολλοί αυτοί που ακουμπάνε στο καπακι

1 «Μου αρέσει»

Εγώ θα έλεγα να προσπαθήσεις όλες της τεχνικές κρατήματος στην πένα και όποια τεχνική σε βολευεί ποιο πολύ δούλευε με αυτήν!.

Εγώ κρατώ την πένα σαν στύλ μπουνιάς!

Ενσωματώθηκε η συζήτηση στο σωστό νήμα μιας και έχουν γραφτεί πολλά παραπάνω, καλή ανάγνωση σε όσους δεν τα έχουν διαβάσει και εδώ είμαστε να συνεχίσουμε την συζήτηση με νέα δεδομένα και απορίες.

1 «Μου αρέσει»

Έχει σημεία όπου πάει να παίξει γρήγορα και δεν του βγαίνει; Ή απλά δεν υπήρχε το γρήγορο στο ρεπερτόριο και το στυλ του;

Ερώτηση. Εδώ στο 12,20 περίπου ο Μάρκος κάνει ταξίμι και μετά μπαίνει στο τραγούδι. Θεωρείτε ότι το ταξίμι του δεν είναι γρήγορο, και υπολείπεται σε δεξιοτεχνία;

3 «Μου αρέσει»

Προσωπικά, ό,τι και να πω θα είναι λίγο…

Συγκλονιστικός και “αποστομωτικός” Μάρκος σε όλα τα επίπεδα (και όχι στην πρώτη του νεότητα…) :+1:

2 «Μου αρέσει»

Δεν είπαμε ότι είναι χελώνα ούτε ότι δεν είναι δεξιοτέχνης ο Μαρκος, είπαμε το προφανές πως στα τόσα χρόνια έχουν βγει μπουζουξήδες με απίστευτη ταχύτητα, δεν είναι κάτι κακό να μην εισαι ο πιο γρήγορος, για να μη πω κ το αντίθετο(ανάλογα τα γούστα)…

Ο Τσιτσάνης (το έχω ξαναπεί…) το έθεσε στη σωστή του βάση: -Μπορώ να παίξω πολύ πιο γρήγορα απ’ τον Μάρκο, αλλά δεν μπορώ να παίξω όπως ο Μάρκος.

2 «Μου αρέσει»

δες φωτογραφιες του μαρκου, πιασε την πενα οπως αυτος, και παιξε το περασμενες μου αγαπες μαζι με το σολο. να δουμε, μπορεις…? το συγκεκριμενο κομματι θεωρειται απο τα στανταρ σε ρεπερτοριο και τεχνικη για εναν μπουζουξη της εποχης μας. απευθυνομαι στο παιδι που ρωταει για πενα…

2 «Μου αρέσει»

Θα διαφωνήσω, αν η θεωρία ήταν απόλυτη θα έπρεπε τότε όλοι όσοι κραταμε όργανο να αγοράσουμε την τεχνική του Μιχάλη Παούρη (Υ) ο οποίος είτε μας αρέσει είτε όχι είναι ο πιο γρήγορος με τεχνική στον κόσμο.
Η ταστερια να είναι κάθετη στο σώμα μας και να μην βλέπουμε επ ώμου αρμ κ.τ.λ.
Σίγουρα η θεωρία είναι σημαντική και είναι ο κανόνας, αλλά δεν αποκλείει τις εξαιρέσεις η την συνύπαρξη άλλων θεωριών.
Τέλος θεωρώ πως ο Μάρκος δεν υστερούσε σε τίποτα.

1 «Μου αρέσει»

Ο πιο γρήγορος δεν ξέρω αν είναι αλλά οι νότες που παίζει δεν ακούγονται καθαρά οπότε τσάμπα κόπος.

Λαμπρό αν επεξεργαστείς τα βίντεο του δεν έχει ούτε μια άστοχη πενία, έχει πεντακάθαρο παίξιμο !
Εξού είναι και ο πιο γρήγορος τεχνικά !
Ας μην του χρεώνουμε λάθη που δεν κάνει.
Άλλος αν μας αρέσει το αποτέλεσμα η αν έχει νόημα για τον καθένα μας.
Μιλάμε για την τεχνική της πένας και σίγουρα ο Παούρης το έχει πάει μόνος του σε άλλο επίπεδο.
Ο λόγος που το αναφέρω συνδέεται με την σύγκριση του Μάρκου.

Ο Μάρκος με την πένα του δεν μπορεί να παίξει όπως ο Τσιτσάνης.Ο Τσιτσάνης με την δική του πένα δεν μπορούσε να παίξει όπως ο Χιώτης.Ο Χιώτης δεν μπορούσε να παίξει όπως ο Μπέμπης.Όλοι συτοί δεν μπορούσαν να παίξουν όπως ο Μάρκος.Ο Νταλάρας καθ’ομολογία παίζει πολύ καλή λαϊκή κιθάρα.Αν δεις την πένα του, παίζει με τρία δάκτυλα ενωμένα, οπως οι ορθόδοξοι χριστιανοί τα ενώνουν για να κάνουν τον σταυρό τους.Αν μπορέσει κάποιος να παίξει έτσι την κιθάρα και να βγάλει αποτέλεσμα ισάξιο τουλάχιστον με του Νταλάρα ας μου το κοινοποίηση.Τι θέλω να πω. Δεξιοτεχνία δεν είναι μόνο η ταχύτητα.Είναι και άλλα πράγματα.Δεν υπάρχει σωστός και μη σωστός τρόπος.Καλό είναι να μελετήσεις πολύ, και θα βρεις ποιος τρόπος σου κάθεται.Η βασική μου συμβουλή είναι μαζί με τον οποίο τρόπο καταλήξεις,να μπορείς και να βρεις και κάποιον τρόπο που δεν θα ακουμπάς το χέρι στο καπάκι.(για όπου χρειάζεται).

4 «Μου αρέσει»

Ο σωστός γενικά τρόπος, είναι αυτός που ελαχιστοποιεί τις κινήσεις και την απαιτούμενη δύναμη και κατά συνέπεια όλο το σύστημα του χεριού (από τον ώμο/αυχένα μέχρι τα ακροδάκτυλα) να είναι χαλαρό χωρίς να σφίγγεται ή ζορίζεται σε κανένα σημείο του.
Τα υπόλοιπα έρχονται σιγά σιγά από μόνα τους, ανάλογα με την όρεξη και τους στόχους του καθενός.

Σωστά.Αυτός είναι γενικός κανόνας και σωστός.Εδώ όμως μιλάμε για σωστότερο τρόπο.Αυτό που λες ισχύει για όλους τους τρόπους.Αν υποθέσουμε ότι κάποιος εφαρμόζει όλα τα παραπάνω,τι θα τον συμβούλευες.Να παίζει όπως ο Μάρκος,ακουμπώντας το καπάκι όπως ο Τσιτσάνης με το μικρό δακτυλάκι του,ώστε να έχει οδηγό για τον έλεγχο του καρπού; με ανοιχτά δάχτυλα για καλύτερη ατάκα; με κλειστά δάκτυλα, για πιο γρήγορο παίξιμο; , όπως ο Τρίγκας ακουμπώντας το μικρό του δακτυλάκι εκεί όμως που από κάτω είναι το καμάρι; όπως ο Πάππος ή ο Γκούμας που όποτε θέλουν ακουμπούν και όποτε θέλουν όχι; τι απαντάμε στο ερώτημα πιο ειδικά; Το ξαναείπαμε.Παρακολούθησε προσεκτικά όσους περισσότερους τρόπους μπορείς από καλούς παίκτες,προσπάθησε να αντιγράψεις και να κατανοήσεις τι κάνουν, και γιατί αυτό συμβαίνει, και κάποια στιγμή θα έρθει η πένα μόνη της μέσα από αυτή την διαδικασία.

3 «Μου αρέσει»

Σε συμπλήρωση στην από πάνω ανάρτηση που τη προσυπογράφω.
Ο κάθε παίχτης μπορεί να χειρίζεται την πένα και ανοιγοκλείνει δάχτυλα, να ακούμπαει στο καπάκι ή όχι, να παίζει πιο κοντά, μακρυά, πάνω ή κάτω από τη τρύπα κλπ ανάλογα το χρώμα και τον ήχο που θέλει να βγάλει. Εσύ φίλε @Marioslo αυτό που θια ήταν καλό να κάνεις είναι να πάρεις όλους αυτούς τους τρόπους και να τους δουλέψεις ώστε να δεις τι έχουν να δώσουν και όσους πιστεύεις ότι χρειάζεσαι να τους εντάξεις στο δικό ύφος και στυλ παιξίματος!

Όσο για τον Παούρη που αναφέρθηκε πιο πάνω, μπορεί να μη μου αρέσει ο ήχος του και ο τρόπος που παίζει, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν είναι τεχνήτης. Κατέχει τη τεχνική της πένας πάρα πολύ καλά!

3 «Μου αρέσει»

Εμενα που ειναι ο αγαπημενος μου συνθετης και παικτης ο Μαρκος και τυγχανει να ειναι και ο γαπημενος μου τραγουδιστης, δε μου φαινεται παραλογο να πω οτι ο Μαρκος δεν μπορουσε να παιξει γρηγορα. Ειναι μια τεχνικη η ταχυτητα που θελει προπονηση, δεν ειναι κατι απιαστο. Οι πιο πολλοι παικτες σημερα σε μαγαζια, παιζουν σιγουρα πιο γρηγορα απο το Μαρκο. Οχι επειδη ο Μαρκος ηταν ασχετος κλπ, αλλα επειδη τοτε για να ξερεις τις ασκησεις για ταχυτητα ηθελε να πας σε ωδεια και τετοια. Δεν υπηρχανε μπουζουξηδες με γνωσεις και ασκησεις. Αμα ο Μαρκος στα 25 του, παιζαν ολοι σαν το Χιωτη θα επαιζε και αυτος, δεν υστερουσε. Αλλωστε ο αδερφος που ηταν πιο μικρος, τον επιασε το ρευμα της δεξιοτεχνιας κλπ και επαιζε απιστευτα γρηγορα και καθαρα. Ο Παουρης ειναι υπερτεχνιτης στην πενα. Ουτε εμενα ειναι το υφος μου, αλλα εχει τεχνικη. Ειναι απλα κουραστικα τα θεματα που παιζει, γιατι αυτα τα θεματα τα γρηγορα δεν ειναι τοσο μουζουκι. ΤΟν εχω ακουσει να παιζει αργα και ωραια παντως, για την ιστορια. Απλα η ταχυτητα ειναι πρεζα, πιστευω. Και ξαναλεω το προφανες που τοσοι φιλοι απαντησαν απο κατω. Ολες οι τεχνικες ειναι μεσα. Μια ειναι η πιο σωσυη, που μειωνει αποστασεις και δυναμεις οπως ειπε ο φιλος, αλλα αμα παιζαμε ολοι ετσι, θα βαριομασταν ακομα πιο πολυ πιστευω :slight_smile: . Η τεχνικη του Μαρκου στην πενα, δεν ειναι κατι το αστειο. Ειναι κατι το πολυ ενιαιο και γεματο και με καταγωγη απο τους ταμπουρδαδες. Και αν παρατηρησει κανεις, δεν παιζει με τα δαχτυλα μονο, οπως κανουν οι ερασιτεχνες που πιανουν το μπουζουκι και δε βαζουν καθολου καρπο. Χρησιμοποιει καρπο καθαρα.

1 «Μου αρέσει»

Περικλη οσα εχω ακουσει του Μαρκου τραγουδια, που δεν επαιζε ο περιστερης ή καποιος αλλος, το παιξιμο του Μαρκου δεν ειχε στο ρεπερτοριο του κατι πολυ γρηγορο σε πενιες ανα δευτερολεπτο. Ειχε γρηγορους ρυθμους ο μαρκος και χασαπικα και ζεμπεκικα (προπολεμικα ειχαμε πιο γρηγορο τεμπο στο λαικο νομιζω), αλλα δεν τρεχει ο ιδιος ποτε. Εκτος τωρα αν υπαρχει καποια εκτελεση του Μαρκου που παιζει ετσι και δεν την ξερω. Μιλαμε για τον τυπο που μαζι με αλλα 4-5 ατομα φτιαξανε το ρεμπετικο τραγουδι, προφανως επαιζε οσο γρηγορα χρειαζοταν για να δημιουργησει. Δε θεωρω οτι ο Μαρκος εφτασε στο μεγιστο των δυνατοτητων του οργανου, απλα ηταν τοσο συγκλονιστικος επειδη ηταν μεγαλος δημιουργος και εβαζε πεντε νοτες σε σειρα οπως κανενας αλλος. Αλλωστε φαινεται και απο το ταξιμι του εδω στο βιντεο, που ειναι τελειως αλλου. Εχει τη γκρουβα του και τα ολα του και λες αυτο ειναι μπουζουκι οταν το ακους…

1 «Μου αρέσει»

ο Μαρκος και ο κάθε άλλος δημιουργός, παίζουν οσο γρήγορα απαιτεί η δημιουργία των.
ο Μάρκος εχει αυτές τις νότες που χρειάζονται, για να παίζεις και ταυτόχρονα να τραγουδάς.
φανταστείτε εναν “ζογκλέρ” να παίζει Μάρκο.!

2 «Μου αρέσει»