Τα ρεμπέτικα της κιθάρας στην αυλαία.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 26/4/2013
Δημήτρης Μυστακίδης: Τα ρεμπέτικα της κιθάρας
Ανθολογώντας το ρεμπέτικο ρεπερτόριο μισού αιώνα, ο Δημήτρης Μυστακίδης μαζί με τρεις νέους μουσικούς: το Δημήτρη Παππά και το Γιώργο Τσαλαμπούνη στις κιθάρες και το τραγούδι, και την Ιφιγένεια Ιωάννου στο τραγούδι, παρουσιάζει ένα πρόγραμμα που αναδεικνύει τις τεχνικές κι εκφραστικές δυνατότητες της λαϊκής κιθάρας…
Ώρα έναρξης 22.30
Τιμή εισιτηρίου 7 ?
Μουσική σκηνή Αυλαία
Αγίου Όρους 15, Βοτανικός
2103474074

Αύριο. Πολυ χορδιλα…

Ήταν μια ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ συναυλία. Μια βραδιά 100% κερδισμένη.

Παρ’ όλη τη δουλειά που έχουν κάνει πάνω στην κιθάρα και ο Μυστακίδης και τα παιδιά, δεν ήταν ρεσιτάλ λαϊκής κιθάρας, ήταν (παρά και το συναυλιακό στήσιμο) μια κανονική ρεμπέτικη βραδιά, και ιδιαίτερα πλούσια μάλιστα. Το όποιο όργανο -όπως και το τραγούδι- δεν είναι παρά οχήματα, και ούτε για μια στιγμή δεν υποσκέλισαν το κυρίως θέμα, που ήταν η ίδια η μουσική.

Θα μπορούσα να αναλύσω εκατό διαφορετικές απόψεις από τις οποίες έμεινα ενθουσιασμένος, αλλά θα το συντομεύσω. Όχι για να μην ενοχληθεί ο φίλος μου ο Θανάσης -αυτός αντέχει- αλλά γιατί υπάρχει ένα όριο στο πόσα λες για κάποιον που μάλλον θα σε διαβάσει. Οπότε περιορίζομαι να πω ότι θα καμάρωνα πολύ να είχα τον Μυστακίδη δάσκαλο, αλλά από την άλλη, κι αν ήμουν ο Μυστακίδης, θα καμάρωνα πολύ τους μαθητές μου.

Εύγε.

Και ευχαριστούμε για την επίσκεψη εδώ κάτω στα μέρη μας.


(Αν όμως ήμουν αυτός που έχει την Αυλαία δε θα είχα και πολλούς λόγους να είμαι περήφανος… Τέλος πάντων, χαλάλι!)

Ήταν υπέροχα. Μπράβο σε όλους τους μουσικούς.
(Πέπε εσύ τράβαγες βίντεο?)

Πέπε: Όχι.

Ευχαριστούμε κι εσάς που μας τιμησατε με την παρουσια σας.

Να ένα πρώτο που κυκλοφόρησε… http://www.youtube.com/watch?v=3CNs1q8kA6I&feature=youtu.be

πωπω τι χάσαμε πάλι με τα μεροκάματα…

[b]

Να τος, βρέθηκε ο ένοχος!!

Δεν ήμουν εγώ, δυστυχώς δεν κατάφερα να είμαι εκεί. Ο ένοχος είναι ο Πρίαμος, από το 25ράκι, αν κατάλαβα από το κανάλι!

Πέπε: Ναι Μπάμπη, αυτόν εννοώ. Δεν τον ξέρω αλλά είδα το όνομα Πρίαμος. Θα 'σουν εκεί και δε θα είχαμε συναντηθεί;

Κριμα που ελειπα εκτος Αθηνων κ εχασα τη βραδια,τυχεροι οσοι καταφερατε να πατε,αν εχετε αλλα βιντεο ας τα ανεβασετε και για μας.

Η ίδια παράσταση στις 9/5 στην Πριγκηπεσσα Θεσσαλονίκη.