Τα ματόκλαδά σου λάμπουν

Εγώ να σας πώ και κάτι που ΔΕΝ έγινε: ένα χωριουδάκι στην πρώτη (ανατολική) χερσόνησο της Χαλκιδικής, στο λαιμό, παρέμεινε με το όνομα «Βλάκα».

Μετά τους βαλκανικούς πολέμους έπρεπε να αλλάξουν χιλιάδες τοπωνύμια, αλλοιώς θα μας έλεγαν -καλά, Ελληνικά μέρη «ελευθερώσατε»; Αυτά έχουν όλα σλαβικά ή τουρκικά ονόματα. Δημιουργήθηκε λοιπόν μία επιτροπή (έμεινε με το όνομα Επιτροπή Πολίτου) που δεχόταν και διεκπεραίωνε τις χιλιάδες αιτήσεις κοινοτήτων για αλλαγή ονόματος. Ήρθε κάποτε και το αίτημα της κοινότητος Βλάκας Χαλκιδικής. Έψαξε ο πρόεδρος και βρήκε ότι το όνομα είναι παραφθορά του Αύλαξ, θυμίζοντας τη διολκό που είχε κατασκευάσει ο Ξέρξης πλέοντας με το στόλο του δυτικά, για να γλυτώσει δρόμο όπως πίστευε. Δεν δέχτηκε λοιπόν το αίτημα και εισηγήθηκε «… όπως το χωρίον Βλάκα διατηρήσει το ιστορικόν όνομα αυτού».

Αν αυτό έχει παραμείνει ως σήμερα, ποιος είναι από εκεί να μας διαφωτίσει;

Στο λεξικό οικισμών της ΕΣΥΕ (2001) δεν περιέχεται αυτό το όνομα. Αυτό όμως δεν σημαίνει και ότι δεν υπάρχει, μπορεί να μην απογράφεται λ.χ. ως εγκαταλελειμμένος ή ερειπωμένος οικισμός.

Πότε ιδρύθηκε αυτή η επιτροπή; Ξέρεις περισσότερα; Ρωτάω γιατί υπάρχουν περιπτώσεις όπως το Χαρβάτι που μετονομάστηκε σε Παλλήνη με Βασιλικό Διάταγμα 27/1/1905 (ΦΕΚ 18). Επίσης, το Ιλιον (Λιόσια) όπως και τα Καλύβια (Ασπρόπυργος) μετονομάστηκαν απ’ τον Οθωνα, αλλά οι ονομασίες μείνανε στο συρτάρι πολλές δεκαετίες για διάφορους κωμικούς λόγους (κάποι μπερδεύανε την πολιτική τοποθέτησή τους με την ιστορική πραγματικότητα).

Ελπίζω αυτή η επιτροπή που αναφέρεις να μην χειρίστηκε και κάτι κωμικά περιστατικά όπου μετονομάζανε οικισμούς από μια σλάβικη ονομασία σε άλλη (και πάλι) σλάβικη ονομασία.

Ασχετο αλλά ενδιαφέρον: Βάλτε τη λέξη απατεωνας (άτονο) στο google και απολαύστε το πρώτο-πρώτο αποτέλεσμα.
:019:

Η επιτροπή δημιουργήθηκε σίγουρα μετά τους βαλκανικούς πολέμους, δεν ξέρω πότε ακριβώς. Ο Πολίτης πέθανε το 1921.

Για τον απατεώνα (και με τόνο, το ίδιο είναι το πρώτο αποτέλεσμα) ισχύει το «γλώττα λανθάνουσα τ΄αληθή λέγει» παραφρασμένο κατάλληλα.

Δεν είναι καθόλου συμπτωματικό, αλλά απολύτως βασισμένο στον τρόπο λειτουργίας του αλγόριθμου που χρησιμοποιεί το Google για να αναζητεί λέξεις-κλειδιά. Μέχρι πρόσφατα, δίνοντας για αναζήτηση τη λέξη idiot σου εμφάνιζε πρώτο-πρώτο το website του Προέδρου των ΗΠΑ. Κατά καιρούς κυκλοφορούν διάφορα τέτοια, γνωστά ως google hoaxes.

Εγω απ οτι γνωριζω αυτο το εγραψε και το τραγουδισε για πρωτη φορα ο Μαρκος.

Πρώτη δισκογραφική καταγραφή, άνοιξη του 1961, με τραγουδιστή τον Γρηγόρη Μπιθικώτση.
Γιά τις μικροαλλαγές που έκανε ο Γρηγόρης, ανωτέρω, από παλιά.

Άσχετο, παρατηρήστε ταξιμάρα που κάνει ο μάρκος στην ηχογράφηση που τραγουδάει κιόλας…
για την ηλικία του τότε έπαιζε πολύ καλά ακόμα

Γιατί έχω την εντύπωση ,ότι εδώ παίζει ο ΚΑΡΑΝΙΚΟΛΑΣ;

Γιατί αυτό είναι ύφος μάρκου και όχι καρανικόλα

Παιδιά νομίζω είναι 99% Κώστας Παπαδόπουλος. Θυμάμαι σε ένα cd του Διφώνου να το γράφει, κι ίσως να το έχει δηλώσει και ο παίχτης στο Μ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΚΑΡΔΙΕΣ ΣΑΝ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ (γι αυτό το δεύτερο δεν ξέρω αν θυμάμαι καλά…).
Εδώ παίζει ο Μάρκος http://www.youtube.com/watch?v=nsCcFV-A324

Ο Μάρκος δεν έπαιζε έτσι ούτε στα νιάτα του.

Το μπουζούκι κάνει φιλότιμες προσπάθειες να μιμηθεί το ύφος του Μάρκου αλλά, Μάρκος δεν είναι. Η συγχορδία στην αρχή, κάτι ανεβάσματα στο 0:25 και μετά και δυό σπρωξίματα του πρώτου δάχτυλου στα 0:29 - 0:30 τον προδίδουν…

Ακούγοντάς το ξανά συμφωνώ απόλυτα με τον Μπάμπη.

Όντως και μένα με μπέρδεψε αυτό που λες φίλε πολίτη. Πάντως διάβασα στα σχόλια για στέλιο βαμβακάρη ότι παίζει και ίσως επειδή και στον δίσκο στην άτακτη παίζει ο στέλιος με τον δομενικό μπορεί και να παίζει και σε αυτό. Πάντως κάνει ωραίο ταξίμι όποιος κι αν παίζει

Σύμφωνα με κατάλογο του 2ου τεύχους του περιοδικού λαϊκό τραγούδι που περιλαμβάνει διαλεχτά παιξίματα μπουζουξήδων στο Αντιλαλούν οι φυλακές, που βρίσκεται στην άλλη πλευρά του δίσκου με το Τα ματόκλαδα σου λάμπουν, μπουζούκι παίζουν οι Λαύκας-Καρανικόλας. Πιθανότατα θα παίζουν και τα δύο τραγούδια του δίσκου.

Το λινκ που εχει βαλει ο Ικαρος δεν μου το ανοιγει το youtube λογων δικαιωματων και λοιπα.Αλλα υποθετω οτι ειναι η ηχογραφηση του Μαρκου που εκανε το 1968.
Και που υπαρχει στον τελευταιο του δισκο Τα τελευταια χρονια του Μαρκου.
Αν ειναι ετσι λοιπον, τα παιδια του Μαρκου παιζουν μπουζουκι.Στα τραγουδια του δισκου αυτου,μπουζουκι παιζουν Στελιος και Δομενικος,και ο Γιαννης Μωραιτης στο Ημουνα μαγκας μια φορακαι Τι μ ωφελουν οι Ανοιξες,γιατι την ημερα που ηχογραφηθηκαν αυτα τα 2 κοματια,ο Στελιος που ηταν φανταρος εκεινη την εποχη,δεν μπορουσε να παρει αδεια!!
Στο παρακατω βιντεακι αυτο βλεπουμε τον Στελιο να φτιαχνει το ιδιο ταξιμι!!!

//youtu.be/AgmoXV0B4H0

Ο Στέλιος κάνει το ταξίμι παιδιά, το διασταύρωσα τελικά

Τελικά δεν θυμόμουνα καλά. Από το 5:30 θα ακούσετε τον Παπαδόπουλο που λέει ότι στην εκτέλεση Μπιθικώτση, παίζει ο Μάρκος. http://www.youtube.com/watch?v=4lRBALY2C7o&feature=related

Να κάποια αποσπάσματα με το Μάρκο από την ταινία!!!

Μπράβο Μπάμπη! Όμως, τζίφος… Χορός Μάρκου γιόκ, και μάλιστα χορός γενικώς γιόκ! Και βέβαια, απ’ το δήθεν χασάπικο των νεαρών “ανερχομένων” αστέρων της εποχής, τι να περιμένεις, αλλά και οι δύο (ψιλο-) πληρωμένοι “βαρύμαγκες” του πρώτου κομματιού, άσ’ τα, καλύτερα. Ειδικά ο ένας, θυμίζει μερικές φορές χαρακτηριστικά του καλύμνικου “Μηχανικού”, χωρίς το μπαστούνι.