Τέταρτο δάκτυλο

Καλά για τον Gary Moore δεν τίθεται θέμα είναι γίγαντας … επειδή όμως εγώ έπαιζα ηλεκτρική αρκετά χρονάκια κ έτυχε να έχω στην κατοχή μου μαθήματα κιθάρας από τον Gary έλεγε συνέχεια δυναμώστε στο μικρό δάκτυλο και παρουσίαζε μια πληθώρα ασκήσεων για αυτό. Γενικά στην κιθάρα είναι πολύ σκότωμα να παίζεις κάποια πράγματα χωρίς το 4ο δάκτυλο.Στο μπουζούκι για εμένα μου φαίνεται αναγκαίο για κάποιον άλλον μπορεί να είναι προαιρετικό. Και στο κάτω κάτω τις γραφής τι θα πει σωστό ; το αποτέλεσμα μετράει … εδώ υπάρχουν άτομα που έχουν χάσει 2 δάχτυλα και παίζουν απίστευτα πράγματα κ δεν στερούνται δεξιοτεχνίας. Όποτε τσάμπα το συνεχίζουμε το θέμα.

Κάποτε είχα βγάλει και μια αγγελία για την ηλεκτρική όχι ότι είχε και πολλές ελπίδες αλλά πουλήθηκε όποτε μια διαγραφή θα είναι ότι πρέπει :088:

Μια απορία!!! Γιατί όταν “σολάρουν” οι, της ηλεκτρικής κιθάρας, κάνουν όλοι κάτι γκριμάτσες σα να έχουν φάει ξυνισμένο γιαούρτι ή σα να τους έπιασε το δάχτυλο η πόρτα ???

Ανεξήγητο φαινόμενο … αυτό μου έχει μείνει ακόμη και τώρα που παίζω μπουζούκι αλλά όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό τώρα κουνάω το πιγούνι όλη την ώρα :019:και με κοροϊδεύουν κιόλας και με το δίκαιο τους. Στην αρχή που έπαιζα κιθάρα πίστευα πως είναι από το ζόρι μην κάνεις κάποιο λάθος (αυτά τα bend θέλουν προσοχή για να μην φαλτσάρεις ) όμως και απλά πράγματα να παίζεις πάλι γκριμάτσες παίρνεις …έχει δει κανένας τους μορφασμούς του Stevie Ray Vaunghan ; :019::019::019:

//youtu.be/tWLw7nozO_U

Και πού να δεις τον Β.Β.

Ναι, καλά.
Πάρτε 3:00 λεπτά καταιγισμού απ’ το ρεμπέτικο συγκρότημα του φοβερού και τρομερού Roy Buchanan:

//youtu.be/M5BKlzStJwk

(προσέξατε τα σεμνά πλην εξαιρετικά drums και τον bass που απογειώνει τα σόλα χωρίς παπαρογεμίσματα;)

Ο Buchanan που μας άφησε πολύ νωρίς, για την ακρίβεια όσο χρονών είμαι εγώ (φτου κακά), ούτε μορφασμούς κάνει, ούτε τίποτα άλλο. Μόνο με τα πόδια έχει ένα πρόβλημα γιατί τον έτρωγε η ορθοστασία. Ο Buchanan όταν (και εάν) ανέβαινε να παίξει, ξέχναγε να κατέβει. Θυμίζει τον Ιορδάνη σε πολλά, ήταν και ίδια σειρά.

Πληροφοριακά, ο Buchanan θεωρείται αν όχι ο ιδρυτής, πάντως ο σημαντικότερος εκπρόσωπος του telecaster ήχου. Στην ίδια κατηγορία ανήκουν και μερικά άλλα τέρατα, όπως ο Jeff Beck των Yardbirds και βεβαίως βεβαίως, ο κιθαρίστας των Steely Dan (εκείνος με το μούσι, ο αρχικός). Λόγω αϊζενχάουερ μου διαφεύγουν πολλοί. Οι κιθαρίστες του forum ας συμπληρώσουν.

Ναι, ΟΚ, είμαστε τελείως off topic.
Τι θα κάνουμε τώρα;
Θ’ αρχίσουμε τη γκρίνια;
:108:

Α, ναι. Να το πούμε κι αυτό:
Τον Buchanan τον θυμήθηκε μονάχα ο Scorsese στους Departed με τους DiCaprio και Nicholson.
Σε σημείο κλειδί για την ταινία, πέφτει το μοναδικό Sweet Dreams. Οποιος δεν είδε την ταινία, να φύγει τρέχοντας για το video club και αύριο στο διευθυντή με τον κηδεμόνα του.

Άτιμο πράμα το αϊζενχάουερ. Ξέχασες τον βασικότερο, τον μάγο της Telecaster, τον ένα και μοναδικό Rory…

//youtu.be/7CZNuTeq9hs

Έχει ενδιαφέρον το ότι η συζήτηση από το “τέταρτο δάχτυλο”, εξελίχθηκε σε μιά φοβερή θέαση και ακρόαση φυσικά βίντεο των μεγάλων αυτών μουσικών του “ηλεκτρικού” ήχου.
Ωραία!

…όπως και να το κάνεις είναι και μια ένδειξη για την (όμορφη) μούρλα που κουβαλάνε τα μέλη του forum!!!:112::112::112:…σπεσιαλίστες και στο να βγαίνουμε εκτός θέματος βεβαίως-βεβαίως!:090::090::090:

Αν είναι χρήσιμα πράγματα, γιατί να μην βγαίνουμε?:088: πάντως εντάξει για τους παραπάνω μουσικούς απλά :109:

Δείτε το βίντεο και μην ξανακούσω για τέταρτο δάχτυλο και αηδίες…:mad:

//youtu.be/s0e39r436hQ&feature=related

:109::110:

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 00:58 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 00:21 —

μετά τον προηγούμενο και τούτον εδώ, θα κάνω καιρό να ακουμπήσω κιθάρα…

//youtu.be/cem6q9Gkz3c&feature=related

//youtu.be/cwhkG3LhZO8&feature=related

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 01:12 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 00:58 —

και μια και λέγαμε για γκριμάτσες: Steve Vai ή έκφραση!

//youtu.be/9IrWyZ0KZuk&feature=channel

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 01:22 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 01:12 —

και ένα Ηπειρώτικο!

//youtu.be/jY8wyKuLY2k&NR=1

Εγω παλι μεχρι και πριν λιγο καιρο οταν επαιζα ανοιγα καπως το στομα μου :019: οποτε και με κοροιδευαν οι δικοι μου ασε δε που μπορει να ετρωγα και καμια μυγα !

Το πραγμα βελτιωθηκε απο τον καιρο που τραγουδαω κιολας οταν παιζω και τωρα τελευταια μαλλον το σταματησα γιατι πλεον δεν με κοροιδευει κανεις !! Αλλα απο την αλλη μπορει και να το συνηθισαν και να μην μου λενε τιποτα :019:

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 06:32 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 06:22 —

Δεν ξερω ποσοι ειδαν την Παρασκευη το “Τα πεντελονια ειναι περιεργα ρουχα”

Ειχε λοιπον φερει ο Γρηγορης Βασιλας ενα παληκαρι το οποιο επειδη ειχε καποιο προβλημα στο αριστερο χερι μπορουσε και επαιζε μονο με τον αντιχειρα και ενα ακομα δακτυλο.

Ε λοιπον αυτος ο ανθρωπος με εκανε και δακρυσα οχι μονο για αυτα που ειχε καταφερει και επαιζε ( και επαιζε μια χαρα ) αλλα και για την αγαπη του και την επιμονη του για το μπουζουκι !!!

Πραγματικα οποιος το βρει αυτο το video αξιζει τον κοπο να το μοιραστει με εμας τους υπολοιπους

Συγνώμη ρε παιδιά όλοι καλοί είναι αλλά όλα τα λεφτά είναι ο πιτσιρικάς που παίζει Σαντάνα με το αυτοκόλητο Μπομπ Σφουγγαράκη στην κιθάρα.

Πέρα από πλάκα ο Ρόρυ είναι το κάτι άλλο.

Είπαμε: Στις γκριμάτσες ο Β.Β. παίζει μόνος του.

την Παρασκευη το βραδυ , οποιος απο εσας εβλεπε την 902 TV , θα επαιρνε “ολες”
τις απαντησεις του για το 4ο δαχτυλο και μαλιστα << πληρωμενες >> !!!

εκπομπη << τα παντελονια ειναι περιεργα ρουχα >> με τον Παρη Μητσου …

Το μικρο δακτυλο πιστευω πως έχει μεγάλη σημασια!!! Γενικά η σωστη δακτυλοθεσία βοηθά πολύ τον οργανοπαικτη. Πολλα τραγουδια αποδιδονται καλύτερα και καθαροτερα με τη σωστη δακτυλοθεσία. Επίσης τραγουδια που απαιτούν ταχύτητα για να παιχτούν χρειάζονται απαραιτητα σωστη δακτυλοθεσία. Μπορει στην αρχη να δυσκολευει η χρηση του τεταρτου δακτυλου αλλα είναι αναγκαία η χρήση του. Πιστευω πως όποιος θελει να βελτιωθει πανω στο οργανο και θα αναζητησει τραγουδια με μία σχετικη τεχνικη δυσκολία θα πρέπει να δωσει βάση στη δακτυλοθεσία.

θεωρω οτι το τεταρτο δαχτυλο δεν χρησιμευει.
δεν ειναι αχρηστο αλλα δεν υπαρχει κανενας λογος να το χρησιμοποιουμε εκτος απτις συγχορδιες.

οι κιθαριστες το χρησιμοποιουν γιατι εχουν και εξι χορδες .

μην τα μπερδεύετε τα πράγματα… το τέταρτο δάχτυλο με κατάλληλες ασκήσεις δυναμώνει αρκετά για να μας εξυπηρετήσει στα γρήγορα περάσματα. από την άλλη, όποιος παίζει με λίγες νότες και καλές, προτιμάει τα πιο δυνατά δάχτυλα για να “καρφώνει” τις νότες.
στην κιθάρα (εξάχορδη ή τετράχορδη…) που εφαρμόζεται το κάθετο παίξιμο, είναι απαραίτητο το μικρό δάχτυλο ακόμα κι αν κάποιος δεν το χρησιμοποιεί συχνά.
έχω την εντύπωση πως γενικά οι παραδοσιακοί μουσικοί παίζουν με τα τρία δάχτυλα, όπως και στα μπλούζ. καλό πάντως είναι να εξασκηθεί το τέταρτο και να είναι σε ετοιμότητα.

Φιλε υπάρχουν πολύ λόγοι που χρησιμοπιείται το μικρο δακτυλο είτε παιζεις απλά τραγούδια με λίγες νότες είτε παίζεις πιο περιπλοκα πραγματα. Και οργανο με μια χορδη να’ χες θα ηταν πάλι χρησιμο. Τωρα αν αποφασιες να μελετησεις και να αφιερωσεις χρονο στο οργανο κατσε και εξασκησε το. Η σωστη δακτυλοθεσια είναι απο τους σπουδαιοτερους παραγοντες για να αποδιδεις τα τραγουδια σωστα, εύκολα και με καθαρο παίξιμο. Δες βίντεακια στο γιουτιούμπ με διάφορους μουζουξηδες π.χ. Πάπο, Κωσταντινου, Κωστα παπαδοπουλο, Ραστ, Τριγκα, Τατασοπουλο κ.α. και παρατηρησε πως χρησιμοποιούν τη δακτυλοθεσια. Τωρα αν σου φαινεται δυσκολη η χρηση του μην αγχώνεσαι. Σε λίγους μήνες αν εξασκηθεις θα το χρησιμοποιεις ανετα. Όλοι δυσκολευονται στην αρχη με το μικρο!

Δεν ήξερα ότι είχα είχα 4ο δάχτυλο για περίπου 10 χρόνια. Τα πάντα τα έπαιζα με τα τρία, και ούτε ήθελα να ψαχτώ αφού βολευόμουνα μια χαρά.
Όταν άρχισα να την ψιλιάζομαι, μπήκα και εγώ σε αυτή την επίπονη διαδικασία που ορθώς αναφέρεται παραπάνω.
Είμαι σε θέση και εγώ να πω τώρα, μετά από 4? χρόνια εξάσκησης, ότι ΚΑΙ βοηθάει στο σωστό και καθαρό παίξιμο ΚΑΙ ανοίγει μουσικούς ορίζοντες…(περισσότερες επιλογές).
Το καλό είναι τώρα ότι μπορώ να παίξω την ίδια φράση και σωστά (με 4ο) και λάθος (χωρίς 4ο) με την ίδια σχεδόν ευκολία, κάτι που επίσης είναι χρήσιμο και ανάλογο με το ύφος που θέλει να δώσει κάποιος,

υγ. Τα παραπάνω είναι καθαρά προσωπική εμπειρία, για περισσότερες πληροφορίες στους ειδικούς

και ο Janko Reinhart έπαιζε με δυο δάκτυλα. Και αρκετοί ειδικά αν έχουν μικρά δάκτυλα σε μεγάλα διστήματα προτιμούν τα 3 άλλα. Ο Παπαδόπουλος νομίζω αν θυμάμαι καλά χρησιμοποιεί περισότερο τα άλλα χωρίς να σημαίνει κατι αρνητικό αυτό.