Σωτηρια μπελλου

Geia saV paideV.
Sto sinti tou periodikou Difwno, ar. 36: <<Swthria Mpellou. H klassikh epoch. Tragouda stiV 78 strofeV.>> To teleutaio apo ta dwdeka tragoudia thV sulloghV einai to San peqanw sto karabi.H hcografhsh tou en logw kommatiou einai ekplhktikhV kaqarothtoV gia 78 strofeV. Mono me 33 strofwn qa mporouse na sugkriqei. Uphrxan-dieswqhkan, ontwV diskoi tetoiaV hchtikhV poiothtaV apo tiV 78 strofeV;
An ecete to sinti akouste to. Gia thn istoria to enqeto metaxu allwn anaferei: <<…diaskeuasmeno apo ton Mpamph Mpakalh, apotelei thn teleutaia hcografhsh thV SwthriaV Mpellou stiV 78 strofeV. Eimaste pia sta 1960…Thn epomenh cronia h ermhneutria qa hcografhsei stiV 45 strofeV pleon, mono pente-exi tragoudia ta opoia wstoso den qa gnwrisoun epitucia. H Mpellou qa perasei sto periqwrio gia toulaciston exi cronia wsotou, sta telh tou 1966,apofasisei na thn xanakalesei sto proskhnio-opou kaqierwnetai siga siga o megaloV diskoV- o AlexandroV PatsifaV.>>
Peritto na saV pw oti thn Mpellou th latreuw, se oleV tiV faseiV tiV karieraV thV.
-Kai kati allo: pote prwtoemfanisthke o 33arhV sthn ellhnikh diskografia;

Ecete touV adelfikouV cairetismouV maV apo mena kai to Giannh to Sarafidh kai eucomaste na petucei auto pou etoimazete ka na perasete wraia.
Geia cara.
Stauros

α) το ΣΑΝ ΠΕΘΑΝΩ ΣΤΟ ΚΑΡΑΒΙ είναι όντως 78άρης του 1960. Δυστυχώς, δεν τον έχω μπροστά μου να σου πω και αριθμό σειράς. Επιφυλάσσομαι

β) Ναι, υπήρξαν και διασώθηκαν. Εκει στις ΗΠΑ που είσαι, πήγαινε σε ένα δισκάδικο και πάρε οποιοδήποτε CD της εταιρείας HERITAGE με sound engineer τον εξαίρετο κ. Paul Vernon. Θα καταλάβεις τι εννοώ.

γ) Το πρώτο LP ελληνικής παραγωγής είναι το 1959. Το πρώτο LP με ελληνική μουσική, το οποίο όμως δεν ήταν ελληνική παραγωγή, είναι του 1956.

Τα λέμε

Φραγκίσκος

Fragkisko eucaristw para polu.
Hsoun diafwtistikwtatoV.
Qa thn yaxw gia kanena diskaki apo th ceriteitz,
sto kontino mellon, dioti epi tou parontoV ta oikonomika mou pernane krish…
Ta leme.
StauroV

Γεια σας παιδιά
ʼκουσα στο ραδιόφωνο ένα καταπληκτικό ρεμπέτικο σε ρυθμό (μάλλον) χασάπικο:΄΄Χαράματα η ώρα τρεις θα ΄ρθώ να σε ξυπνήσω΄΄.Υποψιάζομαι ότι είναι του Μάρκου αλλά δεν είμαι σίγουρος.Θα ήθελα να μου πείτε ποιός και πότε ,περίπου, το έγραψε καθώς και που μπορώ να το βρώ.

ΜΑΡΚΟΣ. Τελεία και παύλα.
Είναι σε 4/4 (χασάπικο).
Η εισαγωγή ίσως παραείναι “έντεχνη” για Μάρκο, αλλά μπορεί ο κύριος Σπύρος (Περιστέρης) να έβαλε το χεράκι του.
Το που θα το βρείς είναι ένα ζήτημα.
Πήγαινε “Μετρόπολις”, στο υπόγειο (στα αζήτητα) και πιθανότατα θα το βρείς με 1.500 δρχ. σε κάποια συλλογή.

<FONT FACE=“Courier New”>Το 'χει και ο Κουνάδης στη σειρά Συνθέτες του Ρεμπέτικου σε κάποιο (δεν θυμάμαι απ’όξω) δισκάκι από τα 5 που παρουσιάζει στη σειρά και αφορούν το Μάρκο.

Γιώργος</FONT>

<FONT SIZE="+1"><FONT FACE=“SYMBOL”> MARKOS KAI XERO YWMI magkeV mou.
Teleia kai paula. (Pernaw oxeia Markokrish auteV tiV mereV.)Kai goustarw pou kaqomaste kai leme merikoi oti o MarkoV htane aploV kai oti den epaize polu …entecno kai duskolo mpouzouki kai alla palaba…Ecete akousei thn penia tou Markou apo allon paideV;
Loipon kalo sabbatokuriako kai na perasete kala.
StauroV
PKFUKOTMKTT-CNXKTA
(PorwmenoV Kai FanatikoV UposthrikthV Kai OpadoV Tou Markou Kai Tou Tsitsanh-CwriV Na Xecname Kai TouV AllouV.</FONT></FONT>

<FONT SIZE="+1"><FONT FACE=“SYMBOL”>Twra pou eipame gia to Caramata h Wra TreiV, qumhqhka mia aporia pou eica edw kai kairo.

O MarkoV, tiV ligeV foreV pou den paizei kapoio tragoudi apo RE, to paizei scedon panta(?) apo SI. WV paradeigmata fernw to Caramata h wra treiV, Mple paraqura, Ac kakourga poso me plhgwneiV, Rixe tsiggana ta cartia, Ta duo sou ceria phrane, Kaqe bradu qa se perimenw. Oi moneV exaireseiV pou mporw na skwftw einai h Fragkosurianh, apo kapou metaxu FA+ kai SOL, kai to Oloi oi rempeteV tou ntounia, apo NTO, pou kallista mporei na einai SI kai to diko mou kasetwfono na to paizei apo NTO.

Mporei na qumhqei kapoioV kanena tragoudi tou Markou apo allouV tonouV? Kanena MI, kanena SOL, kanena LA? Den mou ercetai auth th stigmh kanena sto mualo.

GiannhV</FONT></FONT>

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση και κατατοπιστική πληροφόρηση.Φίλε Σταύρο ,όταν λέμε ότι ο Μάρκος έπαιζε μπουζούκι απλά δεν έχει υποτιμητική έννοια.Αντιθέτως απέφευγε περιττά ΄΄φρου-φρου και αρώματα΄΄και έναν τρόπος του λέγειν ΄΄εξευρωπαϊσμό΄΄ που επεχείρησαν άλλοι όπως ο Χιώτης ,για λόγους ,κυρίως, εντυπωσιασμού του αμύητου στο μπουζούκι κοινού το οποίο προέκυψε με την εξάπλωση του οργάνου στα σαλόνια ,κατά τις επόμενες δεκαετίες.Βεβαίως όσοι ισχυρίζονται ότι ο Μάρκος έπαιζε εύκολο μπουζούκι αδικούν τον άνθρωπο που άλλαξε τη μοίρα και την ιστορία του οργάνου το οποίο χάρις σε αυτόν χαρακτηρίζεται σήμερα ως το εθνικό μας μουσικό όργανο.

<FONT SIZE="+1"><FONT FACE=“SYMBOL”> Geia sou Sarafidh Pagkosmiou FhmhV Markologe!!!
Qelei kai mesa to mpouzouki mastora!! Oci olo re minore kai re citzaz gragka gragka, poso qa nth bgazoume m auth thn istoria;(kalampouri pou sunhqizoume na leme o enaV ston allo me to Giannh kai kamia fora leme oti kai kala to elege o TsitsanhV sto Marko gia na ton peirazei. Twra to ti tou apantouse o MarkoV qa saV to poume sthn poreia…)
</FONT></FONT>

Γιάννη, μερικά που θυμάμαι
το Χρόνια στον Περαία από Σι
Το Καραντουζένι από Φα (:wink: πάντως Ρε δεν είναι
Το Μικρός αρραβωνιάστηκα το παίζει κι αυτό ψηλά δε θυμαμαι που

gia sas mages!me lene vageli lionto,eime 18 k eime apo giannena.apo pitsirikas akouo k tragoudao rembetika k palia laika!eime fan tou tsitsani,tou papaioanou k olon ton lipon!goustaro poli to bouzouki k to baglama!sas synhairo gia ayto pou kanete!to mono parapono einai oti den yparhei ena paromio ellhniko site!tha ithela poli na ginoyan ena tetio site.na iste kala k go on dont stop

Ωρε Βαγγελάκη Ελληνικό είναι το σάιτ απο την Αργυρούπολη συγκεκριμένα

Αλήθεια, τι θα γίνει μ’ αυτό το Πολιτιστικό Κέντριο της Αργυρούπολης; Θα κάνομε κάτι, μάστορα;

Και, ως Αργυρουπολίτης, εκ των προτέρων να πω πως είμαι μέσα για οποιαδήποτε βοήθεια. Αδμιν, πως θα μπορούσαμε να επικοινωνήσουμε;

Γιώργη, το τηλέφωνό μου είναι: 6944551381

kapios na mou stili tous stixous tou aeroplana kai baporia pls…

Μ’ αεροπλάνα και βαπόρια και με τους φίλους τους παλιούς
τριγυρνάμε στα σκοτάδια κι όμως εσύ δεν μάς ακούς
Δεν μάς ακούς που τραγουδάμε με φωνές ηλεκτρικές
μες στις υπόγειες στοές
Ώσπου οι τροχιές μας συναντάνε τις βασικές σου τις αρχές

Ο πατέρας μου ο Μπάτης ήρθε απ’ τη Σμύρνη το εικοσιδυό
κι έζησε πενήντα χρόνια σ’ ένα κατώι μυστικό

Σ’ αυτό τον κόσμο όσοι αγαπούνε τρώνε βρώμικο ψωμί
έλεγε ο Μπάτης μια Κυριακή
Κι οι πόθοι τους ακολουθούνε υπόγεια διαδρομή

Χθες το βράδυ είδα έναν φίλο σαν ξωτικό να τριγυρνά
πάνω στη μοτοσικλέτα και πίσω τρέχανε σκυλιά
Σήκω ψυχή μου, δώσε ρεύμα, βάλε στα ρούχα σου φωτιά
βάλε στα όργανα φωτιά

Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα η τρομερή μας η λαλιά
Ιπτάμενη παρθένα, κανονάς τους εσπερινούς
Του Θεού η φωνή γυρίζει στο μυαλό μας
κι όμως εσύ δεν μας ακούς

Σε υμνούμε, μες στις υπόγειες στοές
με όρκους και ιτιές
Ώσπου οι τροχιές μας συναντάνε τις βασικές σου τις αρχές

Απρόσιτη μητέρα, μορφή από χώμα κι ουρανό
Θα χαθώ απ’ τα μάτια σου τα δυο
μες στον κόσμο σαν πρόσφυγας
σ’ ένα κατώι μυστικό

Αγαπούνε, τρώνε βρώμικο ψωμί, του λόγου σου οι πιστοί
Κι οι πόθοι τους ακολουθούνε υπόγεια διαδρομή
Θεόρατη γυναίκα στον ουρανό που κυβερνάς
ήλιους και φεγγάρια ηλεκτρικά
Με κρατούσες και φεύγαμε
και πίσω τρέχανε σκυλιά

Σαν τον Μάρκο, δώσ’ μου τη λόγχη που κεντά
χρυσή λαβωματιά
Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα η τρομερή μας η λαλιά

Χαιρετώ σας.
Εχω ένα τραγούδι στον δίσκο μου (που μου αρέσει πολύ:) ) με την Σωτηρία Μπέλλου, μήπως γνωρίζει κανείς από ποιόν δίσκο είναι?
Οι στίχοι είναι έτσι νομίζω:

Μια ιστορία θα σας πώ, χωρίς διαστάσεις
μην παρεξηγηθώ και έχω καταστάσεις
ήταν εχθρός ο λοχαγός και ο ταγματάρχης
και ανταμώσανε κατά μεσής της μάχης
γεμίζει ο πρώτος με μπαρούτι το τσιγάρο
στα δυό βήματα αν πάς πολύ αμφιβάλλω
σημάδι ο δεύτερος με σφαίρα απ’ το Μαρόκο
μην κουνηθείς τώρα θα ακούσεις και τον κρότο
μια αναμέτρηση με φονικά τσιγάρα
φέρνει στον κόσμο αμηχανία και λαχτάρα
λιώμα και οι δυό ξεχνάν τον πόλεμο στην μέση
και γι’άλλους κόσμους μαγικούς βγάλανε θέση
Την ιστορία που σας είπα τώρα ξεχάστε
υπάρχει κίνδυνος Θεό να μην θυμάστε
έτσι και τύχει και σας βρεί ο ταγματάρχης
και σας κεράσει απ’τα παράσημα της μάχης.

Γνωρίζει κανείς λεπτομέρειες γι’ αυτή τη ζωντανή ηχογράφηση, που είναι μια από τις ελάχιστες που μας έρχονται από τη δεκαετία του '50;