Συναυλια του συγκροτηματοσ μπουζουκιων "δρομοσ"

Παίδες, εκτός από τον Ισαάκ θα έρθει κανείς άλλος από το φόρουμ στη συναυλία;

Λέω να σηκώσουμε ΠΑΝΟ…

αφήστε τα πανό και προσπαθήστε να ηχογραφήσετε τιποτα και για μας εδω στην ξενητεια

Μιά ολοκάθαρη λαική βραδιά, με ρεμπέτικες πινελιές, πέρασε σήμερα ευχάριστα με την συναυλία του συγκροτήματος “Δρόμος”.

Ο χώρος (Δημοτικό θέατρο Ηλιούπολης) όμορφος, αμφιθεατρικός, ο ήχος ιδιαίτερα προσεγμένος, ο κόσμος έπρεπε να είναι πολύ περισσότερος.

Εμείς πάντως που βρεθήκαμε εκεί ακούσαμε καταπληκτικά παιξίματα, θαυμάσαμε εφτά πραγματικούς καλλιτέχνες (ο Δρόμος συνοδεύετε και από δύο τραγουδίστριες και δύο ακόμα μουσικούς στην κιθάρα και το μπάσο) να δίνουν την ψυχούλα τους. Υπήρχε δε μιά ατμόσφαιρα παιγνιδιού, σχεδόν παιδιάστικη καθώς ο Βασίλας μας έλεγε πριν την έναρξη της συναυλίας ότι θέλει να ξαναπεράσει λίγο τα κομμάτια.

Μ’ενθουσιάσε το παίξιμο όλων, ο κρυστάλλινος ήχος, η στακάτη πενιά τους, και οι αυθεντικές φωνές τους.

Την συναυλία την έχω μαγνητοφωνήσει σχεδόν ολόκληρη και μέσω κάποιου άλλου ευχαρίστως να την ανεβάσω όλη.

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην Isaac 30 Ιούνιος, 2005)

Ισαακ σε ευχαριστώ απο καρδιάς για το email χτες βράδυ.

Στείλε μου email για να συννεοηθούμε

σε ευχαριστώ

ο Ισαακ μου έστειλε δύο κομματια χτες απο την συναυλία. Φρέσκα φρέσκα. Τον ευχαριστώ πάρα πολύ.

Ανεβάζω τα δυο κομμάτια για την ώρα:

http://rapidshare.de/files/2698038/Taximi_Papavasileiou_Dromos.wav.html

http://rapidshare.de/files/2698053/Taximi_Vasilas.wav.html

Οδηγίες:

  1. Κτυπατε στο λινκ
  2. μετα πατατε το FREE κατω κατω
  3. Αλλαζει σελίδα και μετα πηγαινετε κατω κατω, περιμένετε όσα δευτερόλεπτα χρειάζονται και μετα θα αρχίσει να κατεβαινει (hopefully).

Αν κατι πάει στραβα, πείτε μου.

Πήγαμε να δούμε Αργύρη Μπακιρτζή και Θανάση Παπακωνσταντίνου στις Τζιτζιφιές (Μπήτς Βόλλευ)σε ένα ατελείωτο και ανάμεικτο πρόγραμμα,μεταξύ Τονίνο Καροτόνε και Σκαταλάιτς.Ο Μπακιρτζής είπε αξεπέραστα τους “Πέντε μάγκες στον Περαία” του Γιοβάν Τσαούς και την “Πλημμύρα” του Μάρκου.Για τον Παπακωνσταντίνου ας μην μιλήσω καλύτερα…

Υπάρχει ο Σεπτέμβρης (ευτυχώς) για να απολαύσουμε κι εμείς (που δεν ήρθαμε) τους “Δρόμος”.
Ε,δεν μπορούσαμε να μην πάμε στον Αργύρη (έστω κι αν φάγαμε στην μάπα τα υπόλοιπα συγκροτήματα).
Αλήθεια,σε τι εξυπηρετούν αυτές οι μουσικές ρωσικές σαλάτες?Θα βρεθεί κανείς να μου το πεί?

Ε ρε πεννιες !!!
Γεια σου Ισαακ λεβεντη !!
Γεια σου και σενα Θοδωρη !!
Τα χωσαν οι μαγκες ομορφα και ακουω και ωραια
τραγουδια π.χ. Τσιγαρο λαικο,
Καποιος χτυπησε την πορτα (!!) και το γνωστο τσιφτετελι του ΚΑΒΟΥΡΑ Σε γλεντια σε τρελλους χορους !!
Τι να λεμε οι μαγκες εχουν παρει την ανιουσα
και μεις μαζυ τους, μπραβοο που ελεγε και ο ΜΠΑΤΗΣ !!
Βεβαια ειναι φανερο οτι εχουν αποχωρησει ο Φραγκους (κ.μπασσο) και ο Μανιφαβας (κιθαρα)
οσοι γνωριζουν λεπτομερειες ας τις στειλουν …
Παντως ο νεοφερμενος κιθαριστας Τσεκουρας λεει,
ειναι γνωστης ο ανθρωπος και τα χερια του φευγουνε,
δε γνωριζω το …παρελθον του (:wink:
Ο κοντραμπασιστας διακριτικος και σωστος.
Αναφερομαι σε αυτα που ειδα πριν λιγες μερες
στην κυρα Μπηλιω …
Η Εμφιετζη καλη βεβαια αλλα οχι του γουστου μου
(παρ’οτι Ξανθιωτισα) και η Δημητρα καλη και αυτη
απλα θελει κατι ακομα …
Πιστευω ομως οτι δενουν γιατι αν ηταν καποιες
πολυ μεγαλες φωνες διπλα τους θα τις τσιμπαγανε
οι εταιρειες και ουτε που θα ξανακουγαμε για αυτους …
ενω αυτες θα ηταν “υποχρεωμενες” να “ερμηνευσουν” τις ανησυχιες της Νικολακοπουλου και δε συμμαζευεται …

Τους περιμενουμε και στην Κρητη …

Παίζαν ανπλάγκτ(unplugged)? Δηλαδή με μικρόφωνα?

Το χειμώνα που πέρασε ο Μανιφάβας “βιάστηκε” να πιάσει δουλειά σε μαγαζί, πριν το συγκρότημα καταλήξει σε κάποια δουλειά. Ετσι αναγκάστηκαν να τον αλλάξουν, κάτι που τους δημιούργησε και δυσκολίες στην αρχή μέχρι να προσαρμοστεί ο νέος κιθαρίστας (στο μαγαζί τον πρώτο καιρό έπαιζε με …πάρτες).
Επί τη ευκαιρία, Γιώργο θα διαφωνήσω μαζί σου. Νομίζω ότι η Εμφιετζή είναι γερή φωνή. Την άκουσα “ζωντανά” δυο-τρεις φορές και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι τις περισσότερες απ’ τις γνωστές τραγουδίστριες, της μετά το '80 εποχής, τις έχει στην …κιλότα της.

Multi,

Απ’ ότι μας εξήγησε η Αναστασία Κ, ο ήχος απασχολεί πολύ τα μέλη του Δρόμου. Είναι δε κάποιος συνδυασμός καψών με μικρόφωνα.
Πάντως ήταν plugged

Αρη τωρα θυμηθηκα τη φαση το χειμωνα που
οντως ψαχνοταν τα παιδια για κιθαριστα

Για την Εμφιετζη συμφωνα απολυτα οτι τα λεει
και ειναι φωναρα απλα δεν πολυγουσταρω τη
χροια της, αυτο το βραχνο που εχει.
Πως καποιοι γουσταρουν Καζαντζιδη και καποιοι
αλλοι Μπιθικωτση …

Ηταν μια υπέροχη βραδιά αυτή που μας χάρισαν τα παιδιά.Ηχος υπέροχος,παιξίματα φοβερά,ενδιαφέρον ρεπερτόριο και κυρίως αίσθηση παρέας κάτι το οποίο είναι σπάνιο σε συναυλία.Πιστεύω οτι όσοι δεν ήρθαν έχασαν μια καταπληκτική ευκαιρία να ακούσουν και να δούν απο κοντά τόσους μεγάλους σολίστες και όσοι απο τον κύκλο μας προτίμησαν να κάτσουν σπίτι για να δούν μπάλα να τους πιάσει η μέση που έλεγε και ο Αλεξανδρής!Χίλια μπράβο στα παιδιά και εύχομαι καλή υπομονή και επιμονή!

ο φίλος Ισαακ μου έστειλε χθες κάποια κομματια απο την συναυλία. Τον ευχαριστώ μέσα απο την καρδιά μου, κυριως γιατί μόλις είχε τελειωσει η συναυλία άκουγα εδω στην Αγγλια τα ταξίμια των Βασίλα και Παπαβασιλείου.

Τα ανεβασα εδω:

http://rapidshare.de/files/3072259/a.zip.html
http://rapidshare.de/files/3072267/b.zip.html
http://rapidshare.de/files/3072281/c.zip.html
http://rapidshare.de/files/3072286/d.zip.html

Οδηγίες

  1. κτυπατε στα λινκ (ενα ενα καθε φορα)
  2. πηγαινετε κατω κατω και κτυπατε εκει που λέει FREE
  3. μετα περιμένετε όσα δευτερολεπτα χρειάζονται και κατεβαστε τα ζιπακια.

ο λογος που δεν τα ανεβασα στο yousendit.com ειναι διότι εκει τα αρχεία παραμένουν μόνο 7 μερες και δω απο οτι βλέπω στο φόρουμ επικρατεί (λογω καλοκαιριου φανταζομαι) ησυχία. Στο rapidshare.de δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα.

και πάλι ευχαριστώ τον Ισαακ !

Καλή ακρόαση!

Θοδωρής
{απο την συνεφιασμένη Αγγλια (καιρός ητανε, γιατι πεθαναμε απο την ζεστή τις προαλλες).}

Αναστασία,
Ισχύει η 7 Αυγούστου για την συναυλία των “Δρόμος” στην Αγιάσο Μυτιλήνης;

Κώστα γειά σου.Η συναυλία ισχύει.Θα γίνει στο Αναγνωστήριο Αγιάσου.Δεν ξέρω την ώρα,για πληροφορίες πάρε στο 2252022240 είναι το τηλέφωνο του Αναγνωστηρίου.Δυστηχώς είμαι Αθήνα στη δουλειά και δε θα είμαι κάτω.Οποιος απο το Forum είναι απο τη Μυτιλήνη δεν πρέπει να το χάσει.Το συγκρότημα αυτό είναι μοναδική ευκαιρία να το ακούς και να το βλέπεις απο κοντά,πόσο μάλιστα όταν παίζει και σε τόσο φοβερό κτίριο όπως το Αναγνωστήριο της Αγιάσου.Καλά να περάσετε μάγκες!

Ευχαριστώ Γιώργο.

Όταν έρθεις για διακοπές να επικοινωνήσουμε μήπως ρίξουμε καμιά πενιά.

Πότε γίνεται η συναυλία των παιδιών στο Χαλάνδρι;

Η συναυλία στο Χαλάνδρι θα γίνει στις 20 Σεπτεμβρίου και θα ενήμερώσω για τον τόπο στις επόμενες ημέρες.
Απόψε ο ΔΡΟΜΟΣ εμφανίζεται στο ΕΝ ΧΟΡΔΑΙΣ (πρώην Τουριστικό)στην Τρίπολη, στην Πλατεία Αρεως.Περιμένουμε με χαρά τους Πελοποννήσιους φίλους μας.

αυτήν την φορά θα είμαι κι εγώ εκεί!στο Χαλάνδρι στις 20/09 για τους ΔΡΟΜΟΣ.

Για Θεσσαλονίκη δεν προβλέπεται τίποτα;