Συλλογή Δρόμων (2009)

Δεν θέλω να είμαι αρνητικός ως προς την ιδέα, το θέμα έχει ξανασυζητηθεί στο Φόρουμ.
Η επιφύλαξή μου είναι ότι γίνεται τεράστια κουβέντα για το τί δρόμος είναι το κάθε τραγούδι… άλλος το βλέπει με την “λαϊκή” νοοτροπία των δρόμων, κάποιος άλλος που είναι πιο “μακαμικός” θα λέει άλλα πράγματα, κι έτσι θα έχουμε…μπάχαλο.:slight_smile:

Πράγματι δεν πήρε θέση η συντονιστική ομάδα στην πολύ καλή ιδέα του Φώτη. Και δεν πήραμε οι άμεσα “τεχνικά” εμπλεκόμενοι διότι υπάρχει τεράστιος φόρτος εργασίας. Η ανάπτυξη ενός λογισμικού ή η εύρεση ενός αντίστοιχου που να μπορεί να παίξει στο φόρουμ, είναι δύσκολη σήμερα λόγο των χρονικών περιορισμών μας. Δυστυχώς, τα σχέδιά μας για την εισαγωγή τέτοιων ευκολιών έχουν φρενάρει λίγο, αλλά ευτυχώς υπάρχουν ακόμη ;-).

Πολύ σωστά τα λες Μπάμπη. Θα προσπαθήσουμε να το κρατήσουμε όσο πιο απλό γίνεται.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, κατανοώ τον φόρτο εργασίας. Προς το παρόν ακολουθώ την συμβουλή του Ν. Πολίτη και δημιουργήθηκε μια ομάδα.

Δεν νομίζω οτι είναι πρόβλημα αυτό.Μπορούμε πολύ εύκολα να έχουμε και τις δύο εκδοχές.
Και νομίζω πως είναι καλύτερα οι ενδιαφερόμενοι να ανεβάζουν τους τίτλους των κομματιών και μέσω ενός συντονιστή να ανεβαίνουν και οι απαντήσεις.

Μέχρι νεωτέρας μπορούμε να βολευτούμε εδώ:

Η ΟΜΑΔΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ, ΚΑΘΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΗ

Συλλογή Δρόμων: Συλλογή τραγουδιών και δρόμων

Το να ανοίξεις μια ομάδα θα είναι αρκετά δύσκολο. Θα δημιουργηθούν πάρα πολλά θέματα έτσι όπως το είπες…

Θα μπορούσαμε όμως να κάνουμε το εξής:

Να έχουμε 2 τόπικ. Το ένα να είναι τα προς συζήτηση τραγούδια, και όταν καταλήγουμε σε κάποια τραγούδια, τότε αυτά να περνιούνται σε ένα άλλο θέμα στο οποίο θα είναι καθαρογραμμένα.

Δεν έχεις κι άδικο… ήδη έχουν γίνει 17 μόνο από μένα. Τί να σου πώ… Να το συνεχίσουμε έτσι και μετά βλέπουμε;
Να το κάνουμε μια διαγραφή και να ανοίξουμε δύο διαφορετικά threads κάπου μες στο φόρουμ; Ας το αφήσουμε άλλες 2-3 μέρες μήπως έρθει και καμιά άλλη ιδέα από συντονιστές και μέλη του φόρουμ.

Edit:

Βασικά, εάν το αποφασιστεί να γίνε σε 2 threads όπως λέει ο Γιώργος, ίσως μπορεί κάποιος συντονιστής να μεταφέρει τα ήδη υπάρχοντα μηνύματά ή και να τα κάνουμε copy/paste

περίμενε λίγο ακόμα να δούμε τι θα πουν και οι άλλοι.

Ή να υπάρχει ένα τόπικ και όταν καταλήγουμε σε κάποια τραγούδια, τότε αυτά να κλειδώνουν.

Κατα τη γνωμη μου κι οπως ειπα και στο Φωτη,δεν ειναι ασχημο η ομαδα να λειτουργει σαν εργαστηρι.Πεταει καποιος την προταση του για ενα τραγουδι,εκει μεσα συζητιεται αν οντως ειναι σωστο και εφοσον καταληξει το θεμα,ο,τι ειναι σωστο περνιεται στο αναλογο τοπικ που θα ειναι κλειδωμενο.

Ωστοσο οτι φευγει απο το “εργαστηρι” και πηγαινει στην “εκθεση”(τοπικ) καλο θα ειναι να σβηνεται απο το εργαστηρι ωστα να μην υπαρχει συνωστισμος και μπερδεμα.

Προτιμοτερο θα ειναι η ταξινομηση να γινεται αλφαβητικα ως προς τον τιτλο ωστε η αναζητηση να γινεται ευκολα.

Συμφωνώ με τον Bleko. Νομίζω ότι είναι πρακτικότερο να γίνει η ομάδα πεδίο συζήτησης για το κάθε τραγούδι και αφού καταλήξουμε σε μια εκδοχή ενός κομματιού να το ανεβάζουμε σε ένα κλειδωμένο τόπικ.
Επίσης βρίσκω χρήσιμο, προτού αρχίσουμε να αραδιάζουμε τα κομμάτια το ένα μετά το άλλο, να συμφωνήσουμε σε ένα κοινό format των τραγουδιών. Για παράδειγμα, οι πληροφορίες για το κάθε κομμάτι θα μπορούσαν να παρουσιάζονται όπως στην πτυχιακή εργασία του Γ. Ευαγγέλου (έχει κατατεθεί σε άλλο τόπικ):

Τίτλος: χχχ
Τονικότητα: χχχ
Δρόμος: χχχ (θα μπορούσαμε να παραθέτουμε και τις νότες του δρόμου για μεγαλύτερη ευκολία)
Ρυθμός: χχχ
Έκταση μελώδίας: χχχ
Όργανα που ακούγονται στο κομμάτι: χχχ
Κούρδισμα: χχχ

Και τέλος ίσως κάτι χαρακτηριστικό του κομματιού (για παράδειγμα αν γίνεται χρήση ισοκράτη, κοκ) Ακόμα, αν βέβαια δεν αντιβαίνει τους κανόνες πνευματικής ιδιοκτησίας, θα μπορούσαμε να δίνουμε και μικρό απόσπασμα της μελωδίας του κομματιού (όχι πάνω από 2-3 μέτρα) σε πεντάγραμμο ή έστω σε ταμπλατούρα.
Το ξέρω ακούγεται μπόλικη εγασία αλλά για μένα έτσι γίνονται κιμπάρικες δουλειές. Άλλωστε, με τη συνεισφορά του καθενός θα μπορούσε να απλοποιηθεί η όλη διαδικασία…

Μετέφερα το θέμα στην ενότητα «Δρόμοι, κουρντίσματα, αυτοσχεδιασμοί», στην οποία φυσιολογικά εντάσσεται. Έψαξα επίσης να βρώ παλαιότερα συγγενικά θέματα. Χαμός. Πρώτον, ψάχνοντας για ετικέτα «Δρόμοι» το σύστημα με πληροφορεί «δεν υπάρχει τέτοια ετικέτα». Γιαυτό φωνάζουμε, βάζετε ετικέτες στα θέματα που δημιουργείτε!

Ανατρέχοντας στην ενότητα Δρόμοι, κουρντίσματα, αυτοσχεδιασμοί βρίσκω πλειάδα ολόκληρη σχετικών θεμάτων, η πλειοψηφία των οποίων δεν έχει καταλήξει σε κοινά αποδεκτό συμπέρασμα. Θα μπορούσαμε να ξεκινήσουμε με τον Φώτη να δημοσιεύει τη λίστα των 17 κομματιών του. Το ζήτημα του τι στοιχεία θα περιλαμβάνει μια τέτοια λίστα πρέπει να συζητηθεί με τη συμμετοχή και των τεχνικά έμπειρων και λειτουργικά αρμόδιων μελών της διαχειριστικής ομάδας, αλλά αυτό προς το παρόν το αφήνουμε. Η ομάδα Συλλογή δρόμων θα συζητήσει τα 17 κομμάτια και θα προτείνει κάποια κατάταξη σε δρόμους. Να δούμε πως θα προχωρήσει η δουλειά, έχει μεγάλη δυσκολία, σας προειδοποιώ.

Για το κρίσιμο θέμα της τελικής απόφασης προτείνω να αποδεχτούμε ό τι θα προτείνει ο Δ. Μυστακίδης, όχι επιτροπές και άλλα γραφειοκρατικά και στραγγαλιστικά της δημιουργίας. Αν κάποιος (ο Δημήτρης ή άλλος) έχει άλλη πρόταση ας την καταθέσει. Θα χρειαστεί και η προένταξη ενός υπομνήματος στο θέμα, όπου θα δίνονται οδηγίες κλπ, για να μην καταλήγουμε αλλού κι αλλού, όπως συχνά συμβαίνει εδώ μέσα. Αυτό όμως, αργότερα.

Καλή δουλειά.

Κάτι τέτοιο υπάρχει μέσα στην δημοσίευση “Καλώς ήρθατε” της Ομάδας. Βέβαια είναι κάτι που έγραψα το πρωί μη ξέροντας ότι θα αρχίσει να σοβαρεύει το πράγμα. Για να δούμε πώς θα προχωρήσει.

Χαίρομαι για την ανταπόκριση που φαίνεται να υπάρχει! Μπράβο σε όλους τους ενδιαφερόμενους!

Edit για αποφυγή νέου μυνήματος:

Όσον αφορά αυτά που(πολύ σωστά) λέει ο BLEKOS περί αλφαβητικής κατάταξης έχει ήδη αναφερθεί:

Στο πνεύμα της ατομικής συνεισφοράς με σκοπό το όφελος του όλου (ή εν παση περιπτώσει του μεγαλύτερου μέρους του) συνεχίζω προσθέτοντας και -το τονίζω- προτείνοντας ότι εύκολα και άμεσα μπορεί να δημιουργηθεί μια βάση δεδομένων, όπως μάλλον την εννοούν οι εμπλεκόμενοι χρήστες, εκκινώντας από τα παραδείγματα που αναφέρονται στην πολύ καλή εργασία που δημοσιεύθηκε στο forum. Εικάζω ότι ο συγγραφέας της δεν θα έχει πρόβλημα.

Η πρόταση του κου. Πολίτη για την εναπόθεση της τελικής επιλογής στον Δ. Μυστακίδη είναι, κατά τη γνώμη μου, όχι απλώς καλοδεχούμενη αλλά και ωφέλιμη. Στην απάντηση μου δεν αναφέρθηκα συγκεκριμένα σε κάποιον παρά το άφησα μετέωρο από φόβο μην δεσμεύσω λεκτικά οποιονδήποτε και ύστερα νιώσει υποχρεωμένος να εμπλακεί στη διαδικασία.

Αντιλαμβάνομαι ότι είμαι καινούριο μέλος και στην ουσία κανείς σας δεν με “γνωρίζει” και ίσως σε μερικούς φανεί ότι προστρέχω αλλά θα ήθελα να διαβεβαιώσω ότι με ενδιαφέρει ειλικρινά η καταγραφή αυτών των κομματιών και πιστεύω ότι πολλοί είναι ικανοί να συνεισφέρουν χωρίς γίνει μπάχαλο. (Για του λόγου το αληθές θυμίζω ότι έτσι λειτουργεί και το Wikipedia)

Τελοσπάντων, βάζω θετικό πρόσημο στην προσπάθεια γιατί τη θεωρώ χρήσιμη από πολλές απόψες. Τι δηλαδή, ο Bela Bartok χαζός ήταν που κατέγραφε και ύστερα ανέλυε παραδοσιακά κομμάτια; Αυτός δεν είχε αυτί για να τα “βγάλει” εν ριπή οφθαλμού στο βιολί;

Αυτί είχε, βιολί δεν είχε γιατι ήταν πιανίστας:019:
Ομολογώ οτι αρχικά η ιδέα με άφησε αδιάφορο αλλα πλέων πιστεύω οτι θα είναι τρομερά ωφέλιμη και ειδικά εαν υπάρξει συζήτηση και διαφορετικές όψεις πάνω στα τραγούδια, ακόμα και διαφωνίες. Αισθάνομαι άχρηστος γιατι δεν γνωρίζω αναλυτικά τους δρόμους οπότε δεν θα μπορώ να συνεισφέρω. Αιστθανομαι όμως πως δεν είναι λίγες οι φορές που(όπως ανέφερε και ο Κύριος Νίκος) τα πράγματα δεν είναι ξεκάθαρα όσον αφορά την δομή των δρόμων σε κάθε μελωδία. Θα ήταν μόνο καλό λοιπόν να έχουμε ένα μέρος του φόρουμ αφιερωμένο σε αυτό.:088:

[QUOTE=alk;184800]Αυτί είχε, βιολί δεν είχε γιατι ήταν πιανίστας

Μάλλον βιολί είχε… Τι διάολο κοτζάμ συνθέτης…απλώς δεν ήξερε να παίζει σε αυτό…:019:

Που είναι αυτά τα 17 κομμάτια ρε παιδιά;

εδώ

ίσως θα μπορούσε κάποια στιγμή να γίνει κάπως ποιό προσβάσιμη αυτή η σελίδα;

μια χαρά δουλεύει η σελίδα!!

Αλκ: ναι κύριε Νίκο δουλεύει αλλα δεν βρίσκεται πολύ εύκολα …αυτό εννοώ…

Προς webmasters:

Υπάρχει λειτουργία μέσα στην ομάδα όταν γίνεται ένα νέο ποστ να λαμβάνουμε mail όπως γίνεται με τα threads Που παρακολουθούμε στο υπόλοιπο φόρουμ;

Ενω υπάρχει η λειτουργία “Παρακολούθησης Δημόσιας Ομάδας”, δεν έρχονται Mails

Ευχαριστώ

Φώτη, κοίταξε λίγο τα spam μηνύματα που έχεις στο γραμματοκιβώτιό σου. Σε μένα έρχονται κανονικά. Επίσης, όταν ένας χρήστης εγγράφεται σε μία ομάδα αυτόματα θα αρχίσουν να του έρχονται μηνύματα