Στον τεκέ του Περδικάκη

Ποιος, βρε παιδια, ξερει τους στιχους και ο,τι αλλο σχετικα μ΄αυτο το τραγουδι, να με διαφωτισει;

«Στον τεκέ του Περδικάκη», Κ. Τζόβενου, ΄34 - ΄35.
Υπάρχει σε δυο εκτελέσεις, με τη Ρίτα Αμπατζή και με τη Ρόζα Εσκενάζυ.

Οι στίχοι:

«Στον τεκέ του Περδικάκη
την μπουκάρισα βραδάκι
λίγο για να μαστουρώσω
και τους μάγκες ν΄ανταμώσω.

Πέντε κάθονται τριγύρω
και το μάπα φέρνουν γύρω
δώστε μου να τον τραβήξω
το μυαλό μου να ζαλίσω.

Περδικάκη γέμισέ τον,
και το μάπα φούντωσέ τον
να κεράσω ΄γω τους μάγκες,
να μην κάνουν ματσαράγκες.

Πιάσε και τον μπαγλαμά σου
για ν΄ακούσω την πενιά σου
να μας παίξεις ζεϊμπεκάκι
να χορέψουμε λιγάκι.

–γεια σου, Ρίτα μου!

“Στον τεκε του Περδικακη” ειναι ο τιτλος, τελικα.

Φχαριστωωω … :090:

Ο τεκες του Περδικακη υπηρχε στον Πειραια ! Οπως και ολοι οι τεκεδες που αναφερονται στα ρεμπετικα (Σαλωνα, Μίχαλου, Ζαμπίκου, Καριπη, Σταυρακα). Ειτε σαν “διαφημιση”, ειτε σαν προσωπικη σχεση με τον τεκετζη, ειτε σαν εξιστοριση φτιαχναν τραγουδια με τετοιο στιχο.

Σημερα πχ. οι ανθρωποι των τσιμεντουπολεων γραφουν στιχους για το “θερμοσιφωνα” , “μαργαρινη” και αλλα παρομοια …
βλ. δισκο Γιωτας Νεγκα, Γκονη, Λειβαδα και καποιου αλλου ποπακια

Μια που ανακινήθηκε το θέμα, εδώ εξαιρετική έρευνα:

2 «Μου αρέσει»

Ένα άλλο τραγούδι που αναφέρεται στον τεκέ του Περδικάκη είναι το “Μαρικάρα μου”, Αντ. Νταλγκάς, 1931 (HMV, AO-2012/OW-82).

Στου Περδικάκη τον τεκέ θα πάω να μαστουριάσω
και θα’ρθω, βρε Μαρίκα μου, τα τζάμια/πιάτα σου να σπάσω

Μαζί με το “Απ’ την Πόλη ένας μόρτης”, Αντ. Νταλγκάς, 1931 (Columbia DG-207) (να τον είχε σπόνσορα ο Νταλγκάς;) είναι, προς το παρόν, οι παλαιότερες ηχογραφήσεις στις οποίες αναφέρεται ο Περδικάκης.

Το “Μαρικάρα μου” (τι ξενέρωτος τίτλος!) ενσωματώθηκε στα Σιφνέικα γλέντια αλλά σε πιο γρήγορο τεμπο. Πάνω στο σκοπό αυτό λέγονται, εκτός από αυτά του τραγουδιού, και άλλα στιχάκια. Στο σκοπό αυτό κυρίως, λέγονται και τα στιχάκια της Κακούργας Πεθεράς.

1 «Μου αρέσει»