Σταύρος Τουτάλας

Εδώ και λίγο καιρό, έμαθα για τον οργανοποιό Σταύρο Τουτάλα, που εργάζεται πλέον στη Γερμανία.

Εδώ μπορείτε να δείτε δυό βιντεάκια: http://www.toutalas.com/video/index_gr

αυτή είναι η ιστοσελίδα του: http://www.toutalas.com

Καλό βράδυ.

Ενδιαφέρουσα η ιστοσελίδα του. Τα μπουζούκια που έχει στις φωτογραφίες έχουν πολλά στολίδια (όπως θα θέλουν φαντάζομαι οι πελάτες που εντυπωσιάζονται από τις πολυποίκιλες φιγούρες). Αλήθεια, τι σημαίνει μοντέρνο μπουζούκι (1η φωτογραφία στο σύνδεσμο “μπουζούκια”);
Στη βιογραφία του είδα και μία φωτογραφία του Τουτάλα με τον Παναγιώτη Βαρλά.
Φαντάζομαι Κώστα ότι το μαγαζί του θα είναι ο παράδεισος των Ελλήνων μπουζουκοπαικτών. Υπάρχουν και άλλοι οργανοποιοί στη Γερμανία; Έχεις δοκιμάσει κανένα οργανάκι του;
Παναγιώτη (Pakag) ενδιαφέρουσα θα ήταν και μία καταγραφή των Ελλήνων οργανοποιών που βρίσκονται στα ξένα…

Δεν τον έχω γνωρίσει Γιώργο, από το ίντερνετ και πρόσφατα έμαθα για την ύπαρξή του.
Όπως καταλαβαίνεις δεν έχω δοκιμάσει οργανό του και πώς άλλωστε, δεν παίζω. Εγώ είμαι κρουστός και εκτός αυτών… μονόχορδος… άντε και 5 τραγουδάκια στη φυσαρμόνικα.

Για άλλους Έλληνες οργανοποιούς στην Γερμανία (κυρίως για ποντιακές Λύρες) έχω ακούσει αλλά δεν έχω πρόχειρα στοιχεία. Κάπου πρέπει να έχω 2-3 τηλέφωνα.

Αχ! Αδιάβαστους σας βρίσκω κύριε καθηγητά μου. :slight_smile:

Στον κατάλογο υπαρχει και ο Τουτάλας και καμιά δεκαριά άλλοι Έλληνες οργανοποιοί σε άλλες χώρες με διευθύνσεις, τηλέφωνα, web sites κτλ.

Ετσι είναι Γιώργο μου! Πριν κάνεις παραινέσεις στους άλλους, καλό είναι να έχεις διαβάσει το μάθημά σου!

Ωραία η ιστοσελίδα του Τουτάλα ρε παιδιά και ο ήχος των μπουζουκιών του φαίνεται καλός, αλλά εγώ δεν είδα κανένα μπουζούκι στον κατάλογο του να θυμίζει το ύφος και τη δουλειά του.
Τα ίδια μπουζούκια τα έχω δει και σε άλλες 10 ιστοσελίδες κατασκευαστών,
τι γίνεται? Μας δουλεύουν όλοι ψιλό γαζί?
Η θέλουν να μοιάζουν όλοι αναμεταξύ τους?

(μάλλον έχουν το ίδιο φωτοτυπικό μηχάνημα…)

Σωστός ο κύριος :). Δεν το είχα προσέξει αυτό φίλε Πάνο διότι δεν το είχα χρειαστεί μέχρι τώρα. Πάντως στα μπουζούκια του Τουτάλα (όσα φαίνονται δηλαδή στη φωτογραφία) φαίνεται η τάση του γεμίσματος του καπακιού με πολλά σεντέφια, τάση που πιστεύω έχει να κάνει με την αισθητική πολλών αποδήμων Έλλήνων, η οποία έχει παραμείνει στη δεκαετία του 70 ή απλά στοχεύει στην αισθητική του Γερμανού θιασώτη της ελληνικής κιτσοκουλτούρας του τσαρουχιού και του συρτάκι dance.

Γιώργο παραθέτω τα παρακάτω link από οργανοποίους στα ξένα… σίγουρα θα υπάρχουν και άλλοι οπότε η λίστα θα μπορούσε να εμπλουτιστεί

ΔΕΛΑΓΙΩΡΓΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
http://www.handcraftedinstruments.cjb.net/

ΜΠΕΡΣΗΣ ΝΤΙΝΟΣ ΗΠΑ
http://www.diodinos.com/

ΕΥΓΕΝΙΟΥ ΜΑΡΙΟΣ ΗΝ. ΒΑΣΙΛΕΙΟ

ΦΙΛΙΠΠΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΗΠΑ
http://www.greekbouzoukimaker.com/

YANNIS O ΗΠΑ
http://o-yiannis.tripod.com/index.html

ΣΤΑΣΙΝΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
http://www.bouzoukimaker.com/

ΜΠΑΜΠΗΣ ΚΙΟΥΛΟΣ ΗΠΑ
http://www.mpouzouki.com/kioulos/

ΤΟΥΤΑΛΑΣ ΣΤΑΥΡΟΣ ΓΕΡΜΑΝΙΑ
http://www.toutalas.com/

Αν η Κλίκα αναλάβει τα έξοδα με πολύ χαρά θα κάνω ένα οδοιπορικό για την οργανοποία στα ξένα…

Katsibox, μας προλάβανε! :019:

ενας φιλος ειχε αγορασει ενα στην αρχη της ? εποχης ενα 1200?λακια… το εχει ακομα ( δεν ειναι πουκαμισο αλλωστε!!) και αν μου το εδινε ευχαριστως θα το πληρωνα! στα τοσα χρονια του δεν εχει δεχτει κανενα σερβις… εχει υπεροχο ηχο βαθυ και μπασο ειναι παναλαφρο και το μανιοκο του ειναι σαν απο τριχορδο λεπτουλι!! το μονο π δενμ αρεσει ειναι οταν το βαζει στον ενισχυτη… ενω ειναι τοσο ωραιο να τ ακους εκεινο το διαβολεμενο π τρυπαει τ αυτια καταστρεφει τον ηχο!

Για όσους ενδιαφέρονται επί του θέματος, σήμερα κατά τύχη έπεσα πάνω σε αυτό το απόσπασμα από κάποιο ιδιωτικό βίντεο προφανώς (δείτε εδώ), που φαίνεται να μαγνητοσκοπήθηκε αρκετά πρόσφατα. Ακούστε τι λέει και αναλογιστείτε ότι αυτός ο άνθρωπος αν και ζει και εργάζεται στην Γερμανία και στην Αμερική, πόσο κοντά είναι στο θέμα “εμπορίου” που ισχύει στην Ελλάδα. Τα πορίσματα δικά σας.

Υ.Γ. Αν και σας παρακολουθώ καιρό μόλις πριν λίγες μέρες έκανα εγγραφή και σήμερα το πρώτο post. Καλώς σας βρήκα λοιπόν.

οντως ειναι προσφατο το βιντεο… μετα την προτωμαγια ηταν στη νεα υορκη οπου ειναι κι το βιντεο αυτο… υπαρχουν πολλα αλλα βιντεακια του με καλο ηχο μπορειτε να ακουσετε και να κρινετε…
δεν καταλαβαινω αυτο που λες. κοντα στο θεμα ‘‘εμποριου’’ στυην ελλαδα… δηλ? τι γινεται στην ελλαδα που δεν γινεται αλλου και αντιθετα?

Εγώ πάντως, πρώτη φορά είδα κάποιον να κάνει θεωρίες περί «μπάλας» για 14 λεπτά , κατηγορώντας γενικώς τους συναδέλφους του, ενώ συγχρόνως υποτίθεται πως δουλεύει ακατάπαυστα …και στην «μπάλα» του να μην έχει προσθέσει ούτε μία σταγόνα υλικό !!!:112:

Όχι τρείς μήνες, τριάντα χρόνια μπορείς να τρίβεις ένα μπουζούκι με μιά μπάλα που το μόνο που περιέχει είναι λίγες σταγόνες λαδάκι…

Είδα το βιντεάκι και λυπήθηκα, γιατί θυμήθηκα παλιές νοοτροπίες και κουβέντες μαστόρων (τι κι`αν πήγε κάποιος στη Γερμανία η στην Αμερική…το μυαλό δεν άνοιξε…), που ευτυχώς νομίζω πως θα είναι παρελθόν για τη νέα γενιά των Ελλήνων οργανοποιών που έρχεται…

Γιατι στη Γερμανια και στην Αμερικη να “ανοιξει” το μυαλο?Δεν καταλαβαινω αυτο που λετε κυριε Φρονιμοπουλε με ολο το σεβασμο.Παντως αυτα ειναι λογια που ακους απο πολλους οργανοποιους καλους και κακους.Απο λιγους εχω για παραδειγμα ακουσει καλα λογια για συναδελφους…

Του Τουταλα οργανα δεν εχω πιασει ποτε, τα εχω ακουσει μονο απο το ιντερνετ εχω γενικα καλες εντυπωσεις. Σ αυτο που λεει και ο κυρ Νικος, και βασικα απ οτι ειδα δεν εχει σχεδον καθολου γομαλακα απανω στην μπαλα του ετσι οπως φαινεται, γιατι καποια στιγμη την σηκωνει κιολας και φαινεται μονο μια μικρη κυλιδα. Επισης απ οτι γνωριζω οι κινησεις πρεπει να ειναι κυκλικες απανω στο οργανο, ενω αυτος κανει ο,τι να ναι, πανω κατω δεξια αριστερα πλαγιως, και δεν νομιζω οτι θελεις και 3 μηνες που λεει για να περασεις το οργανο. Επομενως βγαζω το συμπερασμα απ ολα αυτα αλλα και απ τα λεγομενα του, οτι αυτο το βιντεο τραβηχτηκε σκοπιμα για να διαφημησει ο Τουταλας οτι κανει οργανα με πραγματικη μπαλα και για να κραξει και τους συναδελφους του, με αντιφασεις λεγοντας φυσικα οτι εγω δεν κατηγορω κανεναν αλλα επισης για να στηριξει και τον αλλο εκει που εχει για μαθητη του. Καλα οργανα μπορει να φτιαχνει ο ανθρωπος αλλα αυτο το βιντεο για μενα ειναι Αμερικανια που λενε!!

Διότι το επίπεδο της οργανοποιοίας είναι διαφορετικό, όπως και οι σχέσεις μεταξύ συναδέλφων, η επικοινωνία και η αλληλεπίδραση…Κοιτάξτε τα σάιτ τους, κυτάξτε τα περιοδικά, τα συνέδρια, τις ημερίδες, τους συλλόγους τους…

Όχι Ηλία, δεν είναι Αμερικανιά,…Ελληνιά (δυστυχώς!) είναι το βίντεο .

Και επειδή θέλω πάντα να επικεντρώνομαι στο καλό, να μεταφέρω και εδώ τη θετικότατη εμπειρία μου από το κλίμα, το επίπεδο, την ανθρώπινη ζεστασία που υπήρξε μεταξύ των συναδέλφων τις λίγες μέρες που βρεθήκαμε μαζί στην έκθεση «μαντολίνα και κιθάρες στη σύγχρονη Ελλάδα» ! Είμαι πολύ χαρούμενος που το έζησα…

Το ξαναλέω ! Το κακό κλίμα αλλάζει σιγά-σιγά και στην σύγχρονη Ελληνική πραγματικότητα της οργανοποιοίας.

Έχω ξαναπεί σε άλλο τόπικ, ότι έχω δει όργανα εξαιρετικά, περασμένα με βερνίκια φυσικά, (μπάλλας),νίτρου,πολυουρεθανικά 2 συστ.,ακρυλικά,υδατοδιάλυτα,κ.α.
Ο κάθε οργανοποιός,μαθαίνει κάποιον τρόπο,κι όταν βγάλει ένα καλό αποτέλεσμα,σπάνια ψάχνεται για παραπέρα.Εκεί έχουμε και το φαινόμενο,να κομπάζει για την δουλειά του και τις γνώσεις του, απορρίπτοντας το οτιδήποτε άλλο,χωρίς καν να ερευνήσει.Είναι φαινόμενο Ελληνιάς όπως είπε κι ο Νίκος.Κατά τα άλλα ναι η έκθεση ήταν αξιόλογη,και είχε “ζεστασιά” όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω.

Έχω παίξει με τρία όργανά του στη Γερμανία:

  • δύο τρίχορδα (αδερφάκια) που τα έχουν φίλοι μου, ένας έλληνας κι ένας γερμανός. Λεπτά μανίκια, δυνατός ξερός ήχος, σκάφη…4χορδου, φτηνιάρικες φιγούρες, ιδίως στο καράολο. Κόστισαν (παραγγελία, και μάλιστα με χοντρή καθυστέρηση) πρωτού περίπου 8 χρόνια περί τα 1500? (πριν μετακομίσει μόνιμα στη Γερμανία ο οργανοποιός). Κανείς εκ των δύο δεν έμεινε ευχαριστημένος και ιδίως ο γερμανός, που οφείλω να πω ότι πρόκειται για εξαιρετική περίπτωση μη-έλληνα στο αντικείμενο και πολύ συγκροτημένου και δυνατού παίκτη (τελευταία μάλιστα κατασκευάζει ερασιτεχνικά ο ίδιος μαντολίνα).

  • με ένα τζουρά, παλαιότερης κατασκεύης, σκαφτή μουριά με κάποιο παράξενο μόνιμο κούρδισμα (δε θυμάμαι πια). Ενδιαφέρον όργανο, ωραίος παλιακός ήχος, περίτεχνο σκάλισμα του σκάφους (σε σημείο υπερβολής). Ανήκει επίσης στον παραπάνω έλληνα.

Αυτό που ακούγεται από παίκτες εδώ, είναι ότι ο άνθρωπος αυτός ουσιαστικά σήμερα είναι συναρμολογητής οργάνων (σκάφη από δω, φιγούρες απο κει κλπ).

Κατά τʼ άλλα, η μετοίκηση σε οποιαδήποτε χώρα δεν «ανοιγοκλείνει» απαραίτητα το μυαλό, μιας και δεν γνωρίζουμε υποχρεωτικά τους λόγους της μετοίκησης. Ίσως μπορεί πχ κανείς να συμπεράνει αν ψάξει ένα σχετικό βίντεο-αφιέρωμα που έγινε από τη γερμανική τηλεόραση (στη γερμανική γλώσσα βέβαια) για τον εν λόγω οργανοποιό. Εκεί βέβαια ακούγεται και κάποια…κορώνα, ότι "οι κατασκευές του θεωρούνται (από ποιούς όμως δε λέει!) Stradivari unter die Bouzoukis“ (σσ κόψε κάτι ρε δημοσιογράφε!), “με διακύμμανση τιμών από 1000 εώς 20.000?” (χρονολογία βίντεο: 2007)!

Διασκεδαστικά θεωρώ επίσης τα σχόλια στο εν λόγω βίντεο, όπου στην ερώτηση θεατή „αν πρόκειται για μόρια“, ο κατασκευαστής απαντά „δεν είναι μόρια, παρά για έρευνα που θα αποκαλύψει μετά από χρόνια“! (αναμφισβήτητα βέβαια, ο άνθρωπος είναι δεξιοτέχνης των πάλκων…)

Ο όρος και η ιδιότητα του „ερευνητού“ έχει καταντήσει σούπα πια στους καιρούς μας, να κολλάει σα τίτλος δίπλα από κάθε επάγγελμα…

Ο μαθητης στο βιντεο, ειναι ο οργανοποιος Μπαμπης Κιουλος στην ΝΥ( http://kioulos.com/instruments/). Εχω μιλησει 2-3 φορες με τον οργανοποιο μεσω τηλεφωνου, ο οποιος φαινεται να ψαχνεται συνεχεια στο να αναβαθμισει την τεχνικη του στην κατασκευη μπουζουκιων. Απο οτι μου ειχε πει, αγοραζει σκαφος ,φιγουρες κτλ. απο αλλου, οποτε δεν φτιαχνει το οργανο εξ ολοκληρου απο την αρχη.

Βρε παιδια ΕΛΕΟΣ!!!ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΗ ΚΑΚΙΑ? ΣΑΣ ΠΕΙΡΑΞΕ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΚΑΙ Η ΣΕΙΡΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΤΟΥ ΟΡΓΑΝΟΥ ΞΑΦΝΙΚΑ?? ΚΑΙ ΤΙ ΕΑΝ ΤΟ ΒΙΝΤΕΑΚΙ ΓΥΡΙΣΤΗΚΕ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ Η ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΥ?? ΚΑΤΕΥΘΙΑΝ ΝΑ ΕΙΡΩΝΕΥΤΗΤΕ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ,ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΔΗΛΑΔΗ ΕΑΝ ΕΔΕΙΧΝΕ ΚΑΤΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΙΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ?? ΚΟΜΠΛΕΧΙΚΑ ΑΤΟΜΑ ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΟΙ… ΦΕΡΤΕ ΜΟΥ ΟΣΑ ΟΡΓΑΝΑ ΘΕΛΕΤΕ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΜΑΣΤΟΡΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΤΟ ΟΡΓΑΝΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΟΥ ΤΟΥΤΑΛΑ !!!ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΙΕΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΛΑΔΙΤΣΑ ΝΑ ΦΑΤΕ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΑΣ ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΕΧΕΤΕ ΓΑΜΙΣΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΑΣ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΜΟΥΝΟΠΑΝΑ!!!ΦΙΛΙΑ ΑΠΟ ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ