Σπιτικη ηχογραφηση (home recording) οι κατεχοντες την γνωση ας βοηθησουν

μάλλον ξέχασες να προσθέσεις την τιμή του software :089:

Λίγο καθυστερημένα λέω κι εγώ τη γνώμη μου, αλλά νομίζω ότι αν πρόκειται να διαθέσεις αυτά τα χρήματα, καλύτερα να πάρεις πολυκάναλο ψηφιακό εγγραφέα.
Το Korg D888 που έχω είναι αρκετά καλό με 8 εισόδους και σκληρό δίσκο 80Gb. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν απλό mixer. Μπορείς να το δεις εδώ:
http://www.thomann.de/gb/korg_d888.htm

LINE 6 Pod Studio UX-1 Usb Interface
Θέλω να ηχογραφώ μόνο ακουστικά όργανα (ρεμπετοόργανα) και φωνές σε cubase. Αυτό το μαραφέτι κάνει; Δεν είναι σαν μια σχετικά καλή κάρτα ήχου; Έχετε κάτι άλλο τόσο οικονομικό να προτείνετε;

Το μαραφέτι δεν λέει πουθενά για phantom power οπότε λειτουργεί μόνο με δυναμικά μικρόφωνα. Έχει όμως stereo line in οπότε θα μπορούσες να συνδέσεις ένα ξεχωριστό προενισχυτή/μίκτη με phantom. Είναι εξειδικευμένο εργαλείο για ηλεκτρικούς κιθαρίστες, καλύτερα να βρείς κάτι πιο γενικό αλλά με phantom

Ευχαριστώ πολύ για την κατατοπιστική απάντηση. Παρακαλώ εάν κάποιος μπορεί να μου προτείνει κάτι συγκεκριμένο, ας μου στείλει ΠΜ.

Νομίζω μπορώ να σε βοηθήσω αλλά πρέπει πρώτα να μας πεις πέντε πράματα σχετικά με τη χρήση που θες να κάνεις. Σε ενδιαφέρει, για παράδειγμα, να ηχογραφείς πολλά όργανα ταυτόχρονα ή θα κάνεις κυρίως overdubs; Σε ενδιαφέρει η φορητότητα της συσκευής αυτής (να το παίρνεις π.χ. και να πηγαίνεις να γράφεις σε σπίτια φίλων) ή θα είναι μόνιμα σε ένα μέρος; Ο υπολογιστής που χρησιμοποιείς πόσο καλός είναι (επεξεργαστής, μνήμη, λειτουργικό σύστημα, κ.λπ.); Προσπάθησε να μας περιγράψεις ένα τυπικό σενάριο της χρήσης που θες να κάνεις γιατί μόνο έτσι θα πάρεις κατάλληλες απαντήσεις.

Έλαβα ήδη πολλές απαντήσεις σε ΠΜ από φίλους κι ευχαριστώ. Σκέφτομαι όλα τα ενδεχόμενα που μου προτείνατε, θα το ψάξω.

Λογισμικό για πολυκάναλες ηχογραφίσεις είναι και το Audacity το οποίο είναι και δωρεάν.