Ρεμπέτικο Στου Θωμά

Γειααααα…

Λοιπον…

Επεσε στα χερια μου… τυχαια… (πειρατικο δηλαδη :230:) μια συλλογη ονοματι “Ρεμπετικο στου Θωμα” που αποτελειται απο 5 δισκακια(5 κυκλους)

  1. Αποψε στου Θωμα
    2.Ο Καιξης και ο κοσμος ολος
    3.Η Μαγκια του Πειραια
  2. Δελτιο Ταυτοτητας
  3. Ο Ρεμπετης της Βαγδατης.

Το ερωτημα μου ειναι αν γνωριζει κανεις του συντελεστες και παραγωγους.

Πρεπει να ομολογησω οτι θαυμασα τις “φρεσκες” ενορχηστρωσεις , αν και καποιοι σκληροπυρινκοι του ειδους θα διαφωνησουν.

Ειμαι σιγουρος οτι καποιοι απο τους τραγουδιστες ειναι οι ιδιοι με το “Αμαν Αμην” του Ξαρχακου.

Η δουλειά είναι της Θεσίας Παναγιώτου.
Και σίγουρα κάποιοι συντελεστές θα συμπίπτουν… και τα δύο είναι κατά κάποιον τρόπο “αδερφάκια” του δίσκου ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ για την ομώνυμη ταινία του Φέρρη.

Ειδικά η εκτέλεση στο “Καπηλειό” τόσο ενορχηστρωτικά όσο και φωνητικά από τον Κώστα Τσίγκο και το Νίκο Μαραγκόπουλο, κατά προσωπική μου άποψη είναι από τις καλύτερες και τις πιο αυθεντικές που έχω ακούσει.Και επί τη ευκαιρία υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει τη δισκογραφική δουλειά ή τις συμμετοχές σε δισκογραφικές δουλειές του αειμνήστου δυστυχώς Νίκου Μαραγκόπουλου εκτός βέβαια του “Ρεμπέτικου” και του “Αμάν Αμήν”?

Γενικοτερα…οχι μονο στο Καπηλειο…ολες οι εκτελεσεις εχουνε κατι ρε παιδι μου, που καταφερνει να κρατα το παλιο χαρακτηρα των τραγουδιων, δεν τα αφηνει να γινουν “λαικα” και με πολυ εξυπνο τροπο τα “φρεσκαρει”.

ΠΑΝ, είχαμε συζητήσει και το 2003 για το ίδιο θέμα !
Ιδού, η απάντησή μου :
“Ο δίσκος του Νίκου Μαραγκόπουλου λεγότανε “Ρεμπέτικο μισάωρο”, και είχε βγει το 1984 στην εταιρία Polyphone.
Δυστυχώς… έχει καταργηθεί, θα είναι πολύ δύσκολο να το βρεις κάπου.”

([b]Ο δίσκος του Νίκου Μαραγκόπουλου[/b])

EYXARISTO POLY

Μήνυμα από συντονιστή:CRISTOFERSON καλώς ήρθες στο φόρουμ. Μην γράφεις με κεφαλαία και με greeklish.