Ρεμπέτικο και βομβαρδισμός του Πειραιά

Σας χαιρετώ έπειτα από αρκετούς μήνες που είχα να μπω και να γράψω στο φόρουμ. Πριν από μία διετία έπεσε στα χέρια μου ένα σιντί του Νταλάρα με ρεμπέτικα τής Κατοχής. Ένα από αυτά λέγεται “Επιδρομή στον Πειραιά”.
Οι απορίες μου είναι οι εξής:
Είναι το μόνο σωζόμενο ρεμπέτικο που αφορά τον βομβαρδισμό του Πειραιά από τους Συμμάχους;
Έχουμε κάτι ανάλογο με τον βομβαρδισμό π.χ. της Σαλονίκης από τους Ιταλούς ή του Περαία από τους Γερμανούς το 1941;
Υπάρχει άλλο ιστορικού περιεχομένου ρεμπέτικο που να αφορά την εποχή της Κατοχής (ή και του Εμφυλίου);
Ευχαριστώ πολύ.

Το τραγούδι “Επιδρομή στον Πειραιά” είναι του Μιχάλη Γενίτσαρη. Δεν έχω υπόψη μου άλλο τραγούδι για το βομβαρδισμό του Πειραιά ή άλλης πόλης. Για την κατοχή και τον εμφύλιο υπάρχουν πάρα πολλά ρεμπέτικα, πρέπει να τα ψάξεις. Ειδικά όμως για τον εμφύλιο, συχνά έχουν λόγια που πρέπει να ξέρει κανείς ότι αναφέρονται στον εμφύλιο.

Για τον εμφύλιο κάποια χαρακτηριστικά (οι συνθέτες σε παρένθεση):

  1. Κάποια μάνα αναστενάζει (Τσιτσάνης)

  2. Νύχτωσε χωρίς φεγγάρι (Καλδάρας)

  3. Άρης Βελουχιώτης (Γενίτσαρης)

  4. Ο ανταρτόπληκτος (Μπακάλης)

  5. Μην απελπίζεσαι (Κάνε λιγάκι υπομονή) (Τσιτσάνης)

Για την κατοχή:

  1. Τους Κενταύρους δεν φοβάμαι (Mπαγιαντέρας)
  2. Ψηλά στης Πίνδου τα βουνά (Ψηλά βουνά κι’ απάτητα) (Mπαγιαντέρας)
  3. Γεια σας φανταράκια μας (Βαμβακάρης)
  4. Μπενίτο μου (Το όνειρο του Μπενίτο) (Περιστέρης επίσημα, πιθανόν Βαμβακάρης)
  5. Μουσολίνι άλλαξε γνώμη (Βαμβακάρης)
  6. Μούργο Μουσολίνι (Φώτη Αργυρόπουλου-Δημοσθένη Ζάττα)
  7. Σαν φύγουμε στον πόλεμο (Βαμβακάρης)
  8. Ο σαλταδόρος (Γενίτσαρης)

Αυτά τα λίγα και υπάρχει ακόμη υλικό, δυστυχώς δεν έχω τώρα πολύ χρόνο :slight_smile:

Καλημέρα!

ΥΓ Σχετικά με βομβαρδισμό, όχι όμως επί ελληνικού εδάφους: H μπόμπα (Ρούκουνας, αναφέρεται στο βομβαρδισμό Χιροσίμα/Ναγκασάκι).

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Καλά κάνατε και δε βάλατε περισσότερες πληροφορίες για το θέμα, γιατί ήδη όσα βλέπω είναι υπεραρκετά για να κάνω το ψάξιμό μου και να ενημερωθώ!